Kultūros diena. Italijos mokslininkai teigia išradę dažus, padėsiančius išvalyti orą

Metų pabaigoje Lietuvos kūrėjai įvertinti premijomis. Nors pandemija pateikė nemažai iššūkių, vertintojų ir komisijų narių teigimų, reikšmingų darbų ir pasiekimų – nemaža.

Metai baigėsi ir žinia apie patvirtintą didesnį biudžetą kultūrai. Tačiau menininkai ir kultūros įstaigų darbuotojai šiuo metu labiausiai skundžiasi ne finansavimu – atlikėjai ilgisi scenos, o muziejai – lankytojų. Kultūros įstaigos, tikėtina, duris atvers pavasarį.

Šiemet sukanka trisdešimt metų nuo įsimintinų Sausio 13-osios įvykių. Nors, kaip įprasta, laužai prie Seimo nedegs, nebus ir viešų renginių prie televizijos bokšto ir LRT – žuvusieji už Lietuvos laisvę bus pagerbti, šios datos reikšmė ir liudininkų prisiminimai bus permąstyti kitaip.

Sukaktis, kuri mus lydi nuo pernai – profesionalaus teatro šimtmetis. Prieš šimtmetį tvyrojo nežinia dėl atkurtos valstybės, o dabar pandemija tapo sunkiu išbandymu šalies visuomenei. Kokia teatro misija tuomet ir dabar? Kokia kalba jis prabyla į šiuolaikinį žmogų? Keliaujame į Kauną.

Lietuvos kultūros sostinė Neringa metus pradeda tradiciškai pagerbdama kraštui nusipelniusius žmones. Rytoj archeologei, habilituotai mokslų daktarei Rimutei Jablonskytyei-Rimantienei bus įteikta dvyliktoji Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija.

Keliaukime į Šiaulius. Miesto fotografijos muziejus įsigijo vieną didžiausių šalyje fotomenininko Arūno Kulikausko fotografijų kolekciją. Čia saugomos ir kelios paties menininko pagamintos kameros ir jas testuojant atlikta gausi autoportretų serija.

Kol gyvi susitikimai ir veiklos apribotos, kultūros paveldo festivalis „Heritas“ visus specialistus ir entuziastus kviečia į virtualią paveldo pažinimo erdvę, kurioje neišeidami iš namų, įvairiais pjūviais paveldą atrasti ir pažinti galės visi.

Į parodą neišeinant iš namų kviečia ir Vilniuje įsikūręs Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus. Jau dabar yra pasiekiama paroda apie kiną ir kino kūrėjus, kurie kūrybinį kelią pradėjo nepriklausomoje Lietuvoje.

Laidoje pristatome šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus. Šiandien apie atvirą architektūrą miestui ir žmogui, išskirtinius viešus ir privačius pastatus mintimis dalijasi kaunietis architektas Gintaras Balčytis.

Londone veikusi paroda „Nerealus miestas“ kviečia pasivaikščioti ir taip gėrėtis virš Temzės upės pakibusiais kūriniais.

Mokslo ir meno simbiozė pasaulyje jau seniai nebėra naujovė, tačiau vienas gatvės meno projektas Romoje sulaukė ypatingo dėmesio. Italijos mokslininkai teigia išradę dažus, padėsiančius išvalyti orą, ir taip saugoti aplinką.

Ved. Julijus Grickevičius