Laba diena, Lietuva. Klimatas šiltėja: karščio bangos birželį tampa įprastomis

Tropikams būdingi orai nesitraukia – ir ateinančias dienas bus karšta, tvanku, temperatūra, tikėtina, ir toliau viršys rekordus. Atgaiva gali tapti tik tradicinis Joninių lietus, kurio vietomis sulauksime. Šimtametis temperatūros stebėjimas leidžia daryti išvadą, kad klimatas šiltėja vienu – dviem laipsniais. Išėję į lauką, greičiausiai, savo kailiu skirtumo nejuntame, o štai planetai tai labai reikšmingas pokytis. Plačiau apie klimato pokyčius pasakoja VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius dr. Arūnas Bukantis.

Dažnas tropinių karščių palydovas – audros ir pavojingai atrodantys debesys. Vienas toks vakar, susiformavęs Medininkų pusėje, sukėlė nemenką sujudimą socialiniuose tinkluose. Internautai išsigando, ar gana staiga atsiradęs, grybą primenantis darinys, tik nebus nelaimės Astravo atominėje elektrinėje pranašas.

Pirmalaikius Armėnijos parlamento rinkimus, sušauktus siekiant išspręsti politinę krizę po katastrofiško karo su Azerbaidžanu, laimėjo premjero Nikolo Pašiniano partija. Artimiausio jo varžovo, buvusio prezidento Roberto Kočariano rinkimų blokas liko antroje vietoje su perpus mažiau rinkėjų simpatijų. Patekti į parlamentą siekė rekordiškai daug politinių jėgų – keturi blokai ir 21 partija, dauguma jų – prorusiškos.

Koronavirusas ir pandemija buvo užgožę daugelį gyvenimo temų, kurios vėl iškyla, kai pandemijos sunkumai slūgsta. Kitais metais Prancūzijoje vyks prezidento rinkimai, ir viena iš temų bus nusikalstamumas ir policija. Tai patvirtina municipalinių rinkimų virtinė, juose dalyvaujantiems politikams tenka daug klausimų gyventojų saugumo klausimais. Kai kurie Emanuelio Makrono oponentai perspėja – Prancūzijoje vis daugiau smurto.

Iškovojusi kelialapį į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes buriuotoja Viktorija Andrulytė liko namuose. Olimpinio debiuto teko laukti dar penkerius metus, tačiau šiandien buriuotoja džiaugiasi, kad nesėkmės ją taip sustiprino, kad net Japonijos taifūnai nebebaisūs.

Netikėtai pastebėta detalė gali nulemti visą kūrybos rezultatą, sako tekstilininkė Monika Žaltė, kuri aptiktus dėdės iš Sibiro tetai rašytus laiškus pavertė meno kūriniu. Apie kūrybą, įkvėpimus bei fotografijos ir tekstilės santykį – reportaže.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai sutarė dėl sektorinių sankcijų Baltarusijos ekonomikai, Bendrijai didinant spaudimą Minsko režimui už priverstinį oro bendrovės „Ryanair“ keleivinio lainerio nutupdymą praėjusį mėnesį. Plačiau komentuoja politologas Linas Kojala.

Nepaisant aplinkybių, kuriomis, kaip ir daugumai, teko dirbti praėjusiais metais, LRT pasiekė plačią ir įvairią auditoriją: televizija tapo antra pagal žiūrimumą, LRT.lt portalas – trečias pagal unikalius vartotojus, LRT radijas susigrąžina klausytojus. Apie praėjusius LRT metus pasakoja LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

Jau tris dienas šalyje karaliaujanti kaitra sinoptikų įvardijama kaip stichinė. Temperatūra dieną kils net iki 34 laipsnių, o naktimis atsigaivinti taip pat nelabai pavyks, nes daug kur temperatūra išliks aukščiau 20 laipsnių. Nors sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo, kaitra sveikatai gali būti pavojinga. Kaip elgtis tokiu oru pasakoja Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislav Skvarciany.

Tęsiame reportažų ciklą apie Auksinių scenos kryžių laureatus. Pristatome operos solistę Joaną Gedmintaitę, įvertintą už pagrindinį vaidmenį Gaetano Donicečio operoje „Ana Bolena“. Tai antrasis solistės Auksinis scenos kryžius, pelnytas už vaidmenį, taip pat sukurtą Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau