Panorama. Minint Gegužės 3-osios Konstitucijos priėmimo metines – raginimai jos vertybes ginti ir šiandien

Lietuva ir Lenkija drauge mini Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios konstitucijos 230 metines.

Dvišalėmis derybomis Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius pradėjo Didžiojo Septyneto diplomatijos vadovų susitikimus Londone.

Pirmadienį baigiasi gyventojų pajamų deklaravimui skirtas terminas. Iki gegužės 3 d. deklaravę pajamas gyventojai galėjo susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permokas.

Europos vaistų agentūra pradėjo svarstyti galimybę leisti nuo COVID skiepyti 12-15 metų vaikus bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurta vakcina. Panašus prašymas balandį pateiktas Jungtinių Valstijų tarnyboms.

Lietuvos gyventojai perspėjami: vaistinėse ar prekybos centruose parduodami greitieji COVID-19 antigeno testai skirti naudoti profesionaliai. Tai yra, įsigijus testą, formaliai jį gali atlikti tik specialistas, pavyzdžiui, šeimos gydytojas.

Sukanka lygiai 100 metų, kai įsigaliojo Airiją padalijęs įstatymas. Sala išsikovojo nepriklausomybę nuo Britanijos, tačiau nuo jos buvo atidalyta Šiaurės Airija.

Žmonės su negalia neretai įvardijami kaip viena pažeidžiamiausių visuomenės grupių. Žmogaus teisių ekspertai sako, kad dėl paslaugų trūkumo ir visuomenės nesupratingumo ši visuomenės grupė tarsi visą laiką gyvena nuolatiniame karantine. Šį kartą LRT ieško sprendimų komanda domisi, kokių gerųjų neįgaliųjų integracijos pavyzdžių turime čia, Lietuvoje, ir kokios praktikos veikia užsienyje.

Jungtinės Amerikos Valstijos – pirmoji šalis pasaulyje priėmusi rašytinę Konstituciją – šiomis dienomis prisimena jos pavyzdžiu pasekusias Lietuvą ir Lenkiją. Jau daugiau kaip 130 metų Gegužės 3-osios Konstitucijos proga vyksta Čikagos lenkų bendruomenės organizuojamas Konstitucijos dienos paradas. Šiemet, dėl pandemijos, jis virtualus.

Tęsiame reportažų ciklą apie Auksinių scenos kryžių laureatus – kūrėjus, įvertintus už geriausius praėjusių metų scenos meno kūrinius. Šįkart pažintis su choreografe Erika Vizbaraite, Auksiniu scenos kryžiumi įvertinta už tiriamąjį šokio spektaklį „Apnea“, kuriame tyrė kvėpavimo sulaikymo – apnėjos – fenomeną, kodėl nustojame kvėpuoti. Choreografė sako nekvėpuodama gavo įkvėpimą sukurti spektaklį apie kvėpavimą.

Laukiniai žvėrys čia įgavę žmogaus pavidalą ridena kauliukus, raganosiai ir minotaurai susitinka su žmonėmis. Tokie žemiški ir mistiniai motyvai susipina Rūtos Jusionytės parodoje.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau