Panorama. Prasidėjo tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“: epicentre – smalsus žiūrovas (su vertimu į gestų k.)

Neeilinė situacija pasienyje su Baltarusija. Valstybės sienos apsaugos tarnyba pasidalino filmuota medžiaga, kurioje matyti kaip Baltarusijos pareigūnai į Lietuvą stūmė migrantus ir patys peržengė valstybės sieną. Šalčininkų rajone, Gintaro Žagunio užkardos ruože, Baltarusijos jėgos struktūrų atstovai su skydais ir riaušėms malšinti skirta ekipuote į Lietuvos teritoriją prievarta įstūmė 35 migrantų grupę ir patys įžengė į mūsų valstybės teritoriją. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tai pavadino įžūlia provokacija. Vidaus reikalų ministerija didina sienos apsaugos pajėgumus.

Neteisėtai Lietuvos ir Baltarusijos sieną kirtusių migrantų apgyvendinimo vietose pradėjo dirbti mobiliosios komandos. Jų tikslas – migrantus apklausti, suteikti informacijos apie procedūras ir galimybes grįžti į gimtąsias šalis. Tačiau tai gali užtrukti – dalis migrantų lig šiol slepia savo pavardes, kaskart istorijas papildo naujomis detalėmis. Migracijos departamentas pasitelkęs vertėjus, daugiau nei 4 tūkstančių migrantų prieglobsčio prašymų tikisi išnagrinėti per tris mėnesius.

Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli atvykęs į Vilnių tiesiai iš oro uosto nuvyko susitikti su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja. Matote tiesioginius vaizdus iš sostinės centre esančio viešbučio, kur ir vyksta susitikimas. Rytoj Sassoli susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda, premjere Ingrida Šimonyte, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen. Popiet vyks prie valstybės sienos su Baltarusija.

Didžiausios Baltarusijos padangų gamybos įmonės „Belshina“, kuriai taikomos sankcijos, atstovas Lietuvoje įsteigė naują įmonę ir klientams siūlo atsiskaityti per ją. Tokiu būdu gali būti apeinamos Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų sankcijos. Ekspertai pabrėžia – Lietuva vis dar neturi naudos gavėjo registro, galėsiančio padėti išaiškinti ryšius tarp įmonių, ar pelnas nėra skiriamas Lukašenkos režimui finansuoti.

Valdžią Afganistane perėmęs Talibanas surengė pirmąją spaudos konferenciją, per kurią grupuotės atstovai žadėjo, kad prieš vyriausybės pajėgas ar atstovus nekerštaus, o Afganistanas netaps terorizmo prieglobsčiu. Tuo metu Jungtinių Valstijų vadovas, sulaukiantis kritikos ir iš savų, ir iš sąjungininkų, sako ir toliau tvirtai remiantis sprendimą trauktis iš Afganistano.

Šiemet į Lietuvą nelegaliai atvyko 83 migrantai iš Afganistano, dalis jų teigia, kad pabėgo nuo Talibano, tačiau vidaus reikalų ministerija tai vertina skeptiškai – į Lietuvą Afganistano piliečiai esą atvyko dar metų pradžioje. Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė teigia: dabartinė situacija Afganistane gali sukelti labai rimtų migracijos problemų Europos Sąjungai.

Šeimos gydytojai teigia, kad į juos kreipiasi vis daugiau gyventojų norinčių pažymų, jog dėl medicininių priežasčių negali skiepytis. Medikai kol kas neskuba jų rašyti, pirmiausia nukreipia pas alergologus. Pasak šeimos gydytojų, yra vos kelios priežastys, kada žmogus tikrai negali būti paskiepytas nuo COVID-19.

Kaune pradėta 17 ikiteisminių tyrimų dėl apsinuodijimų namuose pagamintais alkoholio surogatais. Pasak prokurorų, apsinuodiję šiais svaigalais jau mirė 16 žmonių, 2 gydomi reanimacijoje. Teismas prieš savaitę leido suimti moterį, įtariamą Kaune prekiavusią šiais surogatais. Medikų vertinimu – tai ypač nuodingas metilo spiritas.

Nacionalinė švietimo agentūra siūlo įvesti tarpinį moksleivių vertinimą, o jo rezultatus paversti baigiamųjų įvertinimų dalimi. Nors dalis mokytojų tokį siūlymą sako palaikantys, švietimo ekspertai mokinių vertinimo sistemos pokyčiuose įžvelgia rizikų.

Pristatyti naujieji Lietuvos kariuomenės šarvuotieji visureigiai, prieš dvejus metus įsigyti iš Jungtinių Valstijų. Lietuvą pasiekė pusšimtis iš 200 transporto priemonių. Likusiejį kariuomenės parką turėtų papildyti iki 24 metų. Pasak kariuomenės, tai pažangiausia karinė technika, išskirianti pravažumu ir šarvo stiprumu.

Lenkija žada per ateinančius mėnesius uždaryti teisėjų drausminimo kolegiją. Apie tai Europos Komisijai Varšuva skelbia pranešusi vakar. Ginčus tarp Briuselio ir Varšuvos sukėlusią kolegiją praėjusį mėnesį Lenkijai nurodė uždaryti Europos Sąjungos Teisingumo teismas. Tai Varšuva turėjo padaryti iki rugpjūčio 16-osios. Europos Komisija, įspėjusi Lenkiją dėl galimų baudų, sako, kad Varšuvos atsakas analizuojamas. Bet neaišku, ar tokie Lenkijos žadami pokyčiai užbaigs ginčus dėl teisės viršenybės, mat Varšuva siekia atšaukti Europos Sąjungos Teisingumo teismo verdiktą, esą nurodymas uždaryti kolegiją prasilenkia su šalies konstitucija. Kolegija, galinti atšaukti teisėjų neliečiamybę ar sumažinti atlyginimą, šalyje sukėlė protestus, piktinantis dėl teisės sistemos nepriklausomybės. Bet valdžia atkerta, esą pokyčiai būtini, kovojant su korupcija ir komunistiniu palikimu.

Muzikantui Bobui Dilanui – kaltinimai seksualiniu išnaudojimu. Į teismą Amerikos roko bei folkmuzikos legendą padavė viena moteris, kuri teigia, kad atlikėjas ją lytiškai išnaudojo prieš šešis dešimtmečius, kai jai buvo 12 metų. Niujorko teismui pateiktame ieškinyje teigiama, kad Dilanas naudojosi savo, kaip muzikanto statusu, o ieškovei esą davė narkotinių medžiagų ir alkoholio bei grasino fiziškai susidoroti. 80-mečio Dilano atstovai atkerta, kad tokie kaltinimai – melagingi.

Klaipėdos uoste beveik po dvejų metų pertraukos prisišvartavo kruizinis laivas. Pusė tūkstančio svečių išvažiavo į organizuotas ekskursijas, kiti išėjo pasivaikščioti po miestą. Visi keleiviai ir įgula – paskiepyti. Skaičiuojama, kad uostas ir miestas dėl pandemijos prarado apie 6 mln. eurų.

Kaune ir Kauno rajone prasidėjo tarptautinis scenos menų festivalis „ConteMpo“. Organizatoriai žada per 10 festivalio dienų parodyti 10 geriausių Lietuvos ir Europos šiuolaikinio scenos meno projektų. Festivalio atidaryme žiūrovų akis traukė prancūzų menininkės pasirodymas 6-ių metrų aukštyje.

Ved. Jovita Vitkauskė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau