Laba diena, Lietuva. Vakcinacijos iššūkiai ir tempai Lietuvoje bei Europoje

Trečiadienį į Lietuvą atgabenta šešioliktoji vakcinos nuo koronaviruso „Pfizer“ siunta, kurią sudaro apie 75 tūkstančius vakcinos dozių. Tai yra didžiausia šio gamintojo vakcinų partija, iki šiol pasiekusi Lietuvą. Pristatytos vakcinos tą pačią dieną buvo paskirstytos vakcinacijos centrams. Vakar pradėjus registraciją, vietų sostinėje neliko per porą valandų. Išsamiau LRT reporterės Redos Gilytės reportaže.

Plečiant vakcinavimo apimtis, suteikiama daugiau galių savivaldybėms. Sveikatos apsaugos ministerija nuo šios dienos leido skiepyti ne mažiau nei šimtą darbuotojų turinčias dideles įstaigas, įmones ar organizacijas. Vakcinavimas yra nemokamas ir vyksta laisva valia. Pirmenybę siūloma teikti toms, kurių veikloje fiksuojama daugiau susirgimų ir židinių. Įmonių darbuotojai gali rinktis bet kurią vakciną, tačiau tikėtina, kad šiuo metu greičiau bus vakcinuoti asmenys, norintys skiepytis „AstraZeneca“. Pokalbis apie tai su Vilniaus savivaldybės administracijos direktore Lina Korizniene.

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta sako, kad chaoso skiepijimo procese esama, o ypač neramina, kad palyginti su kai kuriomis kitomis Europos Sąjungos šalimis, Lietuva atsilieka skiepydama vyriausius gyventojus. Pirmąja doze esame paskiepiję kiek daugiau negu 40 proc. senjorų, kuriems virš 80 metų. Pasak Krėpštos, reiktų grįžti prie objektyvesnių kriterijų, tokių kaip žmonių amžius, sveikatos būklės. Pokalbis su VU profesoriumi Vytautu Usoniu.

Skaičiuojama, kad šią savaitę Airijoje suleista milijonoji vakcinų dozė. Nuo pirminio plano – šiuos skaičius viršyti dar kovą šiek tiek atsilieka dėl sutrikimų tiekimo grandinėje. Šiuo metu bent viena doze yra paskiepyti vienas iš šešių suaugusiųjų šalyje. Pokalbis su Airijos lietuvių bendruomenės pirmininku Arūnu Teišerskiu.

Slovakijos žiniasklaida skelbia, kad iš Rusijos į valstybę pristatyta „Sputnik V“ vakcina nėra identiškai tai, kurią palankiai įvertino medicinos žurnalas „The Lancet“. Šalis iš viso yra užsakiusi du milijonus dozių, pirmosios du šimtai tūkstančių atkeliavo prieš mėnesį. Slaptas susitarimas pirkti rusišką vakciną išprovokavo politinę krizę – buvusio premjero Igorio Matovičiaus kabinetas tapo pirmąja Europos vyriausybe, žlugusia dėl savo veiksmų valdant koronaviruso pandemiją. Kilus abejonių, ką vis dėlto rusai pardavė slovakams, šalies vaistų kontrolės institutas negali pateikti atsakymo, ar šią vakciną, kurios dar nėra patvirtinusi Europos vaistų agentūra, saugu naudoti. Pokalbis su Užsienio naujienų redaktoriumi Justinu Vainilavičiumi.

Jungtinė Karalystė pasmerkė Mianmaro chuntos „chuliganišką“ elgesį, karinio režimo šalininkams per neįprastą diplomatinį perversmą perėmus šios šalies ambasados Londone kontrolę. Suimtą lyderę Aung San Suu Kyi paleisti reikalavęs ambasadorius nebeįsileidžiamas, atstovybę kontroliuoja gynybos atašė. Mianmare vasario 1-ąją kariškiams užgrobus valdžią, per demokratijos šalininkų ir ginkluotųjų pajėgų susidūrimus žuvo daugiau nei šeši šimtai žmonių. VU TSPMI direktorės, politologės Margaritos Šešelgytės komentaras.

Orams sušilus ir vaikams daugiau dūkstant lauke, medikai sako, padaugėja ir mažųjų pacientų traumų. Kritimai nuo batutų, griuvimai su paspirtukais, lūžusios rankos ir kojos. Klaipėdos vaikų ligoninėje atlikta pirmoji operacija, kai devynmečiui pacientui lūžis gydomas inovatyviai – tirpia vinimi. LRT reporterės Jovitos Gaižauskaitės reportažas.

Jungtinė Karalystė nuo vakar skiepija jau trečiąja šalyje registruota vakcina – „Moderna“. Skaičiuojama, kad jos užsakytų septyniolikos milijonų dozių turėtų pakakti visiškai paskiepyti aštuonis su puse milijono žmonių. „Pfizer“ vakcinų Londonas planuoja įsigyti dvigubai daugiau – keturiasdešimt milijonų. Tačiau „Moderna“ ir „Pfizer“ kartu sudėtas kiekis neprilygsta „AztraZenecai“ – šimtas milijonų. Ji šalyje dominuojanti. Nuo vakcinacijos programos sėkmės priklauso, ar bus įgyvendintas premjero Boriso Johnsono ambicingas tikslas – birželio 21 d. visiškai atverti šalies ekonomiką. Pokalbis su JK lietuvių bendruomenės pirmininke Alvija Černiauskaite.

Nors šiandien bent jau sostinėje orai gana žiemiški, sinoptikai sako, kad jie tuojau pat pasitrauks visam laikui. Sekmadienį į šalį turėtų atkeliauti šilumos banga, kuri tęsis ir kitomis dienomis, tik su trumpais lietumis. Plačiau apie tai LHMT vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė.

Nacionalinio dailės muziejaus Chodkevičių rūmų kiemelyje, Jono Karolio Chodkevičiaus karo palapinėje, pristatyti Lietuvos karvedžiui, mecenatui skirtų metų renginiai ir iniciatyvos. Jau sukurti atminimo medaliai, ketinama pastatyti paminklą muziejaus kieme. Minint 400-ąsias LDK didžiojo etmono mirties metines, Chodkevičius turėtų tapti ir Lietuvos kariuomenės vieno iš padalinių globėju.

Ved. Rasa Tapinienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau