Panorama. Verygai paskelbus, kad Lietuva jau pasiekė COVID-19 piką, virusologai nesutinka: tokioms prognozėms dar per anksti

Koronaviruso naujienos. Šiandien patvirtintas dar vienas, 33 mirties nuo koronaviruso infekcijos atvejis. Rizikos grupei priklausęs žmogus mirė Kauno klinikinėje ligoninėje. Nustatytas 21 naujai virusu užsikrėtęs žmogus, sergančiųjų skaičius išaugo iki 1149. Išaugo ir pasveikusiųjų skaičius – tokių žmonių dabar 210.

„Maximos“ cecho darbuotojai diagnozuotas COVID-19. Penktadienį, Klaipėdos prekybos centre BIG esančios „Maximos“ parduotuvės cecho darbuotojai diagnozuotas koronavirusas. Šiai darbuotojai tyrimas atliktas balandžio 16 dieną. Su apsirgusia, dabar saviizoliacijoje esančia, darbuotoja palaikomas nuolatinis ryšys. Jei reikės, jai į namus bus pristatomas ir maistas. Šiuo metu prekybos tinklas neturi žinių, kad daugiau Klaipėdoje, Taikos prospekte, esančios parduotuvės ir cecho darbuotojų jaustų virusui būdingus simptomus.

COVID-19 Nemenčinėje plečiasi. Virusas diagnozuotas Nemenčinės palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės slaugytojai, kuri prižiūrėjo garbaus amžiaus pacientus. Visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė sako, kad dėl to teko izoliuoti beveik visą ligoninės personalą. Pasak Lingienės, į Nemenčinę atvyks Santaros medikai. Dalis pacientų galės būti išleisti į namus, kiti palatose bus gydomi po vieną.

COVID-19 pikas (ne)pasiektas. Baigiantis penktajai karantino savaitei, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skelbia, kad Lietuva pasiekė koronaviruso pandemijos piką – jau kurį laiką užsikrėtusiųjų skaičius auga stabiliai, nebėra didesnio plitimo. Tačiau infektologai sako, kad tokioms prognozėms dar per anksti.

Vėluojanti parama verslui. Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė dekretą, kuriuo grąžina Seimui pakartotinai svarstyti balandžio 7 d. priimtus Civilinės saugos, Nepaprastosios padėties įstatymo ir Vartotojų teisių apsaugos įstatymų pakeitimus, teigiama prezidentūros pranešime.

Mokslo metai – iki birželio 1 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šią ir kitą savaitę tęsia konsultacijas su savivaldybių, mokyklų vadovų, mokytojų ir mokinių atstovais dėl mokslo metų baigimo. Tačiau jau dabar pažymima, kad mokslo metai neturėtų baigtis anksčiau negu birželio 1 d.

Europa kovoja su pandemija. Vokietijos vyriausybė skelbia suvaldžiusi COVID-19 protrūkį – nuo pirmadienio šalyje bus atšauta ir dalis ribojimų. Tačiau Europoje apie pergalę prieš pandemiją kalbama atsargiai: kol dalis šalių švelnina karantino sąlygas, Jungtinė Karalystė tęsia nuožmią kovą – šiandien čia pranešta apie 847 mirtis.

Klausimai dėl Kinijos atsako į pandemiją. Kinijos pareigūnai perskaičiuoja COVID-19 aukas. Aiškėja, kad viruso centre – Uhane – aukų dvigubai daugiau, nei iki šiol skelbta. Kinijos valdžia teisinasi nebandžiusi nuslėpti sveikatos krizės masto – esą dabar duomenis gali patikslinti, nes nuslūgo spaudimas sveikatos priežiūros sistemai. Užsienio valstybės kritikuoja Kiniją ir reikalauja skaidrumo.

Karantinas stabdo pasienio ūkininkų darbus. Lenkijoje prie pasienio su Lietuva yra daugiau nei 100 ūkininkų, kurie turi Lietuvoje dirbamos žemės ir norėtų dirbti pavasario ūkio darbus, tačiau paskelbus karantiną, valstybės sienos yra uždarytos.

Šį savaitgalį Velykas švęs stačiatikiai. Kaip ir prieš savaitę katalikai – tuščiose cerkvėse ir be tradicinių didelių švenčių. Vilniaus ir Lietuvos arkivyskupas metropolitas Inokentijus kreipėsi į Lietuvos tikinčiuosius, linkėdamas džiaugtis Jėzaus prisikėlimu ir maldose prašyti Dievo palaimos sergantiesiems bei su infekcija kovojantiems medikams.

Norvegijos ir Švedijos pasienis. Karantino taisyklės pakeitė gyvenimo ritmą, tačiau Švedijoje ir Norvegijoje gyvenantys broliai tikina, kad atstumo laikymasis – nekliudo bendrauti. Kiekvieną šeštadienį pasienyje susitinkantys broliai ten atšventė ir 72 gimtadienį.

Virtualūs įpročiai. Dėl koronaviruso pandemijos pasaulis išmoko gyventi nauju ritmu. Susiformavo nauji įpročiai, o darbui ir mokslams kaip niekad dažnai pasitelkiamos išmaniosios technologijos. Ekspertai sako, kad virtualiame pasaulyje turėtų vyrauti tokie patys standartai, kaip ir realiame, tad net ir nuotolinėse konferencijose svarbu laikytis etiketo. Tačiau ne visada tai paprasta net aukšto lygio politikams.

Vasaros atostogoms – Lietuvos pajūris. Tikimasi, kad šią vasarą lietuviai rinksis savą kraštą, nors kol kas vietoj viešbučių rezervacijų sulaukiama tik jų atšaukimo. Palangos verslininkai sako, kad kainų šiemet nekels, nors sezoną teks pradėti gerokai vėliau.

T. Kazakevičiui – pasaulinis fotografijos apdovanojimas. Vakar iš Amsterdamo atskriejo žinia, kad Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp dviejų krantų“ 2020 metų Pasaulio spaudos fotografijos konkurso (World Press Photo) „Portretinų fotografijų serijų“ temoje buvo įvertinta trečia vieta, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Kostas. Eskizai scenos generolo portretui“. Balandžio 22-ąją aktoriui Kostui Smoriginui sukanka 67-neri, gimtadienį aktorius pasitinka su biografine knyga. Leidykla „Tyto alba“ išleido Arno Ališausko parengtą pokalbių knygą su aktoriumi.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau