Panorama. Kovoje su neteisėta migracija pasieniečių stygius: trūksta darbuotojų

Vakar vėl sulaikyti 133 neteisėtai sieną iš Baltarusijos kirtę migrantai. Prognozuojant, kad iki metų pabaigos Lietuvoje migrantų skaičius gali išaugti iki 10 tūkstančių, pasieniečiai prašo papildomo finansavimo, kad į tarnybą galėtų priimti daugiau kaip pusę tūkstančio darbuotojų. Bent trumpam grįžti kviečiami net buvę pasieniečiai.

Lietuvoje jau diskutuojama dėl keturių dienų darbo savaitės. Šią idėją profsąjungos buvo iškėlusios dar prieš metus. Dabar kai kurios bendrovės jau yra perėjusios prie trumpesnės darbo savaitės ir teigia, kad tai pasiteisino. Pasak darbdavių, tai svarstytina, bet pirmiausia reikia valstybės investicijų į naujas technologijas, o įgyvendinimas turėtų prasidėti nuo viešojo sektoriaus.

Teisingumo ministerija žada pokyčius skolų išieškojimo srityje – šiuo metu neaišku, kas už ką atsakingas. Teisininkai sako, kad į juos kreipiasi klientai, kuriems „Creditinfo“ duomenų bazėje priskirta skola, kurios jie neturi. Įmonės teigimu, už duomenis atsako ne pati, o skolų išieškojimo, kitos bendrovės. Šios aiškina taip pat iš komunalininkų, telekomunikacijų bendrovių tik perperkančios skolų portfelius. Kreditų valdymo įmonių asociacija pripažįsta, kad kartais gali įsivelti klaidų dėl skolų, kai pavyzdžiui, sąskaitas apmoka skolininko giminės.

Apsilankęs olimpinėse žaidynėse Tokijuje prezidentas Emanuelis Macronas atvyko pirmo oficialaus vizito į Prancūzijos Polineziją. Daugiausia dėmesio jis skiria šios užjūrio teritorijos svarbai regione, kuriame vyrauti stengiasi Kinija. Tačiau salyno gyventojai tikisi, kad prezidentas patvirtins kompensacijas radiacijos aukoms po dešimtmečius Prancūzijos vykdytų branduolinių bandymų.

Popiežius Pranciškus, sveikstantis po gaubtinės žarnos operacijos, šiandien dar neaukojo sekmadienio mišių, bet kreipėsi į tikinčiuosius iš Apaštalų rūmų Vatikane lango. Mišias, kurios buvo skirtos senelių ir senyvo amžiaus žmonių dienai, aukojo arkivyskupas Rinas Fisičela, Popiežiaus tarybos, skatinančios naująją evangelizaciją, pirmininkas. Susirinkusiesiems Šventojo Petro aikštėje Popiežius Pranciškus sakė tikįs, kad Tokijo olimpinės žaidynės bus vilties, visuotinės brolybės ir sveikos konkurencinės dvasios ženklas per visame pasaulyje siautėjančią koronaviruso pandemiją. Katalikų bažnyčios vadovas sakė, jog meldžiasi už Europos šalis – Vokietiją, Belgiją, Nyderlandus, kurias nusiaubė milžiniški potvyniai.

Praėjęs gripo sezonas rekordinis – susirgusiųjų sumažėjo 53 kartais. Medikai džiaugiasi – rekordinis ir pasiskiepijusių skaičius. Tačiau visuomenės sveikatos specialistai perspėja – gripas niekur nedingo, o rudenį neįvedus naujo karantino – šis virusas vėl plis tarp žmonių. Valstybinė ligonių kasa sako besiruošianti iš anksto – dar kovą užsipirko vakcinos nuo gripo – daugiau nei įprastai.

Artėjant Medininkų žudynių trisdešimtmečiui, tradiciškai surengtas estafetinis bėgimas nuo Medininkų pasienio posto iki Antakalnio kapinių. Bėgimas kasmet organizuojamas siekiant pagerbti Medininkų žudynių aukas. Šiais metais dalyvavo 38 komandos. Dėl koronaviroso, bėgimas vyko su tam tikrai apribojimais. 1991-ų metų liepos 31-osios naktį Medininkų pasienio kontrolės poste sovietų omonininkai nužudė septynis Lietuvos policijos ir Muitinės departamento pareigūnus.

Šiandien prasidėjo vienas svarbiausių Europos kultūrinio gyvenimo įvykių – Zalcburgo muzikos ir dramos festivalis, rengiamas jau 101-ą kartą. Kitaip negu pernai šįkart įvyko iškilmingas klasikos šventės atidarymas. Festivalio pradžią skelbė Austrijos prezidentas Aleksanderis van der Belenas. O tarp pakviestųjų svečių – Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Zalcburgo festivalis truks iki rugpjūčio pabaigos – numatoma beveik 170 pasirodymų – operų, dramos spektaklių, koncertų. Nors pandemija, bilietai graibstomi. Festivalio biudžetas – 60 milijonų eurų, ketvirtadalį sumos skiria Austrijos vyriausybė.

Ved. Jovita Vitkauskė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau