Laba diena, Lietuva. PSO mokslininkai jau Kinijoje: ekspertai sunerimę, kad tyrimui gali trukdyti ir politiniai ginčai

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba savo iniciatyva pradeda tyrimą ir tikrins visą vakcinų pristatymo į Lietuvą grandinę: nuo atvežimo į šalį iki pristatymo iki gydymo įstaigų. Toks sprendimas priimtas po trečiadienį įvykusio incidento, kai įtarta, kad šalčio grandinė buvo pažeista. Konkursą išvežioti vakcinas laimėjo įmonė, pasiūliusi mažiausią kainą. Apie tai daugiau pasakoja advokatė Karolina Laurynaitė.

Pareigas tebeeinantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas tapo pirmuoju prezidentu, kuiam apkalta surengta net du kartus. Apie tai daugiau – politologė Margarita Šešelgytė.

PSO ekspertų komanda atvyko į Kinijos rytinėje dalyje esančią Uhano provinciją. Prieš pradėdami pandeminio viruso kilmės tyrimus, mokslininkai turės dvi savaites praleisti karantine. Apie tai daugiau pasakoja užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius.

Šiuos archyvų metus Centrinis valstybės archyvas pradeda pasipildęs didele Pirmojo pasaulinio karo fotografijų kolekcija. Jų įsigyta daugiau nei 600, dauguma – niekur nepublikuotos. Nuotraukose įamžinti Pirmojo pasaulinio karo laikotarpio s Lietuvos žmonės, miesteliai. Tokios nuotraukos retos, todėl pasak jas rinkusio istoriko – visa kolekcija unikali ir vertinga.

Atėjus šalčiams, ledu aptrauktas ledas it medus traukia žvejus, ekstremalus ir vaikus, tačiau dažnas nė nesusimąsto, kada tokios pramogos gali virsti nelaime. Ekspertai paaiškina, kaip saugiau būti ant ledo ir ką daryti įlūžus.

Europos Sąjungos sveikatos ministrai ragina gamintojus didinti COVID-19 skiepų apimtis ir spartinti pristatymo terminus. Šiuo metu Europoje, taip pat ir Lietuvoje yra skiepijama dviejų kompanijų vakcinomis. Apie jas daugiau pasakoja Santaros klinikų vyresnioji gydytoja rezidentė Austėja Dapkevičiūtė ir Santaros klinikų gydytojas hematologas Adomas Bukauskas.

Europos komisijai Lietuvą dar kartą perspėjus dėl pažeidžiamų keliautojų teisių, Seimas iki 14 dienų sutrumpino laiką, per kurį turizmo agentūros turės grąžinti pinigus už keliones, neįvykusias ne dėl keliautojų kaltės.Iki šiol Lietuvoje galiojo įstatatymai kelionių organizatorius įpareigojantys grąžinti pinigus per tris mėnesius nuo apribojimų, dėl kurių jie negalėjo vykdyti įsipareigojimo pabaigos.

Pilietinė iniciatyva „Stiprūs kartu“ bendradarbiaudama su SAM prieš savaitę pakvietė žmones ir įmones aukoti pandemijos smaigalyje esančioms ligoninėms. Apie tai, kuo galima prisidėti pasakoja iniciatyvos autorius Edmundas Jakilaitis.

Kol patys verslo vykdyti negali arba tai daro itin ribotai, baro Vilniuje patalpose dirba Nacionalinio kraujo centro specialistai. Anot jų, kraujo atsargos per pandemiją sumenko, todėl donorystė dabar kaip niekad svarbi, ypač ieškant taip vadinamų superdonorų – žmonių, kurie jau persirgo koronavirusu ir jų kūne yra antikūnų.

Ved. Rasa Tapinienė.