Panorama. Nuo kitos savaitės pradedama bendra 55-erių ir vyresnių žmonių vakcinacija, masinė – nuo gegužės 31-osios

Kitą savaitę visoje Lietuvoje nuo COVID-19 bus pradėti skiepyti 55-erių ir vyresni žmonės. Kas savaitę bus leidžiamasi viena amžiaus grupe žemyn ir jau nuo gegužės 31-osios galės skiepytis visi norintieji, nuo 16-os metų. Ministerija pabrėžia, kad šešiolikamečiai ir septyniolikamečiai galės būti skiepijami tik „Pfizer“ vakcina. Skiepijimo planas gali keistis, jei skiepų gamintojai pakeistų vakcinų pristatymo grafikus.

Ligoninių vadovai sako iš valstybės negavę lėšų medikų algų didėjimui, nors dėl jo su Vyriausybe sutarta prieš trejus metus pasirašytoje kolektyvinėje sutartyje.

Prieš kelis mėnesius patys inicijavę visų rinkimų sistemų peržiūrą, valdantieji konservatoriai nusprendė nebekeisti esamos Seimo, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų tvarkos.

JAV valstybės sekretorius Ukrainoje pažadėjo daugiau karinės pagalbos Kijevui ir pareiškė, kad Rusija, nors ir žadėjo, neatitraukia didelės dalies pajėgų.

Europos Sąjunga nusprendė į Bendrijos karinį mobilumo paketą įtraukti Jungtines Valstijas, Kanadą ir Norvegiją. Šis projektas itin svarbus Lietuvai ir kitoms priešakinėms NATO narėms. Jis leis gerinti infrastruktūrą, kad prireikus būtų galima lengviau permesti didžiules karines pajėgas, Rusijai nuolat bandant demonstruoti savo jėgą.

Jungtinės Valstijos pakeitė poziciją ir sutiko, kad vakcinos nuo COVID-19 kurį laiką nebūtų saugomos patentais. Siūlymą parėmė Prancūzija ir Rusija, bet po svyravimo atmetė Vokietija. Jam atmesti pakanka vienos šalies veto. Rytoj ES lyderiai idėją svarstys viršūnių susitikime.

Nepritariantieji vaikų testavimui socialiniuose tinkluose dalijasi teiginiais, kad testų lazdelių antgaliams sterilizuoti naudojamas etileno oksidas esą gali sukelti vėžinių susirgimų. LRT faktų komandą konsultavę ekspertai sako, kad tai saugiausias būdas dezinfekuoti testus, o žalos etileno oksidas padaryti besitestuojančiajam negali.

Per 100 Druskininkų sanatorijos „Belorus“ darbuotojų automobilių kolona Vilniuje surengė protesto akciją prie valstybės institucijų. Jų vertinimu, ES sankcijos sanatorijai pritaikytos nesąžiningai. Profsąjungos vadovo teigimu, darbuotojai paskutinį kartą atlyginimą gavo sausį. Šiuo metu be darbo beveik 400 žmonių.

Vietos socialinės globos įstaigose šiuo metu laukia netoli tūkstančio žmonių. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako – poreikis greičiausiai gerokai didesnis, o savivaldybės jį esą mato geriausiai, todėl svarbu, kad tokias įstaigas jos pačios ir prižiūrėtų. Kai kurie merai pritaria tokiam žingsniui, tačiau sako, kad trūksta atitinkamo finansavimo.

Škotija šiandien renka parlamentą, ir didžiausia jos partija žada, jei gaus daugumą, vėl siekti referendumo dėl nepriklausomybės. Bet atsiskyrimo šalininkų stovykla skilusi, Londonas griežtai priešinasi, o ir apklausos nepateikia aiškaus atsakymo, ar parama nepriklausomybei didesnė negu prieš septynerius metus.

Pasitinkant Nobelio taikos premijos laureato, sovietų atominės bombos kūrėjo, žmogaus teisių gynėjo Andrejaus Sacharovo 100-osioms gimimo metinėms paminėti Vilniaus rotušėje atidaryta paroda. Jos iniciatoriai Sacharovą vadina atsakingo piliečio ir taikios kovos už laisvę pavyzdžiu.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau