Panorama. Gausėjant koronaviruso atvejų Šiaulių ligoninėje, miestas grįžta prie ribojimų

Vaikus su persodintais inkstais auginantys tėvai anksčiau už vaikams gyvybiškai svarbius vaistus mokėję minimalias priemokas, pastarąjį pusmetį moka 10 kartų daugiau. Taip atsitiko dėl to, kad, atsiradus pigesniems generiniams vaistams, iki šiol naudoti ir vaikams puikiai tinkantys originalūs medikamentai nebekompensuojami. Sveikatos ministerija problemos esą nemato, nes, pagal įstatymą, visi mažas pajamas gaunantys pacientai vaistus turi gauti nemokamai. Tačiau padidintos išmokos vaikams tokią teisę atėmė.

Tūkstančiai žmonių Baltarusijoje išėjo į gatves reikšti nepasitenkinimo po to, kai Minske šiandien slaptoje ceremonijoje Aliaksandras Lukašenka prisiekė šeštajai kadencijai. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad šiandienis Lukašenkos žingsnis nieko nekeičia – Lietuva nelaiko jo teisėtu prezidentu. Vokietijos vyriausybė skelbia taip pat nepripažįstanti Lukašenkos Baltarusijos prezidentu.

Praėjusią parą nuo COVID–19 vienoje Kauno ligoninėje mirė du rizikos grupei priklausę žmonės, turėję gretutinių susirgimų. Iš viso koronavirusas nusinešė 89 gyvybes. Per paskutinę parą patvirtinti 73 nauji užsikrėtimo infekcija atvejai, 50 siejami su židiniais. Reaguojant į prastėjančią situaciją, Šiaulių miesto savivaldybė riboja dalį renginių, nuo pirmadienio stabdo neformalųjį ugdymą, 6-12 klasių moksleiviai mokysis nuotoliniu būdu. Tokios priemonės turėtų galioti iki spalio 11-osios.

Vyriausybė pritarė COVID-19 vakcinos įsigijimui. Lietuva su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis pagal Europos Komisijos sprendimą dalyvaus visų septynių galimų vakcinų nuo koronaviruso infekcijos pirkimuose. Šiuo metu Europos Komisija pasirašiusi sutartį su Jungtinės Karalystės ir Švedijos farmacijos bendrove „AstraZeneca“, tačiau, siekdama sumažinti investicijų riziką, komisija tariasi su septyniais skirtingais gamintojais. Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, maksimali suma už COVID-19 vakcinas siektų apie 125 mln. eurų.

Lietuvoje minima žydų genocido aukų atminimo diena. Šią dieną 1943-ųjų rugsėjį galutinai likviduotas Vilniaus getas: dauguma gete uždarytų žydų išvežti sušaudyti į Panerius. Išžudyta absoliuti dauguma iš maždaug 60 tūkstančių Vilniaus, ir dviejų šimtų tūkstančių Lietuvos žydų.

Trišalė taryba nesutarė, ar turi ir kiek nuo kitų metų didėti minimali mėnesio alga. Lietuvos bankui pateikus naują galimą jos dydį, sumos patvirtinimas nukeltas į kitą posėdį. Ekonomistų teigimu, didesnė minimali alga turi ir pliusų, ir minusų – ne tik darbuotojų pajamoms, bet ir valstybės.

Kalvarijos gimnazijai – įtarimai dėl galimo nelegalaus šalto vandens įvado ir pakeistų skaitiklių rodmenų. Patikrinimą surengę komunalininkai suskaičiavo, kad nuostoliai gali viršyti 10 tūkst. eurų. Pradėjus aiškintis situaciją, pažeidimų tik daugėja. Pakartotinai vamzdynus apžiūrėję specialistai pastebėjo, kad per naktį pažeistos apsauginės plombos.

Kauno apygardos teismas nutraukė uždarosios akcinės bendrovės „Lietuvos cukrus“ restruktūrizavimo bylą ir iškėlė bankroto bylą. Iki nutarties įsiteisėjimo nurodyta areštuoti bankrutuojančios Marijampolės bendrovės turtą. Po to jis turėtų būti perduotas teismo paskirtam nemokumo administratoriui. Dabar įmonę valdo teismo paskirtas laikinasis administratorius – bendrovė „Insolvensa“, paskirta atsižvelgiant į kreditorių prašymus.

Baltarusijai lapkritį planuojant paleisti Astravo atominę elektrinę, vilniečiai iki šiol negali gauti kalio jodido, nors rajono gyventojams preparatas jau išdalytas. Savivaldybė sako, kad procedūras apsunkino Sveikatos apsaugos ministerija, ir ramina – vilniečiai jodidą vaistinėse pasiimti galės po maždaug dviejų savaičių. Tačiau studijuojantys ar dirbantys Vilniuje, bet registruoti kituose miestuose preparato negaus. Už savus pinigus jo taip pat galima įsigyti irgi ne visose vaistinėse.

Panevėžio lėlių vežimo teatre – premjera suaugusiesiems. Spektaklis „Mano vardas Icchokas“ paremtas tikrais įvykiais, prikeliantis skaudžią holokausto istoriją. Režisierius Julius Dautartas statydamas šį spektaklį ėmėsi visiškai naujo darbo su lėlėmis.

Nacionalinis dramos teatras kviečia į premjerą „Dialogai“, kuriame bus galima išgirsti Sokrato minčių, užrašytų jo mokinio Platono dialogo forma. Kūrėjų teigimu, šiandien antikiniai tekstai skamba labai aktualiai, o režisierių patraukė juose slypintis komiškumas.

Ventės rage įsibėgėja rudeninė paukščių migracija. Ornitologai per dieną sužieduoja ir kelis tūkstančius sparnuočių. O kai kuriems paukščiams šiltieji kraštai žiemoti – Lietuva.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau