Panorama. SAM nuosprendis – „AstraZeneca“ toliau bus skiepijami visi

Sergamumo COVID-19 rodikliai Lietuvoje vėl tokie pat blogi, kaip metų pradžioje ir vieni prasčiausių Europoje. Sudėtingenė situacija tik Kipre. Į ligonines dabar vis dažniau patenkant jaunesniems pacientams, Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė „AstraZenecos“ vakcina ir toliau skiepyti visus pilnamečius gyventojus. Taip daro tik 10 iš 27 Europos Sąjungos valstybių.

Šiaulių medikai ir buvę pacientai žvakelėmis pagerbė ir atsisveikino su iš gyvenimo pasitraukusia gydytoja. Jos mirtis esą galėjo būti susijusi su Šiaulių ligoninėje patirtu mobingu. Ligoninės vadovybė teigia, kad medikė dėl šiurkštaus pareigų pažeidimo atleista iš darbo praėjusį ketvirtadienį. Direktorius Remigijus Mažeika LRT situaciją komentuoti atsisakė.

Visuomenės sveikatos centras rekomenduoja dviem savaitėms Kauno pradinukus vėl grąžinti į nuotolinį mokymą. Nors jau tris savaites jie testuojami kaupiniais. Specialistai tokį siūlymą argumentuoja augančiu sergamumu ir protrūkiais mokyklose. Ar paisyti rekomendacijos spręs savivaldybė. Pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką testuojant pradinukai gali mokytis kontaktiniu būdu.

Vienišiems senjorams bei neįgaliesiems, gaunantiems šalpos pensijas ar mažų pensijų priemokas, nuo liepos planuojama mokėti papildomą išmoką. Ji pakeistų dabartinę našlių išmoką ir priklausytų net tiems, kurie nebuvo susituokę. Skurdo mažinimo organizacija iniciatyvą vertina teigiamai – sako, kad beveik pusei vienišų senjorų gresia skurdas – bet teigia, kad ilgainiui mažinant senjorų nepriteklių reikės daug daugiau priemonių.

Po įtampos Jeruzalėje ir toliau intensyvėjant konfliktui su „Hamas“ kontroliuojama Gaza, smurto banga pasiekė ir patį Izraelį. Keliuose tiek žydų, tiek arabų gyvenamuose miestuose kilo riaušės. Tuo metu „Hamas“ grasinant Izraelio oro uostams, šalis prie sienos dislokavo karines pajėgas.

Jungtinės Valstijos pradėjo nuo COVID-19 skiepyti dvylikos ir vyresnius vaikus „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina. Viena pirmųjų tai padarė Džordžijos valstija. Vaikus ir paauglius skiepytis paragino ir Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas. Jis sako, kad tai labai svarbus žingsnis kovojant su pandemija. Milijonai šešiolikos–septyniolikos metų paauglių Amerikoje jau paskiepyti, o atsakingos šalies tarnybos šią savaitę „Pfizer“ skiepus patvirtino ir dvylikos–penkiolikos metų grupei. Šią amžiaus grupę jau skiepija ir Kanada. Sprendimą artimiausiomis savaitėmis žada priimti ir Europos vaistų agentūra.

Verslas išmaniuosius kasos aparatus turės įsidiegti anksčiau. Stambios įmonės privalės turėti po dvejų metų, smulkios – po trejų. Verslo atstovai sako, nors naujovė kainuos ir kelia daugybę nuogąstavimų, didesnis perversmas bus ne įmonėms, o pirkėjams. Perėjus prie išmaniųjų kasos įrenginių, neliks popierinių kvitų.

Į Lietuvą iš Turkijos atvežtas ir barža iki Kauno išplukdytas galingiausias Baltijos šalyse autotransformatorius, skirtas Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų jungčiai „LitPol Link“ plėsti. Įrenginys derins Lietuvos elektros srautus su Lenkija ir didins mūsų šalies energetinę nepriklausomybę.

Projektas „LRT ieško sprendimų“ – apie socialinį būstą. Prieš trejus metus Kauno rajono savivaldybė sutvarkė seną darželį ir čia sukėlė gyventi 18 būsto laukusių šeimų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tokios koncentracijos nerekomenduoja, rajono valdininkai sako, permainos sistemoje – būtinos. Esą dabartinė tvarka neskatina žmonių dirbti ir įsigyti nuosavo būsto. O Kauno savivaldybė sieks, kad palaipsniui socialinių būstų gyventojams iš viso nereikėtų paramos.

Uždarytas bibliotekas kaimo vietovėse keičia biblijobusai. Mobilioji skaitykla gyventojus aplanko keliskart per mėnesį ir suteikia galimybę ne tik išsirinkti norimas knygas, bet ir pasinaudoti elektroninėmis paslaugomis.

Minint Nobelio taikos premijos laureato, žmogaus teisių gynėjo Andrejaus Sacharovo 100-tąsias gimimo metines, jo sekėjai sako, kad disidento idėjos svarbios ir šiandieninėje Rusijoje. Tą esą įrodo ir tai, kad Kremlius uždraudė rengti jam skirtą parodą Maskvoje.

Atsinaujinusioje Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta paroda, skirta profesionaliosios dailės pradininko Lietuvoje Pranciškaus Smuglevičiaus 275-osioms metinėms. Šią dailininko sukaktį rudenį sutrikdė pandemija, todėl ji nukelta į gegužę. Pirmą kartą visi Smuglevičiaus Lietuvoje saugomi darbai rodomi vienoje ekspozicijoje.

Ved. Jovita Vitkauskė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau