Panorama. Privačios klinikos rengiasi skiepyti senjorus: dalis planuoja atsisakyti „AstraZenecos“ vakcinos

Statistikams paskelbus, kad šalyje prasideda trečioji COVID-19 banga, ekspertai ramina – nors naujų atvejų nebemažėja, apie trečiąją bangą kalbėti dar anksti. Praėjusią parą ištyrus kiek daugiau nei 3 tūkst. ėminių, patvirtinti 263 atvejai. Tačiau profesorės Ramunės Kalėdienės teigimu, situacijos nereikėtų dramatizuoti, esą trečioji banga prasideda, kai užsikrėtimų skaičiai pradeda augti drastiškai. Vis dėlto ekspertai Vyriausybei siūlo neskubėti keisti karantino sąlygų.

Skiepyti rengiasi privačios klinikos – kol nėra komercinės vakcinos, jos kvies savo pacientus senjorus. Pradėjus skiepyti vyresniuosius, poliklinikos sako, kad ir jie, kaip pedagogai nerimauja dėl „AstraZenecos“ vakcinos, dalis planuoja jos atsisakyti. Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad pasirinkti vakcinos negalima, todėl jos atsisakę ir visgi sugalvoję skiepytis turėtų stoti į eilės galą ir laukti, kol bus paskiepyti kiti.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai sutarė dėl sankcijų Rusijai už Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkalinimą. Tačiau pranešama, kad sankcijos nebus taikomos oligarchams, nors būtent to norėjo Navalno bendražygiai. Sankcijas palaikė ir Vokietija, tačiau tuo pačiu pabrėžė dialogo svarbą su Rusija ir nekalba apie dujotiekio „Nord Stream 2“ stabdymą. Būtent tą ragina daryti Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Ukrainos verslas, susijęs su šalies prorusiškomis jėgomis ir buvusiu prezidentu Viktoru Janukovičiumi, stovi už dviejų stambių nekilnojamojo turto projektų Vilniaus centre. LRT tyrimų skyriaus duomenimis, nors oficialiai du verslo centrus vysto lietuviškos įmonės, iš tiesų projektus finansuoja Ukrainos elitas.

Jungtinės Valstijos tylos minute irslovakija žvakutėmis temstant rengiasi paminėti niūrią gairę – pusę milijono pandemijos mirčių. Koronavirusas nusinešė daugiau gyvybių nei Pirmasis ir Antrasis pasauliniai karai ir Vietnamo karas kartu sudėjus. Per metus dėl viruso vidutinė gyvenimo trukmė šalyje sutrumpėjo metais – daugiausiai nuo Antrojo pasaulinio karo. Susirgo per 28 milijonus, ir nors jau daugiau kaip mėnesį naujų atvejų mažėja, ekspertai sako, kad suvaržymai gali tęstis ir kitąmet.

Tokio vakcinų solidarumo iš kitų Europos Sąjungos narių šiandien paprašė Slovakija, padėtį vadinama tragiška.
Šiuo metu mirštamumas nuo COVID-19 yra didžiausias pasaulyje, o ligoninės perpildytos. Užsienio reikalų ministras paprašė kitų šalių kolegų, jei jos turi nenaudojamos vakcinos, perduoti ją Slovakijai. Esą skiepų stinga visiems, bet šiai šaliai dabar jos reikia labiausiai. Skiepijimo tempais ji šiek tiek viršija bendrijos vidurkį. Apie prasidėjusią trečiąją bangą paskelbė trys jos kaimynės – Lenkija, Čekija ir Vengrija.

Darbą atnaujino viena iš Vilniaus mokyklų. Kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius sako, kad svarbiausia, vykdant eksperimentą – testuotis. Jo teigimu, to nepadarę mokytojai turės dirbti nuotoliniu būdu. Tam pritaria ir Sveikatos apsaugos ministerija. Savaitgalį testavus šeimas trys testai buvo teigiami. Šie mokiniai mokysis per nuotolį.

Vokietijoje dešimt iš šešiolikos žemių šiandien atvėrė mokyklas pradinukams, pagal planą, sutartą prieš dvi savaites, iki naujo susirgimų šalių. Kitus žingsnius karantinui švelninti kanclerė siūlo sieti su platesniu testavimu ir skiepijimu. Tokią – lėtą ir atsargią – strategiją skelbia ir Jungtinės Karalystės premjeras. Škotijoje ir Velse pradinukai vėl mokyklose, o Anglijoje jie grįš kovo aštuntąją. Po to ribojimai bus švelninami kas penkias savaites, jei skiepijimo tempai leis kontroliuoti sunkių susirgimų skaičių. Paskutinį „kelio į laisvę“ etapą jis žada birželį.

Baltarusijos lyderis, nuvykęs pas Rusijos prezidentą pirmą kartą nuo rugsėjo, pareiškė norą dar didinti priklausomybę nuo Maskvos.
Aliaksandras Lukašenka slidinėjimo kurorte prie Sočio pareiškė, kad Baltarusija nešvaisto Rusijos piniginės paramos – pusantro milijardo dolerių paskolos režimui gelbėti po suklastotų rinkimų. Jis neigė žinias, kad prašys naujos, jau trijų milijardų paskolos. Taip pat tikino, kad rusiškų dujų importo nemažins ir Astravo elektrinė. Ją Vladimiras Putinas pateikė kaip didelių bendrų projektų pavyzdį. Baltarusija žadėjo per derybas aptarti ir bendrą gynybą, kai šalys rengiasi bendroms pratyboms Zapad. Jos savo mastais gali pranokti pratybas 2017-aisiais, kai mokytasi užimti kaimyninių šalių teritoriją. Tuo metu Minske gynybos ministerija perspėjo Vakarų šalių gynybos atašė, kad šiemet gali imtis papildomų karinių priemonių. Taip nutiktų, jei Vakarai, pasak Minsko, tęs politiką, skirtą įtampai eskaluoti, dislokuos daugiau NATO pajamų ir politizuos reakciją į rinkimus.

Lietuva pirmoji Europoje komercinio transporto mokestį rinks išmaniąja programėle.
Pereinant prie naujo rinkliavos už kelius modelio, kelių direkcija sumanė pirmoji Europoje iš komercinio transporto mokestį rinkti išmaniąja programėle. Tačiau verslas įtaria, kad keičiami planai bus naudingi dabar konkursus laiminčioms kelioms įmonėms. Ir abejoja, ar programėlę įmanoma pritaikyti itin sudėtingai sistemai. Esą naujovei nepasiteisinus, valstybė ir toliau kasmet praras po 70 milijonų eurų.

Kasmet tokiu metu buvome pratę prie vieno didžiausio knygų renginio ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse – Vilniaus knygų mugės. Šiemet ji perkelta į gegužę, tačiau šiandien prasidėjo renginys, užpildysiantis susidarusią tuštumą – „Knygų savaitė“, per kurią vyks virtualūs susitikimai su rašytojais, naujų knygų pristatymai. Organizatoriai kviečia nerti į knygas, kurios gali atverti duris į uždarytą pasaulį.

Nors Nerį ties Kaunu dar kausto ledas, šylant orams ir tirpstant sniegui nerimaujama dėl gresiančio potvynio, kurį gali sukelti ledo sangrūdos. Todėl Kauno tiltai, dėl jų vykdomų tilto statybos darbų Neries vaga šiemet susiaurinta trečdaliu, daužo ledą. Galimam potvyniui ruošiasi ir gyventojai.

Lietuvos Raudonasis Kryžius telkia savanorių rezervą, kuris padėtų esant ekstremalioms situacijoms ir pradėjus skiepyti visus žmonės. Per kelias dienas užsirašė 600 žmonių, aktyviausi – vilniečiai.

Ved. Marijus Žiedas.