Laba diena, Lietuva. Metai nuo pirmojo koronaviruso atvejo šalyje: šiandien dėmesys tam būtų visai kitoks

Lygiai metai nuo tada, kai Lietuvoje buvo paskelbta ekstremalioji padėtis dėl koronaviruso ir nors karantinas buvo pertrauktas, jame gyvename iki šiol. Po poros dienų, vasario 28-ąją, prieš metus buvo patvirtintas ir pirmasis COVID-19 atvejis. Apie situaciją prieš metus kalbamės su Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovu Remigijus Mažeika.

Karantinas ir pandemija galėjo turėti teigiamų reiškinių demografijai: vis dėlto viena iš prognozių nepasitvirtino – „kūdikių bumas“ neįvyko. Apie tuometes prognozes ir šiandieninę realybę pasakoja VU docentas, demografas Rolandas Tučas.

Kaune atidarytas, kaip skelbiama, didžiausias vakcinavimo centras, prasidėjus masiniam skiepijimui čia per dieną planuojama paskiepyti apie 5 tūkstančius kauniečių. Po naują centrą vaikščiojo kolegė Jūratė Anilionytė.

Jau šiandien greitaisiais antigeno testais pradedami testuoti iš Klaipėdos keltais plaukiantys į Švediją ar Vokietiją. Vilkikų vairuotojai ir keleiviai ne kartą turėjo grįžti į Lietuvą net neišlipę svečioje šalyje, nes neturėjo dokumento, įrodančio, jog ne vėliau nei dvi paros atliko testą ir jo rezultatas neigiamas. Kad nereikėtų blaškytis po miestus ieškant laboratorijų, greitieji testai atliekami keleivių terminale. Kitą savaitę testuotis prieš skrydžius greta oro uosto bus kviečiami ir Vilniaus oro uosto keleiviai.

Dokumentai, be kurių ateityje gali būti sunku keliauti – skiepų pasai. Dėl šio klausimo vakar tarėsi ir ES lyderiai, tačiau šalių pozicijos išsiskiria – kai kurioms jų toks dokumentas gali būti vienintelis būdas išlaikyti turizmo sektorių. Apie tai pasakoja žurnalistas Mindaugas Aušra.

Kaip ir kiekvieną penktadienį, svarbiausius savaitės politinius įvykius apžvelgia politologė Rima Urbonaitė. Jos akiratyje šįkart – konservatorių partijos pirmininko rinkimų likimas, Karbauskio šešėlinė Vyriausybė ir peticija prieš Seimo narį Tomą Vytautą Raskevičių ir rinkimų sistemos keitimas.

Jau savaitę Kunigaikščio Gedimino progimnazijos pradinukai eina į mokyklą. Direktorius sako, kad kol kas niekas neserga, tačiau šiandien moksleiviai ir mokytojai testuojami dėl besimptomių atvejų. Kokie mokytojų įspūdžiai sulaukus vaikų klasėse prieš pamokas, šiandien domėjosi kolegė Urtė Korsakovaitė.

Gegužės 18-22 dienomis visa Europa laukia „Eurovizijos“ dainų konkurso: jau aišku, kad ji nebus tokia kaip įprasta. Jau yra aišku, jog scenarijus A įgyvendintas nebus, tačiau kokie kiti variantai, klausiame Audriaus Giržado.

Pasaulį pasiekė liūdna naujiena – nuo koronaviruso mirė paskutinis Brazilijos Amazonijos džiunglėse buvusios ir gyvavusios genties vyriškas palikuonis, nežinoma, kiek vyrui buvo metų. Apie koronaviruso pavojų pirmosioms tautoms pasakoja žurnalistė Indrė Urbaitė.

Ved. Guoda Pečiulytė.