Panorama. Valstybinė mokesčių inspekcija skelbia pernai iš šešėlio ištraukusi papildomus 160 mln. eurų mokesčių

Valstybinė mokesčių inspekcija skelbia pernai iš šešėlio ištraukusi papildomus 160 mln. eurų mokesčių. Daugiau surinkta iš akyliau kontroliuotų statybos, viešojo maitinimo, prekybos mėsa ir naudotais automobiliais sektorių. Šiemet inspekcija žada griežčiau tikrinti ir odontologijos kabinetus, kuriuose, įtariama, apskaitomos ne visos pajamos.

Bankų asociacija sudarė finansinių paslaugų žemėlapį, pagal kurį visoje Lietuvoje, išskyrus dvi savivaldybes, gyventojai esą dešimties kilometrų spinduliu gali gauti kasdienes bazines paslaugas. Vartotojų atstovai sako, kad vieta pinigams išsigryninti ir banko skyrius – ne tas pats.

Kaune paskelbta gripo epidemija. Praėjusią savaitę 10 tūkst. gyventojų Kaune specialistai nustatė 127 susirgimus gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Medikai sako, kad šių metų gripui būdingos dažnos komplikacijos – plaučių uždegimas. Norint apsisaugoti, esą dar ne per vėlu pasiskiepyti.

Pasaulio sveikatos organizacija naujajam koronavirusui suteikė oficialų vardą – „Covid-19“. Taip siekiama šią atmainą atskirti nuo kitų korona šeimos virusų. Nuo „Covid-19“ Kinijoje per parą mirė daugiau nei šimtas žmonių, bendras aukų skaičius perkopė tūkstantį. PSO įspėja, kad koronavirusas yra „labai rimta grėsmė“ visam pasauliui, bet reiškia optimizmą, kad ligą pavyks suvaldyti.

Į Lietuvą iš Kinijos per paskutines dvi savaites atvykusiems ar grįžusiems įmonių darbuotojams, studentams ar keliautojams Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja patiems izoliuotis inkubaciniam keturiolikos dienų laikotarpiui. Darbdavių prašoma tokiems asmenims sudaryti galimybę kurį laiką dirbti iš namų. Jei jos nėra, žmonės turėtų patys prašyti nedarbingumo lapelio ir apie tai informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Pranešti rekomenduojama ir mokymo įstaigoms apie iš Kinijos atvykusius studentus.

Švietimo ministerija atnaujina derybas su profesinėmis sąjungomis dėl darbo sąlygų gerinimo. Dabar Švietimo kolektyvinę sutartį pasirašiusios tik keturios profsąjungos. Ministerija ketina sudaryti bendrą sutartį, įtraukiant Andriaus Navicko vadovaujamą profesinę sąjungą ir švietimo įstaigų vadovų profesinę sąjungą. Mokytojai ketina siekti, kad ir toliau didėtų atlyginimai, gerėtų atmosfera mokyklose, mažėtų darbo krūvis.

Į pirmadienį LRT paskelbtą informaciją apie galimus neskaidrius viešuosius pirkimus Nacionalinėje švietimo agentūroje, sureagavo prezidentūra. Prezidento patarėja švietimo klausimais Sonata Šulcė teigia, kad švietimo ministras Algirdas Monkevičius privalo imtis realių veiksmų ir prisiimti asmeninę atsakomybę. Esą, negalima leisti, kad naujai įkurtoje Nacionalinėje švietimo agentūroje kartotųsi ydingos praeities praktikos.

Antroji JAV valstija – Naujasis Hampšyras – pradėjo balsavimą ir renkasi savo kandidatus į šalies prezidentus. Respublikonų pusėje viskas aišku – perrinkimo siekia prezidentas Donaldas Trumpas. Bet vienam iš demokratų kandidatų Naujasis Hampšyras padės įgyti pranašumą.

Sudanas nusprendė perduoti buvusį šalies prezidentą Omarą al Bashirą Tarptautiniam baudžiamajam teismui. Buvęs prezidentas kaltinamas genocidu, karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, padarytais per 2003-iaisias prasidėjusį konfliktą šalies Darfūro regione. Jungtinių Tautų duomenimis, per Darfūro karą nužudyti trys šimtai tūkstančių žmonių, dar pustrečio milijono neteko namų.

Apdovanoti tarptautinėse operacijose Irake dalyvavę Lietuvos kariai. Kai kurie jų buvo priversti pasitraukti iš Al-Asado karinės bazės po Irano atakos sausį. Kariai sako pasisėmę neįkainojamos patirties, o Irano ataka neišgąsdino – esą, tam nuolat rengiamasi. Jungtinių Valstijų gynybos departamentas šiandien pranešė, kad per Irano surengtą raketų smūgį sausio pradžioje sužalojimų patyrė daugiau nei šimtas karių, tiesa, lietuviai nenukentėjo.

Ar Lietuvos uostamiesčiui reikalingas tramvajus ir metro – į šį klausimą turėjo atsakyti galimybių studija už beveik pusę milijono eurų. Išnagrinėjus Klaipėdos transporto srautus paaiškėjo, kad abu variantai būtų nepakeliama finansinė našta. Tačiau už Europos investicijų banko studijai rengti skirtus pinigus teks atidirbti – miestas įpareigotas į transporto sistemą investuoti dešimteriopai, antraip turės grąžinti lėšas.

Šiaulių rajono gyventojai skundžiasi tapę prestižinio kvartalo įkaitais. Esą vienas verslininkas, nusipirkęs dalį gatvės, joje pastatė užtvarą ir reikalauja kaskart susimokėti už teisę pravažiuoti. Susitarti su verslininku negalintys namų savininkai sako, jog vienintelė jų viltis – viešąjį interesą ėmusi ginti prokuratūra.

Vilniaus savivaldybė kai kuriose sankryžose vėl kabina papildomas šviesoforų lenteles su žaliosiomis rodyklėmis. Šią popietę jos grąžintos į Saltoniškių–Sėlių gatvių sankryžą ir Liepkalnio Žirnių gatvės–Minsko plento. Artimiausiomis dienomis žaliosios rodyklės grįš į dar keturias sankryžas. Dalyje sankryžų taip pat jau yra numatytos ir papildomos šviesoforų sekcijos į dešinę. Planuojama, kad lentelės jose atsiras laikinai, iki infrastruktūros pakeitimų.

Minint 125-ąsias dailininko Vincento Vasiliausko gimimo metines, jo šeima pristato knygą apie šią neeilinę asmenybę ir jo darbų parodą Kaune, Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje. Dailininko vaikaitis, taip pat dailininkas Vaidotas Žukas sako, nežinąs, ar pasaulyje yra dailininkų, tapyti pradėjusių 73-ejų.

Ved. Ignas Andriukevičius.