Laba diena, Lietuva. Tokijo olimpinėms žaidynėms priešinasi japonai: situacija šalyje tam netinkama

COVID-19 analizuojantys ekspertai daro atsargiai optimistinę išvadą – panašu, kad Lietuva perlipo trečiosios bangos piką. Naujų atvejų skaičius, teigiamų tyrimų procentas, keturiolikos dienų sergamumas krinta – pandemijos pagreitis mažėja. Ataskaitoje nurodoma, kad šiuo metu beveik devyni iš dešimties mirusių nuo COVID-19 – neskiepyti asmenys. Apie ataskaitą pasakoja onkoimunologas dr. Marius Strioga.

Vakar vakaras Lietuvai „Eurovizijoje“ buvo sėkmingas – mūsų atlikėjai „The Roop“ sužavėjo Europą ir pateko į konkurso finalą. Rytoj įvyksiančiame antrajame dainų konkurso pusfinalyje paaiškės dar dešimt būsimŲ varžovų. Finale, kur jau užtikrintai vietą turi Italija, Nyderlandai, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija, Lietuva pasirodys antrojoje dalyje. Pirmąjį konkurso pusfinalį apžvelgia ir šansus laimėti įvertina užsienio naujienų redaktorius Tadas Paškevičius.

Šiandien atlikėjui, maestro Vytautui Kernagiui būtų sukakę 70 metų. Ta proga Vilniuje, prie Kernagio suoliuko Gedimino prospekte, pristatytas lietaus meno kūrinys ir šia proga išleista moneta. Paminėti maestro gimtadienio susirinko buvę kolegos, atlikėjai, jo dainų gerbėjai.

Likus dešimčiai savaičių iki Tokijuje turinčių įvykti vasaros olimpinių žaidynių, apklausos rodo, kad aštuoni iš dešimties japonų šio sporto renginio nepageidauja. Šalis grumiasi su ketvirtąja COVID-19 banga, ligoninės perpildytos, medikai pervargę, o skiepijama itin lėtai, palyginus su kitomis išsivysčiusiomis šalimis – paskiepyti beveik keturi procentai žmonių. Baiminamasi, jog, į šalį atvykus delegacijoms iš užsienio, viruso plitimas paspartės. Olimpiados organizatoriai tikina, kad griežtos kontrolės priemonės, įskaitant reguliarų atletų testavimą ir draudimą atvykti sporto aistruoliams, užtikrins žaidynių saugumą. Paskutinį kartą vasaros olimpinės žaidynės buvo atšauktos dėl Antrojo pasaulinio karo, 1944 metais. Apie japonų nepasitenkinimą ir COVID-19 situaciją šalyje pasakoja užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius.

Vyriausybei nusprendus leisti atidaryti prekybos centrus ir savaitgaliais bei ilginti kavinių ir barų darbo laiką, verslo atstovai tokį sprendimą sveikina ir sako, kad tai išlygins lankytojų srautus ir padidins saugumą. Apie tai – pokalbis su Prekybos įmonių asociacijos direktore Rūta Vainiene.

Seime svarstoma idėja įvesti prabangių automobilių mokestį – jis būtų skaičiuojamas pagal transporto priemonės vertę bei galią. Taip norima užkirsti kelią tokius automobilius pirkti įmonėms, gaunančioms valstybės paramą dėl koronaviruso krizės, arba naudoti asmeniniais tikslais, bet juos registruoti įmonių vardu ir nusidėvėjimo bei išlaikymo sąnaudomis mažinti apmokestinamąjį pelną.

Kad ir kur gyventų – Prancūzijoje, Vokietijoje, už Atlanto ar Lietuvoje sąmokslo teorijų kūrėjai ir jų rėmėjai tvirtina kovojantys su cenzūra, „sąžinės laisvės kontrole“, pedofilija ir pandemija, kurią esą „išrado“ valdantis elitas, kad įgyvendintų savo tikslus. Šį reiškinį tyrinėję Prancūzijos mokslininkai teigia – jis neišvengiamas, nes kiekviena nauja teorija gimdo ir interpretacijas. Tačiau yra ir kita medalio pusė – sąmokslo teorijos atsiranda ten, kur žmonės ne itin pasitiki valdžia, oficialia informacija ir žiniasklaida.

Šie metai paskelbti skulptoriaus Juozo Zikaro metais ir tiems, kurie dar nesilankė „zikarynėje“ – buvusiuose skulptoriaus šeimos namuose – puiki proga čia užsukti. Iki gegužės 29osios – nemokamai. Neseniai restauruotas namas pilnas istorijų apie čia gyvenusią Zikarų šeimą, jų klausėsi kolegė Kaune Jūratė Anilionytė.

Akmenės krašto muziejuje prasidėjo iki pirmųjų rudens šalnų truksiantis egzotinių drugelių sezonas. Stikliniame namelyje jau plazda keliasdešimt tropinių drugių. Pirmoji šiemet siunta atkeliavo ir iš Puerto Riko. Muziejininkai sako, kad spalvingas drugių gyvenimas įprastai labai trumpas – vos kelios dienos. Tad lėliukės į Akmenę iš tolimiausių pasaulio šalių keliauja bent kartą per mėnesį.

Socialinių tinklų apžvalga su Dariumi Matu.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau