Panorama. Kelis mėnesius negalintys dirbti barai ir klubai prašo žadėtos paramos

Dėl pandemijos uždarytų barų, restoranų ir naktinių klubų atstovai surengtoje protesto akcijoje siekė į save atkreipti valdžios dėmesį. Kelis mėnesius vėl negalintys dirbti barai 14-oje šalies miestų priminė apie save simboliniu gestu – 15 minučių jų atstovai stovėjo prie uždarytų įstaigų durų.

Šiandien/rytoj sukanka šimtas dienų nuo naujojo Seimo darbo pradžios. Nors valdančioji dauguma jame ypač trapi, pasak politologų, jai kol kas padeda tarpusavyje nesusikalbanti, nevieninga opozicija. Ryškiausias pasiekimas – priimtas pakoreguotas pandeminis valstybės biudžetas, tačiau rinkimų pažadų vykdymą kol kas užgožė ne tik pandemija, bet ir ginčai su opozicija, keliantys klausimą, ar tikrai pavyko įgyvendinti žadėtą naują politinę kultūrą.

Šiandien Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas net du kartus stojo prieš teismą – dėl karo veterano įžeidimo ir paties Navalno pateikto skundo. Teismas nepatenkino apeliacijos – jis lieka kalėjime. Tiesa, bausmė sutrumpinta pusantro mėnesio iki dvejų su puse metų. Dėl veterano įžeidimo Navalnui skirta beveik 10 tūkst. eurų bauda.

Šiandien pasaulis peržengė 200 mln. suleistų skiepų nuo koronaviruso dozių ribą. Kol kas greičiausiai skiepija turtingosios šalys – trys ketvirtosios visų pasaulio dozių suleista vos dešimtyje šalių. Didžiausią dalį savo žmonių paskiepijo Izraelis, Jungtiniai Arabų Emyratai, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

Žmonių, turinčių negalią, atstovai nepatenkinti skiepijimo prioritetų sudarymo tvarka. Pasigendama, kad į nustatytas prioritetines grupes neįtraukti didelėje rizikoje esantys negalią turintys žmonės, taip pats ir sutrikusio intelekto asmenys. Medikai sako, kad tokių pacientų gydymas, jei jie užsikrėstų koronavirusine infekcija, būtų itin sudėtingas. Sveikatos apsaugos ministerija, kol kas išimčių tokių asmenų grupei nenumato, jie bus skiepijami masinio vakcinavimo metu.

Pernai daugiau nei užpernai lošėjų išreiškė norą būti įtrauktais į apribojusių savo galimybę lošti asmenų registrą. Per pandeminius metus daugiau lošimų persikėlė ir į internetą. Tokios tendencijos kelia nerimą specialistams, kurie spėja, kad gali daugėti ir lošiančių nepilnamečių. Problemą aštrina ir mokslinių tyrimų apie lošiantį jaunimą stoka.

Traukiantis žiemai, artėjantis pavasaris gali atnešti staigmenų. Hidrologai įspėja, kad jau kitą savaitę gali kilti pavasarinis potvynis. Potvyniai turėtų ir teigiamų pasekmių – upėse pakilus vandens lygiui, nebegrėstų hidrologinė sausra, kaip buvo skelbiama pernai.

Ved. Eglė Bučelytė.