Žinios. Lietuvoje – 311 naujų COVID-19 atvejų, beveik trečdalio užsikrėtimo aplinkybės nežinomos

Sergančiųjų COVID-19 skaičius vėl pasiekė rekordinį lygį – per vakar nustatyta 311 naujų atvejų. Daugiausia jų – 101 – Kaune. Dauguma fiksuoti jau žinomuose židiniuose Blinstrubiškių socialinės globos namuose, Kauno klinikų Chirurgijos skyriuje, Palangos reabilitacijos ligoninėje, kitose gydymo įstaigose, mokyklose. Tačiau beveik trečdalio užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos. Patvirtintos 2 naujos mirtys nuo COVID-19, abu asmenys priklausė rizikos grupei pagal amžių ir gretutines ligas. Iš viso nuo koronaviruso infekcijos Lietuvoje mirė 120 žmonių.

Vyriausybė sprendžia, kokių naujų priemonių imtis stabdant koronavirusą. Svarstoma suskirstyti savivaldybes į raudonąją, geltonąją ir žaliąją grupes, ir kiekvienai pateikti išsamias rekomendacijas, kaip kovoti su viruso plitimu. Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, pagal esamus sergamumo rodiklius raudonojoje zonoje šiuo metu atsidurtų apie 18 savivaldybių.

Siūloma įvesti privalomą laisvalaikio, pramogų, viešojo maitinimo ir kitų vietų lankytojų registraciją. Taip pat nurodyti lažybų ir totalizatorių punktams valdyti žmonių srautus bei laikytis saugaus atstumo. Taip esą būtų siekiama geriau atsekti kontaktavusiuosius su užsikrėtusiais koronaviruso infekcija. Dėl šių priemonių šiandien turės apsispręsti Vyriausybė.

Rinkėjai išankstiniame balsavime dvigubai aktyvesni nei per pirmąjį Seimo rinkimų turą. Per pirmas dvi išankstinio balsavimo dienas savo valią jau pareiškė beveik 70 tūkst. arba daugiau nei 3 proc. visų rinkėjų. Balsuoti iš anksto dar galima šiandien ir rytoj nuo 7 iki 20 val. Besiizoliuojantys žmonės tai padaryti gali specialiai įrengtuose mobiliuosiuose punktuose Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Raseiniuose. Izoliacijos vietą dėl balsavimo leidžiama palikti trims valandoms. Seimo rinkimų antrasis turas – sekmadienį. Balsavimas prasidėjo ir ligoninėse bei socialinės globos įstaigose.

Demokratų kandidato į prezidentus Joe Bideno komanda pristatė buvusio viceprezidento viziją dėl Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Baltijos šalių santykių. Apraše teigiama, kad jei J. Bidenas taps prezidentu, jis tęs Europos atgrasymo iniciatyvą, finansuojančią JAV ir NATO karių dislokavimą Baltijos šalyse. J. Bidenas taip pat žada priešintis dujotiekio „Nord Stream 2“ užbaigimui. Strategijos apraše teigiama, kad šis dujotiekis padidins Europos priklausomybę nuo Rusijos dujų ir leis Maskvai šantažuoti Europą. Rusiją ir Vokietiją sujungsiančiam dujotiekiui priešinasi ir Donaldas Trumpas – grasina išplėsti jau egzistuojančias sankcijas.

Prancūzija šiandien atsisveikins su nužudytu istorijos mokytoju Samueliu Paty. Šalies prezidentas Emmanuelis Macronas separatizmu vadina radikalųjį islamą ir žada stiprinti kovą su juo bei neapykanta internete. Pusmečiui uždaroma ir Paryžiaus priemiestyje esanti mečetė, kurios socialinių tinklų paskyroje pasidalyta įrašu, raginančiu susidoroti su mokytoju, per pamoką parodžiusiu pranašo Mahometo karikatūras.

Didžiausiame Nigerijos mieste Lagose per protestą dėl žiauraus policijos elgesio įvyko šaudynės. Liudininkai tikina, kad į protestuotojus, neišsiskirsčiusius prasidėjus komendanto valandai, šaudė šalies kariai. Kariuomenė kaltinimus neigia. Vietos valdžia skelbia, kad ligoninėse gydomi 27 sužeistieji. Protestų dalyviai tikina, kad sužeistųjų – mažiausiai 50, o žuvusiųjų – apie 20.

Afganistano rytuose Džalalabade, netoli Pakistano konsulato, kilus susistumdymui, žuvo mažiausiai 11 moterų, sužeista dešimtys vyresnio amžiaus žmonių. Padidėjus norinčiųjų gauti vizas srautui, dokumentus nuspręsta tvarkyti stadione. Prie vartų susirinko tūkstančiai žmonių, o juos atvėrus kilo chaosas, susirinkusieji pradėjo grūstis durų link. Liudininkai pasakoja, kad vyresnio amžiaus žmonės pargriuvę nepajėgė atsistoti, minia juos sutrypė. Tūkstančiai afganistaniečių į Pakistaną vyksta ne tik lankyti giminaičių, bet ir pas gydytojus. Vizų išdavimas atnaujintas praėjusią savaitę po 7 mėn. pertraukos.

Visagine bus įrengti du saulės elektrinių parkai. Vieną jų statys savivaldybė, kitą – uždaryta ir išmontavimo darbus tęsianti Ignalinos atominė elektrinė. Šio regiono gyventojams, vietoj dabar galiojusios 10 proc. lengvatos elektrai, nuolaida bus taikoma iki 15 proc., kaip ir kitiems gyventojams, naudojantiems saulės jėgainių energiją.

Argentinos vyriausybei davus leidimą auginti genetiškai modifikuotus kviečius, jau porą savaičių nerimsta diskusijos. Nors sprendimo rėmėjai džiūgauja, kad dabar ūkininkų derlius bus atsparesnis vis dažniau Argentiną kamuojančioms sausroms, skeptikai būgštauja, kad pasirinkimo, valgyti ar nevalgyti genetiškai modifikuotų produktų, gali nebelikti.

Orai.

Ved. Jovita Vitkauskė.