Panorama. Retrospektyvinė Šiekštelės paroda: šį balandį jam būtų sukakę 90 (su vertimu į gestų k.)

Mirė 99-erių Edinburgo hercogas, princas Philipas, Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II-osios vyras. Bakingamo rūmų pranešime skelbiama, kad princas mirė šįryt, Vindzoro pilyje. Birželio 10-ąją princui Philipui būtų sukakę 100 metų. Jungtinės Karalystės premjerui paskelbus, kad su karališkąja šeima gedi visa šalis, virš pagrindinių pastatų Londone nuleistos vėliavos, o prie Bakingamo rūmų ir Vindzoro pilies žmonės buriuojasi pareikšti užuojautos. Lapkritį 73-ąsias vedybų metines atšventę karalienė Elžbieta II-oji ir Philipas didžiąją pandemijos dalį praleido Vindzore, bet dėl širdies ligos princas šiemet mėnesį praleido ligoninėje. Užuojautą karališkai šeimai ir visai Jungtinei Karalystei reiškia ir pasaulio lyderiai. Tuo metu Borisas Johnsonas bei kiti britų pareigūnai ir politikai sako, kad Philipą prisimins už tvirtą paramą karalienei bei įkvėpimą jaunajai kartai.

Atlaisvinus judėjimą tarp savivaldybių, savaitgalį kurortai tikisi poilsiautojų antplūdžio. Palangoje pareigūnai patruliuos vasaros režimu. Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad pareigūnai griežtai reaguos į vakarėlius privačiose apgyvendinimo įstaigose.

Prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė susirūpinimą, kad iki šiol paskiepyta vos per 40 proc. vyresnių nei 80 metų žmonių. Tai, beveik perpus mažiau, nei daugumoje Europos Sąjungos šalių. Senjorai prašo savivaldybių apsvarstyti galimybę kurti mobilius vakcinavimo punktus, nes nemažai daliai vyresnių gyventojų sudėtinga atvykti į pagrindinius centrus.

Europos vaistų agentūra tiria ir dar vienos jau patvirtintos, tačiau bendrijoje dar nenaudojamos vakcinos – „Johnson & Johnson“ – galimus ryšius su kraujo krešuliais. Be to, plečiamas tyrimas dėl „AstraZenecos“ vakcinos, aptikus kelis reto kraujagyslių sindromo atvejus. Tuo metu neslūgstanti pandemija verčia imtis naujų žingsnių – Vokietijoje federalinė valdžia perima iš žemių kovą su koronavirusu ir rengiasi naujam karantinui. O Slovakija aiškinasi santykius su Rusija dėl „Sputnik V“ vakcinos.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija išanalizavo, kokio dydžio vienkartines išmokas onkologiniai ligoniai gali gauti skirtingose savivaldybėse. Tyrimas parodė, kad išmokų dydžiai gali skirtis nuo kaliasdešimties iki kelių tūkstančių eurų. Asociacijos teigimu, tokiu būdu ligoniai diskriminuojami. Savivaldybių asociacija tvarkos keisti neketina, nes tai esą papildoma piniginė parama sergantiesiems, kurią nustato konkreti savivaldybė.

Ukrainos kariuomenės vadas pareiškė, kad neplanuoja jokio puolimo Donbase, kai Rusija pagrasino, kad gins rusus, jei Kijevas bandys pradėti genocidą. Jungtinės Valstijos į Juodąją jūrą siunčia du karo laivus ir sako, kad Rusijos pajėgų prie Ukrainos sutelkta daugiausia nuo 2014-ųjų. Ukrainos prezidentas lanko fronto liniją ir sako, kad ten sprendžiamas šalies likimas.

Seimui diskutuojant dėl žvalgybos kontrolieriaus tarnybos, kuri prižiūrėtų, ar Lietuvos žvalgybų veiksmai visada teisėti ir pagrįsti, steigimo, siūlomą kontrolės modelį kritikuoja ne tik Valstybės saugumo departamentas, bet ir prezidentūra. Pasak Valstybės saugumo departamento, siūlomas modelis gali trukdyti veiksmingam žvalgybos darbui, tačiau didesnės kontrolės poreikį mato šalies teisininkų bendruomenė.

Sostinėje, Naujojoje Vilnioje, vienoje naujausių kultūrinių miesto erdvių, Dūmų fabrike, atidaryta retrospektyvinė tapytojo ir karikatūristo Algirdo Šiekštelės paroda, skirta jo jubiliejui. Šį balandį jam būtų sukakę 90.

Kauno rajone Vilkijoje Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje jau trisdešimt metų gyvenantys jo įkūrėjai iki gegužės vidurio raginami išsikelti. Kauno rajono savivaldybė sako, kad muziejuje gyventi neleidžia teisės aktai. Jų pataisų ketina imtis politikai. Žadama svarstyti, kaip įteisinti „gyvojo muziejaus“ statusą.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.