Panorama. Ekspertai siūlo keturis scenarijus, kada ir kaip būtų švelninamas karantinas, bet artimiausiu metu pokyčių nebus

Per praėjusią parą dar 1,5 tūkstančio žmonių užsikrėtė koronavirusu, pranešama apie 27 mirusiuosius. Ekspertų taryba parengė keturis galimus karantino ribojimų scenarijus, pagal kuriuos, mažėjant užsikrėtusiųjų skaičiui, būtų švelninami ribojimai. Pasak Ministrės pirmininkės, peržiūrėti dabartines karantino taisykles įmanoma ne anksčiau kaip po dviejų savaičių, kai bus aiški pošventinė užsikrėtimų dinamika.

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, visus medikus nuo COVID-19 Lietuvoje tikimasi paskiepyti sausį. Artimiausiu metu bus skiepijami kiti pažeidžiami asmenys. Ministro teigimu, gautas Europos Komisijos bei vakcinos gamintojų patvirtinimas, kad artimiausius tris mėnesius Lietuvą kas savaitę pasieks po daugiau nei 20 tūkst. vakcinos dozių.

Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad pandemijos ištakas turinti tirti misija – jau pakeliui į Kiniją. Tuo metu Europoje skiepijimo tempai kol kas nepakankami, kad aplenktų toliau greitai plintantį virusą. Jungtinė Karalystė paskelbė jau trečią visuotinį karantiną, iki sausio pabaigos karantiną pratęsė Vokietija. O dėl pasirinktos vakcinacijos strategijos nepasitikėjimą savo sveikatos ministre išreiškė Latvijos ministras pirmininkas.

Pasak Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, Seimas pirmąjį posėdį nuotoliniu būdu galėtų surengti kitą savaitę. Tačiau opozicija tikina radusi saugumo spragų, todėl nuotolinis darbas esą virs chaosu ir Seimo statuto, ar net Konstitucijos pažeidimais. Tuo metu ekspertai stebisi, kad praėjus beveik metams nuo pandemijos pradžios, parlamentui vis dar nepavyko susitarti dėl nuotolinio darbo – tai esą rodo neatsakingumą ir situacijos pavojingumo neįvertinimą.

Lietuvos vyskupų konferencija nuo pirmadienio, sausio 11-osios, atnaujina pamaldas bažnyčiose, bet ribos besilankančiųjų skaičių. Bus įleidžiami tik veido kaukes dėvintys mišių dalyviai, bažnyčiose bus laikomasi 10 kv. metrų ploto vienam žmogui, išlaikant dviejų metrų atstumą tarp asmenų.

Panevėžyje besiizoliuojantiems priešmokyklinukams išdalyti pasenę maisto produktai. Tėvai sunerimo, kad tokiu maistu jų atžalos galėjo būti maitinamos ir anksčiau. Darželio direktorė aiškina, kad tai – sandėlininkės aplaidumas. Maisto inspektoriai ir švietimo skyrius pradėjo tyrimą.

Džordžijoje vyksta antrasis rinkimų turas į dvi Senato vietas. Jis nulems, kam atiteks aukštųjų Kongreso rūmų kontrolė – ar iki šiol ten daugumą turėjusiems respublikonams, ar demokratams. Pastarieji jau kontroliuoja žemuosius Atstovų rūmus, taip pat laimėjo prezidento rinkimus. Įtikinti rinkėjus balsuoti už jų remiamus kandidatus Džordžijoje bandė prezidentas Donalas Trumpas ir išrinktasis prezidentas Joe Bidenas.

Kas penktas pacientas po ligos vis dar jaučia nuovargį, dusulį, skausmą, skundžiasi neatgaunantys uoslės. Kauno klinikų medikai pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas parengė reabilitacijos gaires.

Po savaitės Lietuva minės tragiškų 1991-ųjų sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį. LRT pradeda reportažų ciklą su to meto herojais, gynusiais Lietuvos laisvę. Pirmasis susitikimas su savanoriu, Aukščiausiosios tarybos gynėju Albertu Daugirdu. Tuomet devyniolikmetis, pedagoginio instituto studentas ir dabar sako, kad ginti šalies stojo sąmoningai, o apie savo sprendimą tėvams pasakė tik po dešimtmečio. Daugirdas pripažįsta, jei sovietai būtų puolę parlamentą, iliuzijų, kad pavyks atsilaikyti prieš tankus nebuvo. Tačiau buvo atsitraukimo ir pogrindinės kovos planas.

Antrus metus iš eilės Lietuvoje neatsirado tokio labdario, kuriam pagal įstatymus būtų galima suteikti nacionalinio mecenato vardą. Kultūros darbuotojai teigia, kad įstatyme numatyta suma – vienas milijonas eurų – per didelė. Kultūros ministerija planuoja taisyti įstatymą. Ir jau šį pavasarį siūlys, kaip ne tik verslininkai, o ir gyventojai galėtų paremti kultūros projektus.

Ispanijoje įprastai sausio šeštąją Trijų Karalių diena minima spalvingomis eisenomis ir aktorių pasirodymais. Šiemet dėl pandemijos paradai atšaukti. Daugumai Ispanijos vaikų Trys Karaliai – didesnė šventė nei Kalėdos, nes dovanas neša ne Kalėdų Senelis, o trys išminčiai. Todėl daugumoje miestų organizuojami mažiau žmonių pritraukiantys susitikimai su trimis išminčiais.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau