Veranda. Zahos Hadid fenomenas, daigai vietoje užuolaidų ir namai be stačių kampų

Garsiausia moteris pasaulio architektūroje: Zaha Hadid palikti savo pėdsaką galėjo ir Vilniuje. Garsiausia moteris pasaulio architektūroje Zaha Hadid galėjo palikti savo kūrybos braižo pėdsaką Vilniuje. Tačiau taip neįvyko. Z. Hadid įvardijama kreivės karaliene, apdovanota prestižiniais prizais. Karalienė Elžbieta II jai suteikė damos titulą. Z. Hadid kurti statiniai puošia didžiausius miestus, tačiau Vilnius jos nepriėmė. Vilniaus dailės akademija jau 10 m. savaip tęsia Z. Hadid kūrybines idėjas ir turi žinomos architektės pasekėjų.

Vietoje gėlių – daržovių daigai: Romui Zabarauskui pomidorai tarnavo kaip užuolaidos. Šiais metais ne vieną daugiabučio langą ir balkoną papuošė pomidorų, agurkų ar paprikų daigai. Kas iš poreikio užsiauginti ekologiškų daržovių, kas iš noro praskaidrinti karantino dienas gėles keitė daržovėmis ir prieskoniais. O kino režisierius Romas Zabarauskas tikina, jog pomidorai pasitarnavo vietoje užuolaidų.

Žaliojo tilto skulptūrų galima buvo ir nešalinti: geriau būtų virtusios mikimauzais? Žaliasis sostinės tiltas – seniausias Vilniuje ir mena net XIV a. Daugiau nei prieš 250 m. jis buvo nudažytas žaliai ir jam prigijo Žaliojo vardas, gražintas tik 1990 m. „Dėl tilto istorinės vertės niekas nesiginčija. Kitaip buvo su skulptūrų kompozicijomis“, – sako Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė. „Labiausiai būčiau norėjusi, kad būtų pasirinktas vadinamasis trečiasis kelias – sovietinių monumentų dekontekstualizavimas, pvz., skulptūras perdažant arba paverčiant mikimauzais, juokingais padarais, kurie simboliškai nukenksmintų prieš tai buvusią negatyvią skulptūros reikšmę“, – priduria menotyrininkė.

Nė vieno stataus kampo, įstriži kambariai: menininkė atgaivino Fryko projektuotą namą. Menininkė Miglė Kosinskaitė džiaugiasi savo namais Kaune. Žymaus tarpukario architekto Edmundo Fryko 1929 m. Naujamiestyje suprojektuotas namas atspindi tuometes architektūros ir statinių linijas, pasižymi įspūdingu išplanavimu. Aptikusi jį stipriai apleistą menininkė suprato, jog tai bus įdomus variantas, tačiau darbo jį prikelti teks įdėti nemažai. Nė vieno stataus kampo, įstriži kambariai – visa tai atgijo po ilgo ir kruopštaus remonto.

Ved. Violeta Baublienė ir Aistė Mažutytė.

Zabarauskas Romas, Paukštys Saulius, Kosinskaitė Miglė, Jurašienė Jolanta
Pašnekovas
Bytautaitė Lolita
Prodiuseris
Prebergas Vygintas
Režisierius
Mažutytė Aistė, Baublienė Violeta
Vedėjas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau