Panorama. Po skandalų dėl skiepijimosi be eilės – svarstymai, ar tokiems žmonėms duoti antrą skiepo dozę

Prezidentūra teigia, kad pasiskiepiję be eilės antro skiepo neturėtų gauti. Po žiniasklaidos pranešimų apie neskaidrų vakcinavimą Šilalėje ir Vilniaus Žalgirio klinikoje prezidentas išsikvietė premjerę ir sveikatos apsaugos ministrą ir paragino griežtinti kontrolę. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad kontrolė bus griežtinama, tačiau taip, kad nelėtėtų gyvybes gelbstintis skiepijimas.

Skaičiuojama, kad taikant dabartines priemones užsikrėtimų sumažėjo penktadaliu, o sugriežtinus draudimus judėjimas sumažėjo 80 procentų. Pasak policijos, silpnoji grandis – judėjimas savivaldybės ribose. Dėl to kitą savaitgalį pareigūnams gali tekti imtis naujų priemonių. Tuo metu įstaigos toliau ruošiasi skiepijimui – nuo rytojaus vakcinos pasieks globos namus.

Jungtinėse Valstijose prasideda įtempta savaitė. Iki Donaldo Trumpo kadencijos pabaigos likus tik 9-oms dienoms, Atstovų rūmai gali jam iškelti antrąją apkaltą, jos straipsnis dėl maišto kurstymo jau pristatytas. Pasak demokratų, riaušes ir Kapitolijaus šturmą įplieskė Trumpo žodžiai. Tiesa, kol kas demokratai ragina iniciatyvos nušalinti prezidentą imtis viceprezidentui. Tuo metu Trumpo rėmėjams svarstant apie sugrįžimą į Vašingtoną, sostinė stiprina saugumą. Iš Vašingtono – Aurimas Piečiukaitis.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė žada, kad nuo pandemijos nukentėjęs verslas dėl naujų subsidijų galės kreiptis nuo Sausio 18-osios. O vasarį turėtų būti parengtas ir dar vienas, antrasis, finansinės paramos verslui paketas. Vis dėlto dalis verslo jau dabar sako, kad ilgai nebetemps, todėl net prašo, kad Vyriausybė sudarytų išimtį ir leistų atsidaryti.

Sveikatos apsaugos ministro trauktis iš pareigų paragintas Visuomenės sveikatos centro vadovas Robertas Petraitis pareiškė to daryti neketinantis. Pasak Petraičio, galvų kapojimas pandemijos nesuvaldys, o ir pagrįstų argumentų, kodėl turėtų trauktis, tikina neišgirdęs. Apie savo sprendimą likti pareigose centro direktorius ministrą informavo elektroniniu paštu. Ministerija pradės tarnybinį patikrinimą dėl galimų Petraičio tarnybinių pažeidimų.

Prieš metus Kinija patvirtino pirmąją mirtį nuo koronaviruso Uhane. Per tą laiką virusas išplito visame pasaulyje ir nusinešė beveik 2 milijonus gyvybių. Daugelyje šalių užsikrėtusiųjų tik daugėja. Jungtinėse Valstijose paros mirčių skaičius viršijo 4 tūkstančius, Vokietija ir Jungtinė Karalystė sako, kad sunkiausias pandemijos laikotarpis dar priešakyje. Kinija kratosi atsakomybės dėl sukeltos pandemijos. Po ilgų diskusijų Pekinas galiausiai leido Pasaulio sveikatos organizacijos mokslininkams atvykti į šalį.

Šią savaitę Lietuva minės tragiškų 1991-ųjų Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį. Tą naktį prie televizijos bokšto žuvusiųjų artimieji pripažįsta, kad atrodo, jog tai įvyko ne prieš trisdešimt metų, o vakar. Nuo kulkų kritusio Tito Masiulio sesuo Giedrė sako iki šiol besimokanti gyventi be brolio ir krikštatėvio.

Artėjant Laisvės gynėjų dienai, lietuvių bendruomenės nariai Čikagoje kartu su Generaliniu konsulu padėjo vainiką ir uždegė atminimo žvakes prie Lietuvos laisvės kovų vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklo. Siekiant pagerbti per sausio įvykius žuvusius laisvės kovotojus, surengtas ir tradicinis Čikagos lietuvių bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“. Po minėjimo susirinkusieji šildėsi prie Atminties laužų, kur buvo dalijamasi prisiminimais, skambėjo patriotinės dainos.

Savaitgalį iš Joniškio rajono ūkininko konfiskuotos 7 lūšys. Pasak aplinkosaugininkų, žvėrys paimti ir išgabenti į Belgiją, nes jie esą Joniškio rajone buvo auginti neteisėtai ir laikomi netinkamomis sąlygomis. Lūšių savininkas tikina visus reikiamus leidimus turintis ir dėl savo augintinių kovosiantis teismuose.

Minint Sausio 13-osios trisdešimtmetį Lietuvos nacionalinis muziejus savo feisbuko paskyroje dalinasi vaikystės piešinius atradusių žmonių istorijomis (#ašpiešiau), dalį piešinių sausio mėnesį bus galima atrasti ir įvairiose Vilniaus miesto vietose – tris savaites jie bus eksponuojami po atviru dangumi JCDecaux stenduose.

Klaipėdos dramos teatro aktorė Regina Šaltenytė, už nuosekliai puoselėjamą vaidybos meno meistrystę įvertinta Nacionaline kultūros ir meno premija, sako, kad didžiausias apdovanojimas jai – pilna salė plojančių žiūrovų. Būtent scenos, spektaklių ir kolegų dabar, per karantiną, labiausiai ilgisi.

Orai. Sportas.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau