Zachor. Atsimink. Dingusio žydų pasaulio paieškos: po Kauną – litvakų istorijos pėdsakais

Su tarpukario litvakų gyvenimu ir unikalia, turtinga jų kultūra laidos kūrėjai siekia supažindinti per išlikusius žmonių atsiminimus ir jų išsaugotas istorijas, per žydų humorą, muziką, tradicijas ir gyvenimo filosofiją.

Pirmoji stotelė – Kaunas, laikinoji Lietuvos sostinė. Pasak žydų kultūros tyrinėtojos, gidės Asios Gutermanaitės, vienos šeimos biografija atspindi visos tautos biografiją „kaip vandens lašeliai atspindi saulę“. Pasakodama savo pačios šeimos istoriją, A. Gutermanaitė dalysis įdomiais pastebėjimais apie litvakų kultūrą ir buitį, vaikų auginimo ir auklėjimo ypatumus. „Tais laikais taip buvo priimta, tai buvo pareiga – apipjaustyti sūnų, išmokyti melstis, išmokyti plaukti, išmokyti amato ir apvesdinti“, – pasakos žydų kultūros tyrinėtoja.

Dovilė ir Elijas taip pat aplankys ypatingo likimo moterį Bellą Shirin – ji gimė ir augo tarpukario Kaune, į kurį, išgyvenę koncentracijos stovyklą, sugrįžo gyventi josios tėvai. Vėliau šeima emigravo į Izraelį, čia moteris baigė mokslus. Tačiau meilė Kaunui Bellą parvedė atgal į Lietuvą – prieš keletą metų ji atsikraustė į Kauną ir apsigyveno buvusiame Judos Zupavičiaus žmonos Ditos bute. Juda buvo Kauno geto pogrindžio vadovas, o Dita – jo kovų bendražygė.

Ved. Dovilė Kundrotaitė, Elijas Martynenko.

Martynenko Elijas
Vedėjas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt