7 Kauno dienos. VDU pagalbos ranka karantino metu, reta taksidermisto profesija ir Enrikos Striogaitės poezija

Karantino metu VDU gelbsti net 300 šalies mokyklų: siūlo internetinius mokymus. Tęsiantis karantinui, mokyklos susiduria su problema: kaip perkelti mokymąsi į internetinę erdvę?

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) jau daugiau nei 10 m. organizuoja studijas nuotoliniu būdu, todėl šiandien gelbsti ir 300 Lietuvos mokyklų – pradėjo rengti internetinius mokymus pedagogams. Pirmieji VDU internetiniai seminarai orientavosi į mokyklų vadovus, kuriuose savo patirtimi dalinosi Vilniaus Ozo gimnazijos, jau 17 metų taikančios nuotolinį darbo metodą, direktorius Albinas Daubaras. Kiti internetiniai seminarai bus orientuoti į mokytojus dalykininkus.

Naujasis mokymosis būdas sukelia ir problemų – Lietuvoje suskaičiuota 35 tūkst. vaikų, neturinčių kompiuterių. O ką daryti šeimoms, kuriose yra ne vienas mokyklinio amžiaus vaikas? Apie Lietuvos švietimo situaciją karantino metu laidos „7 Kauno dienos” komanda diskutuos su ekspertais.

Tado Ivanausko muziejaus rūsiuose – šiandienos alchemija: susipažinkite su reta taksidermisto profesija. Laidos „7 Kauno dienos” komanda keliauja į Kauno Tado Ivanausko muziejaus rūsius – taksidermistų laboratoriją, kurioje susitinka su nūdienos alchemikais.

Taksidermija – tai gyvūnų iškamšų gaminimas, o taksidermistas – tarsi alchemikas, bandantis išrasti gyvybės eliksyrą. Šio amato nemoko joks universitetas, tad taksidermistai perduoda patirtį vieni kitiems. Kaunietis Vasilijus Vasiliauskas čia dirba nuo 16 metų. Vasilijus atsitiktinai pamatė skelbimą, jog ieškomas laborantas muziejuje. Gamtą mėgęs jaunuolis nusprendė pabandyti ir pasiliko. Taip čia dirba beveik penkiasdešimt metų.

Lietuvos gamtininkas, rašytojas, biologijos daktaras, profesorius, akademikas Tadas Ivanauskas studijavo Peterburgo ir Paryžiaus Sorbonos universitetuose. 1918 m. grįžęs į Lietuvą netoli Varėnos įsteigė lietuvišką mokyklą, kurioje mokytojavo. Vėliau prisidėjo prie aukštųjų kursų kūrimo Kaune, buvo vienas iš Lietuvos universiteto kūrėjų. Tado Ivanausko iniciatyva pradėti žieduoti paukščiai, įkurta ornitologinė stotis. Jis – vienas iš Žuvinto rezervato ir Kauno zoologijos sodo bei Zoologijos muziejaus įkūrėjų. Į taksidermistų laboratoriją kartais užeina ir archeologai, radę gyvūno kaulus. Įdomu tai, kad kasinėjant Valdovų rūmų teritorijoje, buvo rasti dabar jau į Raudonąją knygą įrašyto vištvanagio griaučiai.

Pokalbis 450. Poetė Enrika Striogaitė: chamizmą neretai painiojame su drąsa. „Pokalbis 450“ su poete Enrika Striogaite apie jos naują poezijos knygą „Žmonės“. Tai – trečioji poetės knyga po 14 m. pertraukos. Knygos eilėraščiai pasakoja apie žmones ir jų gyvenimus, dažniausiai paženklintus neišsipildymo, nenusisekusios meilės, ilgesio, bet gilius ir prasmingus.

Laidos komanda teirausis Enrikos apie jos sportinius nuotykius lengvojoje atletikoje ir septynkovėje bei pamatinę žmogaus vertybę – drąsą. „Drąsa yra labai intelektuali savybė. Pasakyti tinkamu laiku, tinkamai publikai savo nuomonę yra drąsa. Kai tu žinai, kad tu labai rizikuoji savo karjera, bet tu nebijai Dievo, tu tiesiog sakai. Drąsių iš esmės žmonių yra labai mažai. Mes dažnai matome suvaidintą drąsą, kai tai yra patogu, bet tai tik strateginis ėjimas“, – teigia poetė.