Laba diena, Lietuva. Sausio įvykių 30-metį pasitinkant kitaip, surengtas ir pirmasis nuotolinis Seimo posėdis

Šiemet Sausio 13-oji bus kitokia – be atminimo laužų, bet 29 metus vykusio bėgimo žuvusiems atminti, be kitų renginių. Tačiau tai, kad jie nevyks, šios datos nepaverčia mažiau atmintina. Neužmirštuolių akcija vyksta jau 8 kartą ir daugeliui yra tapusi Sausio 13-osios simboliu. Prisidėti prie jos kviečia ir garsus britų žurnalistas Edwardas Lucas.

Sausio 13-ąją visi kviečiami prisidėti prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ ir 8 val. languose uždegti žvakes. Atminties žvakutes languose kviečiama uždegti ne tik darbovietėse, bet ir savo namuose. Sporto bendruomenė kviečia jungtis prie visame pasaulyje vykdomo simbolinio bėgimo ir taip kovotojams padėkoti už laisvę. Apie akciją plačiau pasakojo jos organizatorius Ronaldas Račinskas.

Antradienį pirmą kartą surengtas nuotolinis plenarinis Seimo posėdis. Sprendimą dirbti nuotoliniu būdu dėl koronaviruso grėsmės praėjusią savaitę priėmė Seimo valdyba. Nuotoliniai Seimo posėdžiai vyksta naudojant „Microsoft Teams“ platformą. Prieš pradėdami darbą parlamentarai privalo tapatybę patvirtinti naudodami mobilųjį elektroninį parašą arba „Smart-ID“ programėlę. Prieš kiekvieną balsavimą jie privalo ir nusifotografuoti. Antradienį rengiami du plenariniai posėdžiai – rytinis ir vakarinis.

Globos namai – vieni labiausiai liepsnojančių COVID-19 židinių. Skaičiuojama, kad koronavirusu persirgo 40 procentų darbuotojų ir globotinių. Prieš vakcinuojant visiems teko atlikti entikūnų testus – persirgusieji COVID-19 neskiepijasi. Nuo šiandien globos namų darbuotojai ir pacientai jau pradėti skiepyti. Apie vakcinavimo naują etapą kalbėjo Tremtinių socialinės globos namų direktorius Artūras Melianas.

Įdomus radinys artėjant Sausio 13-ajai. Pernai pradėjus įrenginėti VSD muziejų, beieškant jam eksponatų, aptiktas budėjimo žurnalas, kuris buvo pradėtas pildyti beveik iškart po sausio įvykių, bet kai dar niekas nežinojo, kaip mums seksis įtvirtinti savo nepriklausomybę. Gyventojai buvo paprašyti skambinti į VSD ir pranešti apie ypatingesnius įvykius. Jame atsispindi ne tik žmonių nurodyti įvykiai ar aplinkybės, bet ir to meto nuotaikos. Žmonės skambino iš įvairių Lietuvos miestų, pranešdavo apie sovietų tarnybų Lietuvoje veiksmus, informuodavo apie užfiksuotą neįprastą veiklą, pasidalindavo pastebėjimais ar gauta svarbia informacija.

Šiuo metu iš Lietuvos į Graikiją paštu keliauja keli simboliniai gėlių vazonėliai su neužmirštuolėmis. Graikijos lietuvių bendruomenė nutarė paminėti Sausio 13-ąją, pasodindami namuose neužmirštuolių į Lietuvoje sukurtus vazonus. Idėja įgyvendinta su nuotykiais, nes, pasirodo, Graikijoje nusipirkti neužmirštuolių sėklų – nėra taip paprasta. Ieškota ir Lietuvos žemės. Griežto karantino sąlygomis Graikijoje gyvenantys lietuviai tikisi, kad po pandemijos galės pasidalyti idėja su kitais tautiečiais visame pasaulyje.

„Delfi“ užsakymu atlikta „Spinter“ apklausa parodė spartų Laisvės partijos augimą ir įspūdingą rinkėjų pasitikėjimo kreditą premjerei Ingridai Šimonytei. Kreditas yra dvigubai didesnis nei rugsėjį. Apie tai – pokalbis su Karo akademijos profesore, politologe Jūrate Novagrockiene.

Konkursą Lietuvoje visus metus išvežioti „Pfizer“ vakcinas laimėjo įmonė, neturinti jokios patirties ir anksčiau užsiėmusi tik veganinio maisto gamyba, sužinojo LRT RADIJAS. Konkurso sąlygose iš dalyvių reikalauta patirties gabenant vaistus itin žemoje temperatūroje. Įmonės vadovas žada susitvarkyti su užduotimi. Du darbuotojus turinti šeimos įmonė „Sotus derlius“ anksčiau gamino daržovių kukulius, o penktadienį Ekstremalių sveikatai situacijų centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos su ja pasirašė sutartį dėl vakcinų išvežiojimo. Sutarties vertė – 462 tūkstančiai eurų.

Popiežius Pranciškus paskelbė, kad moterys yra priimamos lektoriaus ir akolito tarnystei. Iki šiol bažnyčios kanonų teisės kodeksas šias liturgines funkcijas priskirdavo tik pasauliečiams vyrams. Ką reiškia šie pokyčiai? Apie tai – pokalbis su užsienio naujienų redaktore Indre Urbaite.

Šiuos metus Seimas paskelbė Jurgio Ambrozijaus Pabrėžos metais – tai reiškia, kad vyks įvairiausių renginių paminėti kunigą, raštijos kūrėją, pirmąjį botaniką. Apie šią asmenybę kalbėjo gamtininkas Almantas Kulbis.

Ved. Rasa Tapinienė.