Panorama. Migrantų krizės sprendimų paieškos: didinimas pasieniečiams padėsiančių karių skaičių gali prieštarauti Konstitucijai

Dėl Lietuvos sieną neteisėtai kertančių migrantų sušaukta Valstybės gynimo taryba sutarė dar kartą didinti pasieniečiams padedančių karių skaičių. Vyriausybė Seimui teikia ir siūlymus dėl tokių migrantų teisių apribojimų, tačiau pasak buvusio Konstitucinio teismo pirmininko, Vyriausybės siūlymai gali prieštarauti Konstitucijai.

Europos Sąjunga žada pagalbą su migrantų srautais susiduriančiai Lietuvai. Bendrija dar šią vasarą planuoja skirti 10 milijonų eurų, taip pat ateityje atverti milijardinį Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondą. Tuo metu užsienio reikalų ministras siūlo naujas – dar griežtesnes – sankcijas Baltarusijai. Iš Briuselio praneša Mindaugas Laukagalis ir Justina Ilkevičiūtė.

Trečiadienį Vyriausybė planuoja svarstyti, ar privalėtų testuotis nepasiskiepiję ir kovidu nepersirgę paslaugų, viešojo sektorių darbuotojai, vairuotojai. Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė teigia, kad už testavimą galėtų susimokėti patys darbuotojai, gal tai paskatintų juos pasiskiepyti.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis Delta koranaviruso atmaina užfiksuota 104 pasaulio valstybėse ir netrukus bus dominuojanti atmaina visame pasaulyje. Šalių patirtys primena, kad nuo pandemijos ribojimų atlaisvinimų iki griežtinimų – vos žingsnis. Londonas skelbia apie ribojimų laisvinimą, Prancūzai prognozuoja griežtesnius ribojimus.

Gitanas Nausėda prezidentu tapo prieš dvejus metus. Valdantieji sako, kad jis neįvykdė duoto pažado telkti visuomenę, kritikuoja dėl neaiškios vertybinės pozicijos. Opozicija priešingai – negaili prezidentui pagyrų ir dėl vidaus, ir dėl užsienio politikos žingsnių.

Apsisprendimo metas daugiau nei milijonui buitinių elektros vartotojų. Šiandien visiems jiems pradėti siųsti laiškai apie artėjantį tiekėjo pasirinkimą. Tik vieniems tai privaloma šiemet, kitiems – kitąmet. Energetikos viceministrė sako, tai, kad informacija gali būti užversti visi, leis išvengti chaoso kitų metų pabaigoje.

Sveikatos apsaugos ministras atšaukia iš pareigų Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorių Remigijų Mažeiką. Arūno Dulkio teigimu, ligoninės vadovo elgesys sumenkino įstaigos reputaciją, sukėlė darbuotojų ir visuomenės nepasitikėjimą įstaigos veiklą. Teisėsauga aiškinasi ligoninėje dirbusios jaunos medikės savižudybės aplinkybes. Žiniasklaidos teigimu, nelaimė galėjo įvykti dėl psichologinio smurto darbo vietoje. Mažeika taip pat yra tarp medikų, kuriems pateikti įtarimai didelio masto Specialiųjų tyrimų tarnybos tyrime dėl gydymo įstaigų viešųjų pirkimų. Mažeika išplatino viešą laišką, kuriame sprendimą jį atleisti vadina politiniu, teigia visą dėmesį skyręs darbo sąlygoms gerinti ir atsiprašo visų, kurie jaučiasi užgauti, ar neišklausyti.

Kuboje nuvilnijo protestų prieš vyriausybę banga. Įvairiuose salos miestuose tūkstančiai gyventojų reiškė pyktį dėl pagrindinių prekių trūkumo, piliečių laisvių ribojimo ir nevykusio pandemijos valdymo. Tai didžiausi protestai per pastaruosius tris dešimtmečius.

Sakartvelo parlamento opozicijos įstatymų leidėjai ir žurnalistai nutraukė parlamento posėdį reikalaudami, kad ministras pirmininkas atsistatydintų. Parlamente kilo opozicijos ir valdančiųjų susistumdymas. Į posėdį įsiveržę aktyvistai, žurnalistai ir politikai valdančiąją partiją kaltina dėl išpuolių prieš žurnalistus. Vakar mirė 37-erių Aleksandras Laškarava, dirbęs operatoriumi nepriklausomame televizijos kanale „Pirveli“. Operatorius buvo smarkiai sumuštas per protestą prieš planuotas LGBT eitynes praėjusį pirmadienį. Tada prieš LGBT bendruomenę nusiteikę asmenys užpuolė apie 50 žurnalistų. Operatoriaus mirtis vakar išprovokavo demonstraciją prie parlamento, į ją susirinko maždaug 8 tūkstančiai žmonių.

Savaitgalį į Dubysą prie Ariogalos nukrito dalis tilto. Gyventojai sako, laimei, tuo metu upe neplaukė baidarininkai. Tiltą prižiūrinti Lietuvos automobilių kelių direkcija šįmet jį turėjo remontuoti, tačiau rekonstrukcijos projekto sutartį teko nutraukti. Direkcijos vadovas sako, tiltu važiuoti saugu ir galbūt šiemet jį ir sutvarkys.

Tęsiame reportažų ciklą apie „Auksinių scenos kryžių laureatus“. Boriso Dauguviečio auskaru, kuris teikiamas už novatoriškus ir originalius teatro sprendimus, įvertinta Lietuvos rusų dramos teatro spektaklio „Kvėpuojame drauge“ kūrybinė grupė. Spektaklį kūrė šio teatro aktoriai kartu su aktoriais ir režisieriais iš Baltarusijos, kurie dalijosi savo liudijimais apie protestus Baltarusijoje. Kūrybinė grupė įvertinta už socialinės ir meninės drąsos jungtį.

Ved. Marijus Žiedas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau