Panorama. Snygio pasekmės: tūkstančiai gyventojų Lietuvoje vis dar neturi elektros

Apie 17 tūkstančių namų ūkių Lietuvoje vis dar neturi elektros. Kai kurie jų be šviesos, šildymo, vandens ir kitų patogumų gyvena jau trečia para. Kada energijos tiekimas bus atstaytas, energijos skirstymo operatorius pasakyti negali, bet tikina – dirbama visu pajėgumu. Tuo metu be elektros kelias dienas palikti žmonės sako jaučiasi, tarsi grįžę į pirmykščius laikus.

Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl skiepijimo tvarkos pažeidimų Žalgirio klinikoje – tarnybos duomenimis, ten ne pagal eilę paskiepyta apie 20 žmonių. Dėl Šilalėje kilusio skandalo, kai paskiepytas privačios greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas ir jo šeima, ikiteisminis tyrimas nepradėtas. Šilalės vicemeras tokį sprendimą vadiną keistu, ir sako vis dar nežinantis, skirti galimiems pažeidėjams antrąjį skiepą, ar ne. Bet Sveikatos apsaugos ministerija teigia sprendimą jau priėmusi – antrąją skiepo dozę turi gauti ir paskiepytieji ne pagal nustatytą tvarką.

Įsibėgėjant skiepijimui ryškėja netolygumai tarp savivaldybių. Nors Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad stengiasi visoms vakcinas skirstyti tolygiai, vienos dar skiepija pirmąją grupę – medikus, kitos jau ruošiasi pedagogų vakcinavimui. Su naujomis vakcinuojamomis grupėmis – nauji iššūkiai. Svarstoma, kaip reikės organizuoti darbą, jei dalis žmo nių, tarp jų ir pedagogų, nepasiskiepys.

Rusijos regioninis teismas atmetė opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apeliaciją dėl 30-imties dienų arešto. Teisėjas nurodė, kad Navalnas nebus paleistas iki vasario vidurio. Mėnesio pradžioje vyks teismas , kuriame turėtų paaiškėti, ar Navalnui bus skirta laisvės atėmimo bausmė. Vakar opozicionieriaus komandai paraginus savaitgalį vėl rinktis į protestus prieš Navalno areštą, opozicijos lyderio bei jo bendražygių namuose, taip pat Navalno įkurtame kovos su korupcija fonde Atliktos kratos. Sulaikyti Navalno bendražygiai.

Vaiko teisių apsaugos tarnyba praneša, kad pernai padaugėjo pranešimų, dėl galbūt pažeistų vaiko teisių. Tačiau pačių pažeidimų fiksuojama mažiau nei ankstesniais metais. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės teigimu, skaičiai gali klaidinti – dėl karantino sumažėjus bendravimo smurtą pastebėti sunkiau.

Dėl Europos Sąjungos sankcijų Minsko režimui uždarytos sanatorijos „Belorus“ darbuotojai Druskininkuose surengė antrą protesto akciją. Jų teigimu, jau antrą mėnesį beveik keturi šimtai žmonių gyvena nežinioje dėl savo ateities. Pasak jų – mokėjimas už prastovas nutrauktas, o žadama išėjusiems iš darbo vienkartinė išmoka problemos neišspręs: kurorte laisvų darbo vietų vos 30, o siūlymas važinėti dirbti į Kauno ar Marijampolės apskritis neatsipirks.

Europoje tęsiasi diskusijos dėl stringančio vakcinos tiekimo. „AstraZeneca“ skiepus Europos vaistų agentūra tvirtins rytoj, bet įmonei iš anksto pranešus apie kur kas lėtesnį tiekimą, Europa žada įdiegti vakcinos eksporto stebėjimo sistemą. Pasaulio sveikatos organizacija ragina vakcinų gamintojams duoti laiko, o kol kas pandemiją stabdyti ribojimais. Vokietija svarsto apie sienų uždarymą keliautojams iš šalių, kuriose aptikti naujų koronaviruso atmainų židiniai.

Kauno hospiso namai nerimauja, kad neturės kur sandėliuoti iš Norvegijos atgabenamos paramos. Vilkikas su funkcinėmis lovomis, staliukais, kita įranga į Kauną turėtų atvažiuoti vasario viduryje. Sandėliavimo patalpas hospisas planavo nuomotis iš miesto savivaldybės. Iš pateikto sąrašo buvo išsirinkę tinkamas, tačiau galiausiai sulaukė atsakymo, kad dėl brangaus šildymo jos nebus nuomojamos.

Ekonomistai sako, tradiciškai stipri Lietuvos pramonė praėjusius metus baigė puikiu rezultatu. O tai reiškia, kad augo ir eksportas, nors galutinių pernykščių jo duomenų dar nėra. Smukus vidaus vartojimui, eksportas gelbsti Lietuvos ekonomiką. Ši, skaičiuojama, pernai susitraukė. Anot analitikų, per pandemiją tapo akivaizdu – svarbu ne tiek tai, ką įmonės gamiina, o tai, kas jų užsakovas. Todėl net ir to paties sektoriaus verslams eksportuoti prekes sekėsi skirtingai.

Radijas LRT KLASIKA kitą savaitę pradeda išskirtinį koncertų ciklą „Koncertas vienam“. Užsienio scenose pripažinti Lietuvos operos solistai surengs rečitalius beveik tuščiose salėse, jų koncertų klausysis vienas žiūrovas.

Ornitologai ir priekrantės žvejai ieško sprendimų, kad į tinklus patektų žuvys, o ne čia žiemojantys vandens paukščiai. Bandoma prie tinklų kelti plėšrius paukščius primenančius aitvarus.

Ved. Marijus Žiedas.