Savaitė. Kelionėms po ES – COVID-19 pažymėjimas: galiojimo laikas – 12 mėnesių

Baltarusijos opozicija nesutaria dėl sankcijų: vieni už, kiti sako, kad tai pagreitins kelią į Rusijos priklausomybę
Mes vis girdime, kad atsakas Baltarusijos diktatoriui Lukašenkai bus griežtas. Ar tikrai, jei NATO ir Europos Sąjunga nesusitaria? Už vienybės nebuvimą Minskas jau padėkojo NATO, kai šis esą Turkijos pageidavimu savo pareiškime nepaminėjo naujų sankcijų būtinybės. Visi laukia ketvirtojo Europos Sąjungos sankcijų paketo. Bėda ta, kad sankcijoms turi pritarti visos 27 narės, o tai reiškia, jų teks palaukti, nes vieningas pritarimas labiau panašus į miražą. Kol tęsiasi diskusijų maratonas, dalis Baltarusijos opozicijos baiminasi, kad dėl sankcijų šalis pateks į Kremliaus rankas, kiti, atvirkščiai, Europos Sąjungą kaltina nepateisinamu delsimu. Politologai tikina, kad atpildo turi sulaukti ne tik Lukašenka, bet ir jo globėjas Putinas.

Visuomenės apklausos – manipuliacinė priemonė, priešinanti respondentus
Pagrindiniai įrankiai, leidžiantys politikams išsiaiškinti visuomenės nuomonę ar nuotaiką, yra rinkimai ir referendumas. Vis dėlto politologai ir viešųjų ryšių ekspertai pastebi, kad pastaruoju metu politikos formavimui, kaip priemonė, vis dažniau pasitelkiamos visuomenės nuomonės apklausos. Ir jomis siekiama ne tik sužinoti, bet ir manipuliuoti. Sociologų vertinimu, visuomenėje augantis susipriešinimas, ypač vertybiniais klausimais, iš dalies taip pat yra apklausų šalutinis poveikis.

Usonis apie 12–15 metų paauglių skiepijimą: vaikai – mūsų visuomenės dalis, svarbu, kad ir jie būtų paskiepyti
Pirmoji vakcina, kuria leidžiama skiepyti 12–15 metų paauglius Europos Sąjungoje ir Jungtinėse Valstijose bei Kanadoje – „Pfizer-BioNTech“. Skelbiama, kad netrukus leidimo skiepyti tokio amžiaus vaikus paprašys „Moderna“. Premjerė Ingrida Šimonytė mano, kad dar šį mėnesį bus sutvarkyti visi formalumai ir Lietuvoje taip pat bus galima skiepyti 12–15 metų vaikus. Dabar, kaip žinoma, galima skiepyti visus sulaukusius 16 ir daugiau metų. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis 12–15 metų amžiaus grupei priklauso 103 498 asmenys, tai sudaro 3,74 proc. gyventojų. Sveikatos apsaugos ministerija tikisi, kad šios grupės vakcinacija padidins pasiskiepijusių skaičių bent 2 proc. Pokalbis su profesoriumi Vytautu Usoniu „Savaitėje“.

Kelionėms po ES – COVID-19 pažymėjimas: galiojimo laikas – 12 mėnesių
Po virtinės ginčų dėl pavadinimo, politikų, mokslininkų diskusijų Europos Sąjungos skaitmeninis COVID–19 pažymėjimas oficialiai įsigalios nuo liepos pirmosios. Tačiau nemažai Europos šalių, taip pat ir Lietuva, nelaukia oficialios datos ir išbandžiusios sistemą, jau įteisino Europos COVID–19 pažymėjimą, kuris praktiškai ir psichologiškai lengvina keliones, sako turizmo organizatoriai. Lietuvos gyventojai Europos Žaliąjį pasą galės gauti nuo kitos savaitės. Dėl jo kreiptis reikės į e-sveikatą arba pas šeimos gydytoją. Skaitmeninis COVID-19 pažymėjimas kol kas galioja tik Europos Sąjungos teritorijoje, taip pat Islandijoje, Norvegijoje ir Lichtenšteine, kurie priklauso Šengeno erdvei, galiojimo laikas – 12 mėnesių.

JAV ir Danijos šnipinėjimo skandalas: ar draugai šnipinėja draugus?
Savaitės pradžioje Danijos visuomeninis transliuotojas kartu su keliais Europos dienraščiais paskelbė tyrimą, esą Danijos karinė žvalgyba talkino amerikiečiams pasiklausant aukštų Europos pareigūnų pokalbių. Panašių pranešimų, kad Europos šalių žvalgybos bendradarbiauja su amerikiečių tarnybomis, šnipinėjant europiečius, būta ir anksčiau. Bet Joe Bidenui, besiruošiančiam į pirmąją, kaip prezidento, užsienio kelionę – vizitui į Europą, skandalas turėtų priminti šešėlį iš praeities. Kai 2013-aisiais kilo Amerikos šnipinėjimo skandalas, jis priklausė administracijai, turėjusiai pažadėti, kad sąjungininkai sąjungininkų nešnipinėja

Izraelyje koalicija be Netanyahu: politinio spektro įvairovė – susivienijo kairieji, dešinieji ir centristai
Izraelyje pasiektas koalicinis susitarimas. Jei pasitikėjimą naująja vyriausybe išreikš parlamentas, tai bus 12 metų Benjaminas Netanyahu valdymo eros pabaiga. Naujojoje koalicijoje politinio spektro partijų įvairovė – kartu prieš Netanyahu susivienijo kairieji, dešinieji ir centristai. Pirmą kartą šalies istorijoje rimtą vaidmenį vyriausybėje turėtų gauti ir arabų partija. Tačiau analitikai sako, kol kas viskas paremta žodžiu „jeigu“, nes kol nauja vyriausybė neprisieks, tol Netanyahu darys viską, kad neprarastų valdžios.

Kinijoje leista turėti 3 vaikus: tikimasi išvengti galimo ekonomikos sąstingio dėl sparčiai senstančios visuomenės
Kinija beveik 40 metų taikė kontroversišką „vieno vaiko politiką“ – vieną griežčiausių šeimos planavimo modelių pasaulyje. 2016 metais jis buvo sušvelnintas ir pakeistas „dviejų vaikų politika“. Dabar Kinijoje, būgštaujant dėl demografinės krizės, poroms leista auginti iki trijų vaikų. Viliamasi, kad šis sprendimas padidins gimstamumą ir taip bus išvengta galimo ekonomikos sąstingio dėl sparčiai senstančios visuomenės. Tačiau daug kinų nereiškia noro turėti daugiau vaikų, o ekspertai teigia, kad šis šalies sprendimas gerokai pavėluotas ir demografinių Kinijos problemų neišspręs.

Ved. Nemira Pumprickaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau