Daiktų istorijos. Marsas Šiaurės Lietuvoje, Lietuvos primiršti herojai Pietų Amerikoje ir Žygimanto Augusto vytinė

I tema. Fosilijos ir smegduobės

Ir vėl kviečiame jus į Šiaurės Lietuvą, pasigrožėti ir šiandien ten randamais Juros periodo eksponatais – fosilijomis, amonitais. Priminsime, ir kodėl būtent šiame regione įgriūva žemė, kaip susiformavo gipsas ir dolomitas. O visus šiuos reiškinius vienija vanduo arba – Juros periodo vandenynas.

II tema. Domeika ir Rimša

Ignaco Domeikos vardu Čilėje pavadinti ne tik kalnai ir mineralas, bet ir gatvės bei universitetų auditorijos. Taip pagerbiamas šio iškilaus geologo iš Lietuvos indėlis į valstybės vystymasi. O Chuanas (Jonas) Rimša iš Svėdasų, nukeliavęs į Boliviją ir Argentiną, nutapė ne tik labai vertingų meno kūrinių, bet ir antropologiškai fiksavo mažųjų indėnų genčių gyvenimą ir buitį.

III tema. Žygimanto Augusto vytinė

Šią vasarą Galvės ežere narų povandenininkų surasta didžiulė vytinė sukėlė tikrą sensaciją tarp istorijos mėgėjų. Šis plytų prikrautas laivas, istorikų nuomone, galėjo priklausyti LDK valdovui Žygimantui Augustui ir būti vienu Trakų rezidencijos liudininkų. Taigi, tikėtina, kad šiuo laivu Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilaitė plaukiojo Galvės ežere.

Ved. Saulius Pilinkus.