Panorama. ES užsienio reikalų ministrai tariasi dėl naujų sankcijų Baltarusijai

Lisabonoje susitikę Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai tariasi dėl naujų sankcijų Baltarusijai. Tarp minimų ekonomikos sektorių, kuriems būtų taikomos sankcijos: naftos produktai, kalio trąšos, finansai. Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ragina Europos Sąjungą imtis ryžtingų veiksmų ir sako, kad į Vilnių skridusio lėktuvo sulaikymas – nebaudžiamumo Baltarusijoje pasekmė.

Stiprinama apsauga pasienyje su Baltarusija. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad išaugę kontrabandos mastai ir nelegalių migrantų skaičiai gali būti susiję su Baltarusijos režimu. Migracijos departamentas sako, kad nuo režimo pastaruoju metu į Lietuvą bėga ir politinio prieglobsčio prašo daugiau baltarusių nei per visą dešimtmetį.

Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai, kartu su žurnalistu Ramanu Pratasevičiumi sulaikytą jo draugę Sofiją Sapegą pripažino politine kaline. Jai gresia 12 metų kalėjimo. Sapegos mama LRT televizijai sakė, kad dukrai neleidžiama susitikti su advokatu, ją matė tik Rusijos konsulas, nes Sofija Rusijos pilietė.

Už žiniasklaidos laisvę kovojanti organizacija „Reporteriai be sienų“ prie Lietuvos Baltarusijos sienos surengė protesto akciją. Keliolika Lietuvos ir Baltarusijos žurnalistų rankose laikė Minsko režimo kalinamų žurnalistų nuotraukas. Pasak organizacijos vadovo, norima atkreipti dėmesį ne tik į Ramano Pratasevičiaus bei Sofijos Sapegos įkalinimą. Jis tokį režimo elgesį vadina tragedija. Lietuvoje viešintys organizacijos vadovai Lietuvos prokurorų prašo ne tik priverstinį lėktuvo nutupdymą tirti kaip orlaivio pagrobimą, bet ir aiškintis Aliaksandro Lukašenkos veiksmus.

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas nurodė žvalgybos tarnyboms per 90 dienų pateikti ataskaitą apie COVID-19 viruso kilmę, įskaitant teoriją, kad infekcija pasklido iš laboratorijos Uhane. Kinija žingsnį vadina „politine manipuliacija“.

Seimas pritarė, kad būtų pradėta mokėti vienišo asmens išmoka. Šiais metais ji sieks 28 eurus, nuo kitų metų – 32. Vienišo asmens išmoka nepakeis šiuo metu mokamos našlio pensijos, tačiau gaunantiems našlio pensiją, vienišo asmens išmoka nepriklausys. Nuo kitų metų ji bus mokama visiems vienišiems, neįgaliesiems ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims. Kitąmet našlių pensijų ir vienišo žmogaus išmokų gavėjų būtų apie 400 tūkstančių.

Ūkininkai dėl lietaus skaičiuoja nuostolius. Visoje Lietuvoje daugėja užmirkusių pasėlių plotų, prastai auga daržovės. Jų derlius bus vėlesnis ir mažesnis. Ūkininkai laukia Žemės ūkio ministerijos paramos. Ši sako pinigų dalyti neskubės, kol nepaskelbta ekstremalioji situacija.

Mokesčių inspekcijos duomenimis pernai ir šiemet 148 įmonės, dėl karantino gavusios mokestinių lengvatų ar subsidijų, įsigijo prabangių automobilių. Keturios iš penkių didžiausias darbo užmokesčio subsidijas gavusių įmonių įsigijo „Porsche“ automobilius, rodo LRT.lt gauta informacija. Remiantis šaltinių duomenimis, šios įmonės vien darbo užmokesčio subsidijoms gavo nuo beveik 1 mln. iki beveik 2,5 mln. eurų. Seimo biudžeto ir finansų komitetas mokesčių inspekcijos prašo išsiaiškinti, ar nebuvo piktnaudžiaujama mokesčių mokėtojų parama. Tam

Sumažinus kelių priežiūrai finansavimą beveik 200 milijonų eurų, skundžiasi savivaldybės, ypač kaimiškosios. Kai kurios šiemet galės išasfaltuoti vos 3 kilometrus naujų kelių. Susisiekimo ministerija žada, kad bus keičiama finansavimo tvarka ir kitąmet savivaldybės gaus daugiau lėšų.

Kauno tarybos opozicija, nors ir laimėjo teismus dėl posėdžiuose ribojamo pasisakymų laiko, daugiau sekundžių kalboms negauna. Valdantieji reglamento keisti neketina ir teismui ruošia skundą. Esą diskusijoms vieta ne tarybos, o komitetų posėdžiuose.

Palaipsniui daugėja žmonių, grįžtančių dirbti į biurus, prognozuojama, kad vasarą jų bus dar daugiau. Ateityje verslai ketina prisitaikyti – darbą biure derinti su nuotoliniu.

Britų aktorius ir režisierius Dexteris Flečeris ambasadoje Londone davė priesaiką Lietuvai. Fletcheriui pilietybę išimties tvarka praėjusią savaitę suteikė prezidentas Gitanas Nausėda, įvertinęs jo visuomeninę ir kultūrinę veiklą, nuopelnus Lietuvai, bei ryšius su mūsų šalimi. Daugiau nei prieš dvidešimt metų susituokęs su teatro ir operos režisiere Dalia Ibelhauptaite, Fletcheris nemažai laiko praleidžia ir Londone, ir Vilniuje.

Lietuvos diasporos dailės muziejuje atidaryta paroda, pristatanti XX a. pradžios menininką Jurijų Jurkūną. Paroda pavadinta „Nežinomas Jurkūnas“ siekia supažindinti su Lietuvoje gimusio, Rusijoje kūrusio ir ten nužudyto rašytojo ir dailininko gyvenimu ir kūryba.

Ilgai lauktas serialo „Draugai“ sugrįžimas – parodyta specialios laidos premjera. Pusantros valandos „Draugų“ sugrįžimas rodomas vaizdo turinio platformoje „HBO Max“ ir įkeltas minutė po vidurnakčio Los Andželo laiku. Šešis Niujorke gyvenančius draugus vaidinę aktoriai lankosi filmavimo aikštelėse, atkuria kai kurias scenas, dalijasi prisi-minimais iš užkulisių ir nematytais archyviniais kadrais. Situacijų komedija „Draugai“ rodyta 10 sezonų – nuo 1994-ųjų iki 2004-ųjų. Tapo vienu populiariausių visų laikų serialu, laimėjo šešis „Emmy“ apdovanojimus.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau