Panorama. Dėl karantino išaugęs nedarbas – didesnis nei ES vidurkis: politikams siūloma taisyti sistemą

Karantinai išaugino registruotų bedarbių skaičių – toks dabar kas šeštas darbingo amžiaus Lietuvos gyventojas. Ir nors tikrasis nedarbas, ekonomistų teigimu, mažesnis, tai kelia nerimą, nes skurdas ir atskirtis dar kurį laiką didės net ir pasibaigus karantinui. Dalis žmonių į darbo rinką negrįš niekada. Prezidentas, anot jo patarėjo, siūlo taisyti nedarbo draudimo sistemą taip, kad išmoką gautų daugiau žmonių.

Naujausia mirčių statistika rodo koronaviruso poveikį. COVID-19, tikėtina, turėjo įtakos ir mirtims nuo kraujotakos ligų. Nors jų kurį laiką mažėjo, pernai išaugo pora tūkstančių. Neurologai sako, kad virusas pažeidžia kraujagysles. Be to, karantino pradžioje pacientų sumažėjo trečdaliu – žmonės nesikreipė į gydymo įstaigas.

Nuo metų pradžios 260 eurų karantino išmoką savarankiškai dirbantiems gali gauti tie, kurių vykdoma veikla įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą. Tačiau dalis amatininkų sako, kad nors dėl pandemijos nukentėjo tiek pat, kiek jų kolegos, į išmoką pretenduoti negali, nes jų vykdoma veikla į nukentėjusių sąrašą neįtraukta.

Baltarusijos teismas dvejų metų laisvės atėmimo bausmes skyrė dviem žurnalistėms, apkaltintoms protestų organizavimu, nors per akcijas prieš autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką dirbo savo darbą.

Internete paskelbta, kad parduodami bendrovės „Orakulas“ klientų duomenys – elektroninis paštas, slaptažodžiai. Tame pačiame forume paviešinta ir „CityBee“ vartotojų informacija.

Pasak NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo, aljansas dar galutinai neapsisprendė dėl misijos Afganistane ateities. Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas, nepaisydamas sąjungininkų, vienašališkai su Talibanu sutarė, kad amerikiečiai pasitrauks iš Afganistano. Joe Bideno administracija sprendžia, ar laikytis pirmtakų plano, kuris didina riziką, kad tuomet šalyje vėl įsigalės Talibanas.

Nuo šiandien australai negali skelbti nuorodų į naujienų straipsnius ar „Facebooke“ peržiūrėti vietinių bei tarptautinių naujienų, o vartotojai užsienyje nebemato Australijos naujienų puslapių.

Latvijos kirpėjai, netekę pajamų ir kantrybės, paslaugas siūlo neįprastose vietose – kas ant užšalusio ežero ledo, kas sniegu užverstame miške.

Kultūros ministras, susitikęs su svarbiausių Lietuvos muziejų atstovais, teigia, kad Vyriausybei pateikė planą, kaip galėtų vėl prasidėti kultūros renginiai. Muziejų vadovai sako, kad būtina numatyti galimybę testuoti darbuotojus.

Pildosi šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Dalyje lankomumas didesnis nei 50 proc.

Penkios baltarusių fotografės – Nadia Buzhan, Darya Buryakina, Iryna Arakhouskaya, Volha Shukaila ir Vialeta Saučyc – fiksavo protestus ir moterų eisenas visoje Baltarusijoje. Projekcijoje ant Mo muziejaus sienos – didžiulės 9 ir 14 metrų fotografijos, sukurtos rugpjūtį, kai po prezidento rinkimų Baltarusijoje prasidėjo masiniai protestai, į kuriuos policija reagavo smurtu, sulaikytų protestuotojų ir atsitiktinių asmenų kankinimu.

Ved. Eglė Bučelytė.