Panorama. Pasiruošimas visuotiniam skiepijimui: Karštojoje linijoje dvigubinamos darbuotojų pajėgos

Rusija iš šalies išsiunčia du Lietuvos ambasados Maskvoje darbuotojus. Išsiunčiama ir po vieną Latvijos bei Estijos diplomatą, tris Slovakijos ambasados darbuotojus. Rusijos užsienio reikalų ministerijos teigimu, tai atsakas Baltijos šalims. Šios pieš savaitę, palaikydamos Čekiją, išsiuntė keturis Rusijos diplomatus, įtariamus žvalgybine veikla. Politologas Laurynas Jonavičius neatmeta, kad Kremlius gali imtis ir daugiau priemonių prieš Baltijos šalis.

Vyriausybė į mokyklas leido eiti visiems. Nuo gegužės 10-osios gali grįžti 5–11 klasių moksleiviai. Tačiau savivaldybės sako, kad testuoti daugiau mokinių ir švietimo darbuotojų, nėra pajėgumų. Švietimo ministrės teigimu, savivaldybės dėl ugdymo organizavimo gali apsispręsti pačios, o grįžtantiems pakanka periodiškai atlikti greituosius testus. Jų rezultatų nebūtina vesti į e.sveikatos sistemą.

Karštoji linija visuotiniam skiepijimui registruoti gyventojus planuoja pasiruošti iki gegužės vidurio. Kauno greitosios medicinos stoties, koordinuojančios Karštosios linijos darbą, vadovas Nerijus Mikelionis, sako, kad dvigubinamos darbuotojų pajėgos. Pokyčiams ruošiasi ir savivaldybės – perka reikalingą techniką, tačiau, anot jų svarbiausia – nuoseklus vakcinų tiekimas.

Parlamentinių frakcijų seniūnai nesutaria, kaip reikėtų keisti Konstituciją įteisinant tiesioginius mero rinkimus. Valdantieji siūlo, kad meras būtų vykdomosios valdžios institucija, opozicija norėtų išsaugoti merą-tarybos pirmininką. Politikų nuomonė skiriasi ir dėl merų kadencijų skaičiaus įvedimo, nors, pasak buvusio Konstitucinio Teismo teisėjo Vytauto Sinkevičiaus, to reikalauja Teismo išaiškinimas.

Jau gavote skiepą nuo COVID-19, esate persirgęs arba turite neigiamą testo atsakymą? Gali būti, kad šią vasarą keliauti po Europą jums bus paprasčiau. Europos Parlamentas (EP) šią savaitę turėtų patvirtinti savo poziciją, kaip gali atrodyti žaliasis pažymėjimas. Tačiau tai – ne paskutinis žingsnis. Europarlamentarams patvirtinus žaliąjį pažymėjimą, dar vyks diskusijos. Visgi, galutinių teisės aktų tikimasi birželį – kaip tik tada, kai tūkstančiai europiečių vyks atostogauti, o verslininkai ieškos sezoninių darbuotojų. Kaip gali atrodyti žaliasis pažymėjimas ir kokius sprendimus gali priimti Europos Parlamentas iš Briuselio tiesiogiai pasakojo LRT korespondentas Mindaugas Laukagalis.

Pradėtas svarstyti Europos Komisijos ieškinys prieš bendrovę „AstraZeneca“ dėl neįvykdytų įsipareigojimų. Briuselio teisininkai spaudžia įmonę nedelsiant pristatyti žadėtas dozes iš visų gamyklų, įskaitant ir Jungtinę Karalystę. Tuo metu farmacijos milžinės atstovai teigia, kad sutartyje nebuvo numatyta, jog dozės bus tiekiamos iš visų gamybos vietų. Nesutarimai tarp „AstraZenecos“ ir Europos Komisijos kilo, kai britų ir švedų įmonė pranešė pristatysianti mažiau dozių, nei sutarta. Iki šiol bendrijai ji pateikė 31 milijoną iš žadėtų 120. Be to, bendrovė įspėja, kad antrąjį ketvirtį taip pat pristatys beveik perpus mažiau skiepų, nei sutarta. Vakcinų įsigijimui visam blokui vadovaujanti Europos Komisija apie planus kreiptis į teismą praėjusią savaitę pranešė valstybėms narėms ir teigia, kad visos 27 šalys pritaria.

Indijai toliau kovojant su koronavirusu, valdžia svarsto labiausiai paveiktuose regionuose įvesti karantiną. Šiandien mirčių skaičius šalyje viršijo 200 tūkstančių. Tačiau specialistai teigia, kad antroji banga savo piko dar nepasiekė. Pranešama, kad ligoninėse pacientams trūksta lovų, deguonies ir paprasčiausių vaistų. Pasaulio šalys ir toliau atšaukia skrydžius iš šios šalies bei siunčia būtinąją pagalbą.

Valdantieji baigia tobulinti ir dar pavasario sesijoje žada Seimui teikti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Jei bus pritarta, įsigyti svaigalų vėl bus leidžiama nuo 18 metų. Tarp svarstymų – ir švelninti reklamos ribojimus, leisti alkoholio prekybą degalinėse.

Ministerijos parengti švietimo tinklo pertvarkos siūlymai kelia nerimą savivaldybėms. Jų teigimu, jeigu visoms mokymo įstaigoms būtų taikomi vienodi mokyklų modeliai, dalį tektų uždaryti, o gimnazinių klasių mažose savivaldybėse gali išvis nelikti.

Jungtinės Karalystės Rinkimų komisija skelbia pradedanti tyrimą dėl šalies premjero buto remonto. Komisija teigia turinti pagrįstų priežasčių įtarti, kad renovuojant Boriso Johnsono būstą įvykdyti galimi pažeidimai. Apie galimus pažeidimus prabilo buvęs Johnsono patarėjas, kuris teigia, kad premjeras turėjo planų, kad už renovaciją slaptai sumokės rėmėjai. Dominikas Kumingas teigia, kad tai neetiškas, kvailas ir tikėtina nelegalu. Pats premjeras tokius kaltinimus neigia.

Nacionaliniame dramos teatre šiemet naujas pareigas pradėjo eiti režisierius Oskaras Koršunovas ir dramaturgas Marius Ivaškevičius. Teatro naują salę po rekonstrukcijos atvers jų bendras darbas – spektaklis „Miegantys“, kuriame mūsų pasaulis po šimto metų.

Nacionalinė filharmonija nuo gegužės klausytojams atveria koncertų salę. Iki šiol, už uždarų durų, kolektyvai įrašinėjo lietuvių kompozitorių muziką kartu su žymiomis užsienio įrašų kompanijomis.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.