Panorama. Karantiną bus siūloma tęsti dar mėnesį – nors situacija gerėja, užsikrėtimų vis dar daug (su vertimu į gestų k.)

Seimas priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą Minske, oficialiai įvardijo valstybinio terorizmo aktu. Ir Lietuvos politikai, ir sekmadienį sulaikyto žurnalisto Romano Pratasevičiaus tėvas sako, kad Baltarusijos režimo išplatintame vaizdo įraše matomos kankinimo žymės. Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministerija skelbia, kad kartu su Pratasevičiumi sulaikyta Rusijos pilietė Sofija Sapega yra įtariama nusikaltimais Baltarusijoje.

Briuselyje tęsiasi Europos Vadovų Tarybos susitikimas. Pavykus sutarti dėl atsako Baltarusijos režimui, Europos vadovai paragino Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją skubiai ištirti į Vilnių skridusio lėktuvo nutupdymą Minske. Taip pat baltarusių oro linijoms turėtų būti uždrausta leistis ES oro uostuose. Nuo ryto prie derybų stalo susirinkę vadovai diskutuoja apie tolesnį atsaką į COVID-19 pandemiją, kovą su klimato kaita.

Kartu su Romanu Pratasevičiumi keliavusios ir sulaikytos Rusijos pilietės Sofijos Sapegos motina sako, kad dviem mėnesiams Minske suimta dukra nekalta – tik atsidūrė ne laiku ir ne vietoje. Šįvakar Lukašenkos režimo išplatintas įrašas, kuriame Sapega sako esanti socialinio tinklo „Telegram“ kanalo „Black Book of Belarus“ redaktorė. Baltarusijos pareigūnai ją kaltina prisidėjus prie masinių neramumų organizavimo. Opozicija neabejoja, kad prisipažinimas išgautas prievarta.

Sutarta dėl susitikimo datos tarp JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino. Du lyderiai susitiks kitą mėnesį, birželio 16-ąją, Šveicarijos mieste Ženevoje. Baltieji Rūmai sako, kad lyderiai aptars daugybę aktualiausių klausimų. Vašingtonas sako, kad siekia atkurti santykių tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos nuspėjamumą ir stabilumą.

Seime jau per pirmąjį balsavimą žlugo iniciatyva įteisinti lyčiai neutralią partnerystę. Pritrūko dviejų balsų. Įstatymo iniciatoriai kalba apie smūgį ir nusivylimą. Opozicija sako, kad valdantieji neieškojo nei kompromiso, nei dialogo. Projektas grąžintas tobulinti, todėl kūrėjai žada su juo į Seimo salę vėl grįžti rudenį.

Karantiną Vyriausybė planuoja tęsti iki birželio pabaigos. Ekspertai ragina neskubėti visko laisvinti – nors situacija gerėjanti, užsikrėtimų skaičiai vis dar dideli. Epidemiologų teigimu, užsikrėtimai šeimose vis dar sudaro apie trečdalį nustatytų COVID-19 ligos atvejų.

Ekonomistų teigimu, užšaldyti ar nutraukti ekonominiai santykiai su Baltarusija, šiai šaliai pasijaustų nepalyginamai skaudžiau nei Lietuvai. Tuo tarpu poveikis Lietuvai būtų nišinis ir trumpas. Vis dėlto ekonominis atsakas Baltarusijai, anot premjerės ir užsienio reikalų ministro, turėtų būti tarptautinis.

Jungtinės Valstijos padės atstatyti Gazą, žada į Izraelį atvykęs valstybės sekretorius Antony Blinkenas. Vašingtonas tikisi, kad tai sustiprins penktadienį paskelbtas paliaubas tarp Gazos ir Izraelio. Tačiau Blinkenas pabrėžia – JAV neleis iš pagalbos pelnytis Gazą kontroliuojančiai „Hamas“.

Tarptautinė ledo ritulio federacija sukritikavo Latviją, kad ši Rygoje vykstant pasaulio čempionatui vietoj oficialios iškėlė istorinę Baltarusijos vėliavą. Rygos meras sako sulaukęs federacijos prezidento raginimo arba grąžinti oficialią vėliavą arba kartu nukelti ir pačios organizacijos vėliavas. Pasak mero, apsispręsta pasirinkti laisvės, o ne kruvinos diktatūros simbolį. Solidarizuojantis, istorinė Baltarusijos vėliava iškelta ir prie Vilniaus savivaldybės.

Vietoj savo pasirinkto gynėjo – valstybės skirtas advokatas: taip Vilniaus apylinkės teisme nagrinėta suėmimo byla. Atstovavimo sutartį su ginamuoju turinti advokatė stebisi, kad buvo pakeista valstybės skirtu advokatu. Anot jos, taip buvo pažeista teisė į gynybą. Prokuratūra aiškina, kad įvyko nesusipratimas. Advokatų taryba sako, kad tokie atvejai – ne vienkartiniai.

Kauno fotografijos galerijoje atidaryta ispano Joano Fontcuberta paroda „Istorijos krizė“. Gerai pasaulyje žinomas menininkas, pedagogas, kuratorius kviečia permąstyti fotografijos istoriją ir primena, kad kiekviena nuotrauka yra fikcija su pretenzija į tiesą.

Dizaineris Mantas Lesauskas kūrybos parodoje kviečia susimąstyti apie vartojimo įpročius – dažnai perkamus baldus, kurie naudojami vos kelerius metus, kol pasikeičia mados, priešingai nei mūsų protėviai, kurie įsigydavo daiktus, tarnaudavusius ne vienai kartai.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau