Daiktų istorijos. Politinė lėlių satyra „Šėpos“ teatre, Einšteiną mokę Minkovskiai ir nepavejami Brundzos automobiliai

„Šėpos“ teatras.
Ar atsimenate „Šėpos“ teatrą ? Politinę lėlių satyrą nuo 1988-ųjų iki 1992-ųjų. Ji privertė kvatoti išsilavinusius žmones ir krūpčioti tuomečius valdžios atstovus. Šaipomasi buvo ne tik iš sovietinių veikėjų – savo prototipus turėjo ir Sąjūdžio lyderiai: buvo ir Landsbergis, ir Prunskienė, ir Vaišvila. Prisiminimai apie studentų sukurtą kultūrinį chuliganą – „Šėpos“ teatrą, išdaužiusį langus ir įleidusį gaivaus vėjo.

Broliai Minkovskiai.
Informacinė „bomba“ kolekcionuojantiems istorijas apie genialius litvakus. Šįkart – broliai Oskaras ir Hermanas Minkovskiai iš Kauno. Jų vardu nuo tarpukario iki šiol vadinama gatvė Aleksote, tačiau retas žino brolių istorijas ir nuopelnus mokslui. Hermanas – matematikas, reliatyvumo teorijos pradininkas, savo mokinio Alberto Einšteino nelaikęs, beje, itin gabiu studentu. Oskaras – patofiziologas, terapeutas. Apie brolių kūrybą ir nuveiktus darbus bei tai, kodėl insulino kūrėjas Frederikas Bantingas, atsiimdamas premiją net aštuonis kartus savo kalboje paminėjo Oskarą Minkovskį, žiūrėkite reportaže.

Sportinių automobilių gamykla.
Apie legendinio lenktynininko Stasio Brundzos sportinių automobilių gamyklą, kurioje gamykliniai Toljačio „Žiguliai“ virsdavo lenktyniniais monstrais, pajėgiais trasose konkuruoti su garsiausiais pasaulyje automobilių gamintojų vardais. Apie „EVA“ – puikų lenktyninį modelį, gamintą net pasitelkus aviacijos gamyklą. Jo dizaino istoriją ir apie tai, kur šiandien lietuviški aparatai vadinami „Brundzuvkomis“.

Ved. Saulius Pilinkus.