Panorama. Pabradėje pradedamos statyti palapinės migrantams: dėl srautų gali būti skelbiama ekstremalioji situacija

Atliekant tyrimą dėl galbūt Seimo nariui Matui Maldeikiui pasiūlyto kyšio, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai sulaikė azartinių lošimų ir lažybų bendrovės „Tet-A-Tet“ savininką Samoilą Kacą. Pateikus įtarimus dėl papirkimo ir prekybos poveikiu, jis pavakarę paleistas. STT patikslino, kad tyrimas atliekamas ne dėl vieno įstatymo pataisų. Viena dar net nepateikta; ja ketinta siūlyti atidėti lošimų automatų sujungimą į bendrą sistemą. Tam priešinosi Nacionalinė lošimų ir žaidimų verslo asociacija, kuriai ir priklauso Kacas. Prezidentas Gitanas Nausėda tai pavadino neeiliniu įvykiu.

Keturis kartus išaugus neteisėtų migrantų srautams ir Pabradėje, Užsieniečių registracijos centre užsipildžius turimoms apgyvendinimo vietoms, pradedamos statyti palapinės migrantams apgyvendinti. Vidaus reikalų ministrė neatmeta, kad atsižvelgiant į situaciją gali būti skelbiama ir ekstremali situacija. Jas skirs Lietuvos kariuomenė. Ketinama įrengti dviejų zonų palapinių miestelį, talpinantį iki pusketvirto šimto žmonių. Į Pabradę išvyko ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Šią naktį ir paryčiais pasieniečiai Ignalinos rajone sulaikė tris į Lietuvą norėjusias patekti užsieniečių grupes – iš viso 32 migrantus. Visiems sulaikytiesiems bus atliekami koronaviruso testai. Nustatinėjamos užsieniečių tapatybės. Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 328 migrantai, dauguma jų – Irako piliečiai. Tai keturis kartus daugiau nei per visus praėjusius metus.

Anglijoje, Kornvalyje prasidėjo Didžiojo Septyneto, turtingiausių pasaulio valstybių lyderių susitikimas, truksiantis tris dienas. Septynetas pirmą sykį nuo 2019-ųjų susitinka akis į akį, tad darbotvarkė – labai įvairi – nuo klimato kaitos, prekybos, skiepijimo iki geopolitikos.

Marijampolėje šią savaitę užfiksuoti trys atvejai, kai gyventojai bandė gauti skiepijimo faktą patvirtinantį įrašą e-sveikatoje nepasiskiepiję. Sveikatos apsaugos ministerija įspėja, kad už tokius bandymus gresia baudžiamoji atsakomybė.

Rusijoje paskelbta Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkurta Kovos su korupcija fondo direktoriaus, Lietuvoje gyvenančio Ivano Ždanovo paieška. Maskvos teismas pripažino fondą ekstremistine organizacija ir nurodė jam nutraukti veiklą. Ždanovas figūruoja keliose Rusijoje iškeltose baudžiamosiose bylose, taip pat ir dėl sukčiavimo bei visuomeninės organizacijos, kurios veikla susijusi su smurtu, įkūrimo. Pats Ždanovas sako nežinantis, dėl kokios priežasties jo pavardė atsidūrė ieškomų asmenų sąraše.

Sakartvele viešintis prezidentas Gitanas Nausėda ragino šalį vykdyti reformas bei įgyvendinti opozicijos ir valdančiųjų susitarimą užbaigti politinę krizę šalyje. Pasak Sakartvelo Nevyriausybinių organizacijų, reformos šalyje sustojusios, auga Rusijos ekonomikos įtaka.

Pirmadienį bus minima Gedulo ir vilties diena. Prieš 80 metų, sovietų pradėti masiniai trėmimai sugriovė šimtų tūkstančių lietuvių gyvenimus. Marijos Atkočiūnaitės tėvas ištremtas į lagerį, kai jai tebuvo ketveri. Ji iki šiol prisimena tėvo iš lagerio parvežtus kelis cukraus gabalėlius. Edvardo Špoko ir Miglės Gaižiūtės pasakojimas.

Nacionaliniame muziejuje – paroda, skirta tremties 80-mečiui. Joje tremties pasakojimas Dalios Grinkevičiūtės akimis. Daugiau nei 12 tūkstančių tremties ir rezistencijos eksponatų saugančiame Nacionaliniame muziejuje atidaroma masinių trėmimų 80-osioms metinėms skirtą parodą „Negalėjau neparašyti“, kurios pagrindinis eksponatas – tremtinės Dalios Grinkevičiūtės rankraštis – nors publikuotas daugybę kartų ir įvairiomis kalbomis, niekada anksčiau viešai neeksponuotas. Rankraštis, ranka abiejose pusėse skirtingomis rašymo priemonėmis prirašyti 225 popieriaus lapeliai, 60 restauruotų lapelių eksponuojami parodoje, likę – laukia restauravimo.

Neringa – Lietuvos kultūros sostinė – šiemet lankytojams parengė daugiau kaip 100-tą įvairių projektų. Atidarymui Neringa pasirinko dvejus metus kurtą specialų spektaklį-kelionę „Laikas neerimui arba nėrimui“. Spektaklį Šeiko šokio teatras kūrė drauge su Neringos meno kolektyvais. Atidarymo spektaklį žiūrovai galės pamatyti visą savaitgalį.

Ved. Ignas Andriukevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau