Laba diena, Lietuva. Metai nuo karantino įvedimo: kol verslas piktinasi, gyventojai sukaktį pasitinka su nuovargiu

Novagrockienė: Vyriausybė privalo komunikuoti pandemijos valdymo planus, ko tikėtis gyventojams. Šiomis dienomis netrūksta įvairiausių sukakčių – šiandien sukanka metai nuo pirmojo karantino įvedimo, savaitgalį bus minimas Vyriausybės šimtadienis. Apie šias – nebūtinai džiugias – progas kalbamės su politologe Jūrate Novagrockiene.

Metai karantino – nuosprendis viešbučiams ir restoranams: prašydami paramos surengė „paskutinę verslo vakarienę“. Didžiųjų šalies miestų pagrindinės aikštės šiandien virto viešbučiais ir restoranais po atviru dangumi. Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija surengė „Paskutinę verslo vakarienę“. Taip pavadinta protesto akcija siekiama atkreipti dėmesį į kone metus neveikiantį apgyvendinimo ir maitinimo sektorių, nesulaukiantį beveik jokios Vyriausybės paramos.

Vatikanas paskelbė nelaiminsiantis tos pačios lyties asmenų sąjungų: teigiama, kad „Dievas negali laiminti nuodėmės“. Vatikanas paskelbė, jog Katalikų bažnyčia nelaimins tos pačios lyties asmenų sąjungų – teigiama, kad „Dievas negali laiminti nuodėmės“. Kodėl toks išaiškinimas buvo paskelbtas dabar, kalbamės su užsienio naujienų redaktoriumi Tadu Paškevičiumi.

Alytuje – gyventojų nepasitenkinimas kalnais šiukšlių prie konteinerių: aptarnaujančiai įmonei skirtos baudos. Alytaus gyventojai skundžiasi laiku neišvežamomis atliekomis – itin daug skundų gauta dėl neišvežtų stiklo ir plastiko atliekų, tačiau kai kuriose surinkimo aikštelėse kalnai ir komunalinių atliekų. Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras atliekas vežančiai įmonei skyrė baudų ir pasamdė kitą įmonę, kad ši išvežtų susikaupusias šiukšles.

Panevėžietis užsimojo suskaitmeninti Lietuvoje nykstančius vėjo malūnus: atkuria pastatų modelius. Vėjo malūnai Lietuvoje sparčiai nyksta, tad panevėžietis Saulius Zaura ėmėsi iniciatyvos ir visus juos suskaitmenino. Vyras juokauja, kad jo tikslas – įrodyti, kad pasaulis nėra plokščias. Pakėlęs į orą bepilotę skraidyklę jau po pusvalandžio turi pakankamai duomenų skaitmeniniam pastato modeliui sukurti.

Psichologė apie metus karantine: malonė, kad negalime matyti ateities – jei būtume žinoję, kas laukia, nebūtume pakėlę. Lygiai prieš metus šalyje buvo paskelbtas karantinas – tuo metu buvo fiksuota 14 užsikrėtimo atvejų. Kaip mums sekasi gyventi naujuoju režimu, klausiame klinikinės psichologės prof. habil. Dr. Danutės Gailienės, su kuria laidoje šnekėjomės ir prieš 11 mėnesių. Jos teigimu, viską pakelti lengviau dėl to, kad nežinome ateities – jei tuo metu būtume žinoję, jog laukia ištisi metai naujuoju režimu, pakelti situaciją būtų buvę gerokai sunkiau.

Specialistas „AstraZeneca“ vakciną: sutrikimų su skiepu nesiečiau – ryšys atsiranda todėl, kad dabar viskas stebima pro padidinamąjį stiklą. Visuomenę ir toliau neramina „AstraZeneca“ vakcina ir su ja (ne)siejami šalutiniai poveikiai – nors Vyriausybė teigia, jog pavojaus nėra ir neketina atšaukti skiepijimo šia vakcina, tą pamažu daro kitos šalys. Apie venų trombomboliją, kuri siejama su šia vakcina, kalbamės su LSMU Pulmonologijos klinikos vadovu prof. Skaidriumi Miliausku.

Pasiskiepyti – vaistinėje: šiuo metu galima užsiregistruoti erkinio encefalito vakcinai, ateityje planuojamos ir COVID-19 vakcinos. „Eurovaistinė“ pradėjo mokamą suaugusių gyventojų skiepijimą nuo erkinio encefalito, kiti vaistinių tinklai laukia pokyčių e.sveikatoje. Ateityje planuojama,kad vaistinėse bus galima pasiskiepyti ir nuo koronaviruso.

Gyvūnijos pasaulio „baltos varnos“: albinosus priima gentainiai, tačiau prisitaikyti prie sąlygų jiems gerokai sunkiau. Visi esame girdėję pasakymą „balta varna“ – šįsyk kalbamės ne apie išsiskiriančius mūsų visuomenėje, bet gamtoje. Ką turėtume žinoti apie albinosus gyvūnijos pasaulyje, klausiame gamtininko Almanto Kulbio.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau