Panorama. Koronavirusui neslūgstant, karantinas pratęsiamas iki gruodžio 18-osios (su vertimu į gestų k.)

Per pastarąją parą COVID-19 Lietuvoje susirgo dar 2 289 žmonės, 23 mirė. Anot laikinojo sveikatos apsaugos ministro, skaičiai dideli, todėl Vyriausybė pratęsė karantiną iki gruodžio 18-osios. Nuo gruodžio 10-os dienos numatoma po du žmones arba šeimai leisti eiti į muziejus, galerijas, ekskursijas. Bet gali būti, kad kitą savaitę teks griežtinti ribojimus kai kuriems verslams. Įmonės – prieš, nes išgyventi ir taip sunku: ankstesnė parama vis dar pasiekusi ne visas, rezervai senka, darbuotojai serga.

Su COVID-19 sirgusiais pacientais dirbę medikai pasiekė pirmąją pergalę ginče dėl priedų mokėjimo. Darbo ginčų komisija, išnagrinėjusi beveik pusantro šimto Panevėžio respublikinės ligoninės darbuotojų skundą pripažino jų teisę ir į priedus, ir į didesnį darbo užmokestį. Gali būti, kad Respublikinės Panevėžio ligoninė turės išmokėti kelis šimtus tūkstančių eurų. Darbo ginčų komisijos sprendimą ligoninė gali skųsti, tačiau ligoninės vadovai nekomentuoja, ar tai darys.

Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien pasirašė dekretą dėl Ingridos Šimonytės skyrimo ministre pirmininke ir pradėjo susitikimus su jos pateiktais kandidatais į ministrus. Pirmoji pakviesta konservatorių kandidatė į socialinės apsaugos ir darbo ministrus Monika Navickienė. Susitikime daugiausiai dėmesio skirta socialinės atskirties mažinimo bei dėl pandemijos išaugusio nedarbo klausimams. Monika Navickienė džiaugėsi, kad jos ir Gitano Nausėdos požiūriai svarbiausiais klausimais sutapo.

Prezidentas susitiko ir su Laisvės partijos pasiūlytu kandidatu į susisiekimo ministrus Kasparu Adomaičiu. 37-nerių politikas vadina privalumu tai, kad Lietuvos vežėjų ir kelininkų atstovai sako buvusio Vilniaus tarybos nario, dabar – Seimo Aplinkos komiteto nario nepažįstantys. Prezidento atstovas spaudai teigė, jog jei patirties trūksta pačiam ministrui – reikia stiprios komandos, o atsakymų dėl to šalies vadovas neišgirdęs.

Ilgiau nei planuota prezidentas Gitanas Nausėda kalbėjosi su kandidatu į kultūros ministro postą Simonu Kairiu – pokalbis užtruko beveik pusantros valandos. Liberalų sąjūdžio deleguojamas Kauno politikas teigia, kad prezidentui užkliuvo, jog šis neturi patirties nacionalinėje politikoje.

Karantino suvaržymai jau nuo pavasario diktuoja taisykles, kur galima keliauti, kiek žmonių ir kur gali susitikti. Dalies Europos valstybių lyderiai žada, kad žiemos švenčių laikotarpiu pavyks bent trumpam pamiršti ribojimus. Prancūzams bus leidžiama keliauti po visą šalį. Britai galės Kalėdas sutikti daugiausia su trimis šeimomis. Vokietija taip pat svarsto laisvinti susibūrimų ribojimus. Briuselis įspėja neskubėti, nors pabrėžia, kad tunelio gale jau matyti šviesa – pirmuosius skiepus nuo COVID-19 žada jau iki Kalėdų.

Aiškėja, kad per pirmąją koronaviruso bangą apsaugos priemonėms Lietuva galėjo išleisti kone 100 mln. eurų. Nors kiek anksčiau Viešųjų pirkimų tarnyba suskaičiavo 84 mln., „Transparency International“ papildomai apklausė stambiausius pirkėjus. Šie paviešino kone pusantro šimto naujų sutarčių už 8 mln. eurų, kur dauguma tiekėjų pirkimuose – naujokai. Viešųjų pirkimų tarnyba sako – priversti viešinti sutarčių nepajėgi, todėl kiek išleidžiama pandemijai valdyti, nežinoma ir dabar.

Sporto pasaulį sukrėtė legendos netektis. Eidamas 61-uosius metus mirė viena ryškiausių futbolo žvaigždžių – 1986-ų metų pasaulio čempionas argentinietis Diego Maradona.

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną pasaulyje vyksta demonstracijos. Į gatves išėjusieji ragina kovoti su visomis smurto formomis. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad pasaulyje viena iš trijų moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje, o per pandemiją paskelbus karantiną smurto atvejų dar gerokai padaugėjo.

Išrinktas Lietuvos atstovas Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje – šiuolaikinio meno centro pristatomas menininko Roberto Narkaus projektas „Gut Feeling“. Kitąmet turėjusi vykti 59-oji bienalė dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos nukelta metams, ir planuojama, kad renginys vyks 2022-aisiais.

Vokietijoje vis dar galioja karantinas, bet vienas restoranas Frankfurte – pilnas. Tik klientai itin tylūs - tai ne miesto gyventojai ar svečiai, o dešimtys pliušinių pandų. Restorano savininkas taip protestuoja prieš ribojimus, kuriems įsigaliojus uždarytos maitinimo įstaigos.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau