Laba diena, Lietuva. Nerimas medikų bendruomenėje: trūksta personalo, pakelti nebegali net ir patyrę gydytojai

Medikų bendruomenė gedi viruso pasiglemžto kolegos – jis dar kelis dešimtmečius galėjo gelbėti pacientų gyvybes. Šeima nepageidauja viešumo, todėl jo pavardė nėra skelbiama. Tai nėra pirmoji netektis, kai medikams tenka atsisveikinti su kolega dėl COVID-19. Apie tai ir situaciją gydymo įstaigose – pokalbis su Seimo nare, Medikų sąjūdžio nare Jurgita Sejoniene.

Lietuvos Medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė – apie personalo trūkumą gydymo įstaigose ir medikų bendruomenės padėtį šiuo metu. Jos teigimu, problema kyla ne tik su personalu, bet ir su „kovidinėmis“ lovomis – šiuo metu didžioji dalis visų ligoninėse esančių lovų yra skiriama būtent COVID-19 sergantiems pacientams.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas surengė tradicinę metinę konferenciją – į klausimus atsakinėjo nuotoliniu būdu iš užmiesčio rezidencijos. Kaip prezidentas išsisuko nuo klausimo, kodėl vis dar nėra pasiskiepijęs, klausiame užsienio naujienų redaktoriaus Justino Vainilavičiaus.

ES pradės skiepijimo kampaniją visose šalyse narėse gruodžio 27 dieną – vienu metu, proporcingai padalinus vakcinas pagal gyventojų skaičių. Nors pagal Europos vaistų agentūros taisykles, esant ekstremaliai situacijai, kiekviena šalis gali skiepyti gyventojus atskirai, buvo nuspręsta laikytis vienybės. Apie tai kalbamės su politologe, VU TSPMI direktore Margarita Šešelgyte.

Ekspertai ne pirmus metus kalba, kad Astravo atominės elektrinės avarijos atveju tikėtina, jog vilniečiai galėtų likti be vandens. Plano tokiai situacijai nėra, jo sudarymas ir atsakomybė yra patikėti savivaldybėms, tačiau dabar vandenvietę, kuri galėtų būtų rezervinė, leista sumažinti perpus. Kokiu būdu tai nutiko, klausiame LRT Tyrimų skyriaus žurnaliste Rūta Juknevičiūte.

Ligoninėse trūkstant personalo gyvant ir prižiūrint COVID- 19 pacientus į pagalbą stoja šauliai. Jie jau pradėjo savanoriauti LSMU Kauno ligoninėje. Pagalbą ketina suteikti ir Vilniaus Antakalnio ligoninei. Šauliai sako, kad pagrindinė jų funkcija padėti pervežti pacientus, vis dažniau ir mirusiųjų kūnus. Apie šaulių patirtis reaktoriumi vadinamajame COVID-19 skyriuje Kaune šaulius kalbino Kristina Karlonė.

Vidaus reikalų ministerija tikslina: Lietuvos piliečiai gali sugrįžti į šalį, tačiau jiems galios tos pačios griežtos karantino taisyklės – galima grįžti į savo savivaldybę, tačiau negalima važiuoti į kitą šeimą arba namų ūkį. Ar grįžtantys lietuviai tą žino, domisi reporteriai.

Karantinas išryškina ir socialines problemas – nors aktyviai įsitraukia ir savanoriai, ir pilietinė visuomenė, opios problemos ryškėja, trūksta valstybės strategijos. Valstybės biudžeto svarstymams grįžus į Seimą apie numatomą pagalbą nukentėjusiems nuo pandemijos klausiame Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Mindaugo Lingės.

Vakar į Žemę grįžo Kinijos mėnulio tyrimų zondo „Chang`e-5“ kapsulė, iš palydovo pargabenusi 2 kilogramus grunto pavyzdžių. Kinų surinkti mėginiai padės mokslininkams daugiau sužinoti apie Mėnulio kilmę, susiformavimą ir vulkaninę veiklą. Tačiau kosmoso tyrimai tuo neapsiriboja: astronomai tiria ne tik Žemės palydovą, bet ir kitose galaktikose esančias planetas, ieškodami tinkamos gyvybei.

Ved. Rasa Tapinienė.