Panorama. MO muziejuje duris atvers nauja paroda: ji pakeis požiūrį į Vilnių (su vertimu į gestų k.)

Nuo pirmadienio keičiamos antrojo karantino sąlygos – leidžiama veikti grožio salonams, nedidelėms parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą, taip pat galės vykti turgaus prekyba lauke, paliekant atitinkamą plotą vienam gyventojui. Ekonomikos ir inovacijų ministrė sako, kad į darbus grįš dešimtys tūkstančių žmonių.

Elektros sistemos perdavimo operatorius „Litgrid“ ir energetikos reguliavimo taryba viešai parėmė energetikos ministro teiginius, kad Baltarusijos atominės elektrinės Astrave elektra Baltijos šalyse prekiaujama. Pasak „Litgrid“, Astravo atominei elektrinei šiemet ėmus veikti visu pajėgumu, elektros eksportas į Baltijos šalis per Rusiją išaugo tris su puse karto.

Prezidento ir buvusio krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio santykiais, skiriant Krašto apsaugos ministerijai pavaldaus Žvalgybos departamento vadovą, susidomėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Po posėdžio komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pranešė su opozicija sutarę, kad reikia keisti Žvalgybos vadovo skyrimo tvarką, kad neliktų vietos interpretacijoms.

Europos Komisijos pirmininkė pripažino, kad skiepijimo kampanijoje padaryta klaidų, bet žada, kad iš jų bus pasimokyta. Vakcinų tiekimą gamintojai žada užtikrinti bendradarbiaudami su kitomis farmacijos bendrovėmis bei atidarydami naujas gamyklas. Tuo metu būgštaujant dėl viruso mutacijų, pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad „AstraZeneca“ vakcina galima skiepyti ir ten, kur užfiksuotas naujų viruso atmainų plitimas. Be to, pasak organizacijos, skiepyti galima ir vyresnius nei 65-erių asmenis.

Pradėjus keisti karantino sąlygas pagal Vyriausybės planą, muziejai, teatrai, galerijos ar kino teatrai dar turės palaukti savo eilės. Kultūros atstovai sako – situacija absurdiška. Esą vaikščioti muziejuje saugiau, nei sėdėti kirpėjo kėdėje.

Lietuvos užsienio ir vidaus reikalų ministrai smerkia Rusijos siekį areštuoti Lietuvoje gyvenantį Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno bendražygį Leonidą Volkovą. Vadovaujantis Navalno štabų tinklui Volkovas kaltinamas, esą kurstantis nepilnamečius dalyvauti neteisėtose protesto akcijose. Skelbiama, kad orderis išsiųstas Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalims.

Jungtinėse Valstijose tęsiasi Donaldo Trumpo apkaltos teismas. Šiandien savo argumentus pristato demokratų kaltintojai, tvirtinantys, kad buvusio prezidento žodžiai, pasakyti rėmėjams, pakurstė Kapitolijaus šturmą. O Trumpo gynėjai sako, kad pirmoji kadenciją baigusio prezidento apkalta šalies istorijoje yra teisiškai neparemta.

Europos Komisija reiškia nerimą dėl nepriklausomos žiniasklaidos padėties Lenkijoje ir Vengrijoje. Dalis privačių Lenkijos televizijos kanalų šiandien nutraukė visas transliacijas, taip protestuodami prieš planą padidinti rinkliavas žiniasklaidai už pajamas gaunamas iš reklamos. Tuo metu Vengrijoje radijo transliacijas priversta nutraukti viena populiarių nepriklausomų stočių.

Kauno savivaldybės planai Kaune, Ąžuolyno pašonėje įrengti automobilių stovėjimo aikštelę sulaukė Seimo dėmesio. Kultūros ir aplinkos apsaugos komitetai savivaldybei siūlo perimti sklypą ne automobilių stovėjimo aikštelei, o gamtos ir kultūros paveldo apsaugai. Savivaldybės atstovai sako, kad rengiant teritorijų planavimo dokumentus ir paaiškės, kam bus naudojama teritorija.

Nauja mokesčių našta planuojantiems statyti nuosavą namą – teks papildomai atseikėti ir kelis tūkst. eurų infrastruktūros mokesčio. Sklypus atokiau nuo centro turintys privalės mokėti daugiau, tačiau mokestį renkančios savivaldybės neįsipareigos nutiesti kelių ar miesto komunikacijų.

Lietuvos pašto sprendimu, Seime nuo kovo nebelieka pašto skyriaus. Pasak pašto atstovų, Lietuvoje buvo likęs tik vienas toks skyrius konkrečiai institucijai. Be to, paštas įvertino, kad paslaugas galima suteikti šiuolaikiškesniais būdais. Kai kurie parlamentarai nuogąstauja, kad tokių paslaugų trūks.

MO muziejaus mažojoje salėje baigiama eksponuoti paroda, skirta Vilniaus likimą radikaliai pakeitusiam, sudėtingam XX-ojo amžiaus istorijos laikotarpiui dešimtmečiui nuo 1939 iki 1949 metų. Pasak parodos kuratorės Giedrės Jankevičiūtės, tai nepatogi paroda, prikelianti iš dalies nutylėtas temas – drastišką Vilniaus lituanizaciją, žydiškojo ir lenkiškojo Vilniaus sunaikinimą, ankstyvosios sovietizacijos padarinius.

Ved. Marijus Žiedas