Panorama. Ekonominiai iššūkiai – šešėlis ir subsidijos: smulkusis verslas tikisi daugiau valstybės paramos

Per antrąjį karantiną šalies ekonomika augo, ypač sekėsi pramonės įmonėms. Tačiau nuostolių patyrę maitinimo, apgyvendinimo, renginių organizatoriai, smulkusis verslas tikisi daugiau valstybės paramos. Šią savaitę su verslo atstovais susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad reikia galvoti apie paramą, kai Lietuva suvaldys pandemiją – jau vasarą ar rudenį gali reikėti naujų pagalbos priemonių. Ekonomikos ir inovacijų ministrė sako, kad planai jau dėliojami.

Regionuose itin trūksta medikų, tačiau studijas baigę jauni specialistai mieliau renkasi darbą didžiuosiuose miestuose arba užsienyje. Ne vieno rajono valdžia privilioti medikus bando pinigais ir karjeros perspektyvomis, tačiau ir tai ne itin sugundo. Ateityje, pasak medikų sąjūdžio, gydytojų dar labiau trūks.

Įsibėgėjus skiepijimui, Vilnius kitą savaitę jau kvies žmones nuo 45-erių metų, tuo metu mažosiose savivaldybėse dalis senjorų skundžiasi nesulaukiantys skiepų, nes neturi kaip nuvykti į vakcinavimo centrą. Varėnos rajono vadovai tikina, kad visi gaunami skiepai sunaudojami, o apie skiepijimą namuose arba seniūnijose, kaip tai daro aplinkiniai rajonai, dar svarstantys.

Indijoje pastarąją parą registruota daugiau nei 400-tai tūkstančių naujų COVID-19 infekcijos atvejų – tokio skaičiaus per visą pandemiją dar nėra peržengusi jokia šalis. Australija skelbia visiškai uždraudžianti atvykti iš Indijos – neįsileis net savo piliečių.

Nepaisantiems draudimo grės penkeri metai kalėjimo.

Stambule, Turkijoje, policija suėmė daugiau nei 200 žmonių, bandžiusių dalyvauti gegužės 1-osios žygyje. Dėl įvesto griežto karantino, susibūrimai Turkijoje uždrausti. Keliolika žmonių, pranešama, sulaikyti ir sostinėje Ankaroje. Istoriškai gegužės 1-osios demonstracijos Turkijoje neretai baigdavosi riaušėmis ir susirėmimais su policija.

Lietuvos profesinės sąjungos šiandien surengtuose mitinguose ir simboliniame piknike siekė atkreipti dėmesį į darbuotojų teises, didelį darbo krūvį ir nepakankamą atlygį.

Kaip ir Lietuva, Lenkija šiandien mini 17-ąsias narystės ES metines. Tačiau Lenkijos žmogaus teisių kontrolierius Adamas Bodnaras įspėja, kad šalis rizikuoja tapti nedemokratine valstybe, o tai esą kelia grėsmę ir pačios ES išlikimui. Rugsėjį kadenciją baigęs Bodnaras pareigas eina iki šiol, nes parlamentas tris kartus nesutarė dėl jo įpėdinio. Tačiau Konstitucinis Tribunolas, paskirtas didžiąja dalimi valdančiosios „Teisės ir teisingumo“, nusprendė, kad tokia padėtis negali tęstis. Partijai neįtinkantis Bodnaras turės trauktis, o jį gali pakeisti laikinasis žmogaus teisių komisaras. Interviu naujienų agentūrai AFP Bodnaras sakė, kad Europos Komisija deda per mažai pastangų, kad užkirstų kelią Lenkijos demokratinių institucijų erozijai. Konstitucinis Tribunolas gegužę taip pat spręs, kas Lenkijoje turi viršenybę – ES ar nacionalinė teisė

Prisijungę prie tarptautinio projekto, Lietuvos ornitologai saugo pačias mažiausias ir sparčiausiai Europoje nykstančias žąsis. Jų suskaičiuojama mažiau nei šimtas. Užlietose pamario pievose šie paukščiai ilsisi pakeliui į perimvietes. Tikimasi, kad projektas padės pagausinti šių žąsų populiaciją.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau