Panorama. Pandemijai neslūgstant, Europos šalys atsiveria (su vertimu į gestų k.)

Šventinį savaitgalį kai kurios savivaldybės tęsė skiepijimą. Vilniuje vien šiandien „AstraZenecos“ vakcina planuojama paskiepyti pusketvirto tūkstančio žmonių. Tuo metu statistika vėl neguodžianti – per praėjusią parą atlikus kiek daugiau nei puspenkto tūkstančio tyrimų, COVID-19 patvirtinta 600 asmenų, mirė dar 4 žmonės.

Antrąją Velykų dieną sveikinimų ir dovanų sulaukė patikros postuose dirbantys pareigūnai – jiems dalyti velykiniai meduoliai – medaliai. Per karantiną sugriežtinus judėjimą, prie įvažiavimų į savivaldybes dirbo sustiprintos policijos pajėgos. Tačiau, pareigūnų teigimu, per Velykas automobilių srautas šįkart nebuvo toks intensyvus, kaip prieš tai savaitgalį – galbūt daugelis įsiklausė į raginimus nekeliauti.

Europos Sąjunga reiškia susirūpinimą dėl Rusijos kariuomenės telkimo prie Ukrainos ir skelbia „nesvyruojamą paramą“ Kijevui. Tokiais pat žodžiais Ukrainą praėjusią savaitę parėmė ir Jungtinių Valstijų prezidentas, kuriam Maskvos rengiama eskalacija gali tapti pirmuoju dideliu tarptautiniu išbandymu. Rusija ne tik siunčia gausius ešelonus su tankais, bet ir pradėjo masyvų propagandinį pasirengimą puolimui; net perspėjo, kad naujas karas Ukrainą sunaikins.

Izraelyje paskiepijus daugiau nei pusę gyventojų, nors dar ir nepasiekus kolektyviniam imunitetui reikalingų 70 procentų visuomenės, gyvenimas jau primena buvusį iki pandemijos. Tiesa, tik turintiems skiepo pasą. Pasak kai kurių ekspertų, ir Lietuvoje reikia kuo greičiau pereiti prie masinio vakcinavimo, taip nebeakcentuojant vien rizikos grupių skiepijimo, kaip iki šiol.

Jungtinės Karalystės premjeras skelbia planą Anglijoje toliau atverti verslą ir ateityje leisti užsienio keliones, kai kiekvienas galės du kartus per savaitę nemokamai pasitikrinti dėl koronaviruso. Verslus atveria ir kelios kitos šalys, nors pandemija neslūgsta: antai Graikijoje parduotuvėms leista dirbti nepaisant rekordinio viruso plitimo. Tuo metu Ukrainą rekordinis viruso plitimas verčia griežtinti priemones. Nematyti ir palengvėjimo Lenkijoje.

Per potvynius ir nuošliaužas Indonezijos salyno pietryčiuose ir Rytų Timore žuvo mažiausiai 97 žmonės, dešimčių ieškoma. Gelbėtojai bando rasti gyvųjų, kai nuošliaužos ir sukietėjusi ugnikalnio lava užgriuvo ištisus kaimus. Gelbėtojai išplaukė ir į jūrą, nes daugelį staigūs potvyniai ir milžiniškos bangų užklupo miegančius ir baiminamasi, kad esama nuplautų į atvirus vandenis. Kai kas nuo galingų srovių išsigelbėjo užlipdami ant stogų. Tropinis ciklonas užklupo kelias atokias salas, nuo jo nukentėjo mažiausiai 30 tūkstančių žmonių. Vėl stiprėdamas jis juda Australijos link. Paieškoms ir gelbėjimo operacijoms trukdo sugriauti tiltai ir apgadinti keliai. Tuo metu skurdžioje Rytų Timoro valstybėje žuvo 21 žmogus, užtvindytoje sostinėje Dilyje prezidentūros kiemas virto purvo plyne. Europos Sąjunga žada pagalbą.

Viešąjį interesą ginantys prokurorai teismo prašo, kad Elektrėnų marių pakrantėje įsikūrusio vandenlenčių parko statiniai ir įrenginiai būtų nugriauti. Tyrimo duomenimis, valstybinė žemė ir marių dalis naudojami pažeidžiant teisės aktus. Elektrėnų valdžia ir parko vadovai sako jokių įstatymų nepažeidę.

Ką tik baigėsi tarptautinis festivalis „Kino pavasaris“, jau antrus metus virtualiai vykusio festivalio rengėjai per tiesioginę transliaciją internete iš festivalio studijos Vilniuje išdalijo konkursinių programų apdovanojimus bei paskelbė daugiausia žiūrovų simpatijų sulaukusius filmus.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau