Veranda. Mažo būsto planavimas, japoniškumas sostinės senamiestyje ir Bistrampolio atgimimas

Per pastaruosius 15 metų mažu vadinamo būsto plotas sumažėjo dešimčia kvadratinių metrų. Dabar lietuviai vis labiau linkę rinktis 25–30 kvadratinių metrų namus. Tačiau ne vienas architektas, interjero dizaineris pripažįsta, kad komfortiškas būstas negali būti mažesnis nei 50 kvadratinių metrų. Specialistai vadovaujasi taisykle – žmogui reikia ne būti, o gyventi.

Pagrindinės vabi sabio savybės: minimalizmas, kuklumas, išskirtinumas, unikalios nelygios formos, kitaip tariant, tobulumo paieškos netobulume. Ši filosofija atsiriboja nuo prabangos ir ieško grožio paprastuose dalykuose. Vilniuje, Paupio kvartale, vabi sabis buvo įgyvendintas ir viešoje erdvėje. Kaip japoniškumas dera su sostinės Senamiesčio stilistika?

XIX amžiaus laikų Bistrampolio dvaro bibliotekoje saugomos Nobelio premijos laureato, lenkų rašytojo Henriko Senkevičiaus rankraščiai ir knygos. Jis šiuose rūmuose gyveno ir kūrė garsiąją trilogiją „Tvanas“. Henriko Senkevičiaus asmenybė ir Bistramų bajorų istorija išgarsino ir dabartinį Bistrampolio dvarą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Šalia Panevėžio įsikūrę rūmai – vieni didžiausių ir įspūdingiausių Šiaurės Lietuvoje. Dvaro istorija siekia daugiau nei 300 metų.

Ved. Violeta Baublienė ir Aistė Mažutytė