Panorama. Lietuvos ekonomika pateikė dvi staigmenas: pernykštis jos augimas viršijo visas prognozes, bet kartu išaugo ir nedarbas (su vertimu į gestų k.)

LRT Plius

2020.01.30 21:18

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis apkaltino nepotizmu buvusį susisiekimo ministrą Roką Masiulį ir pranešė, kad kreipėsi į STT dėl su juo dirbusių asmenų karjeros valstybės įmonėse. Rokas Masiulis sako, kad Karbauskio informacijoje daug neteisybės, pasak jo, žmonės buvo įdarbinti po konkursų, kurių metu buvo vertinamas kandidatų profesionalumas, o ne asmeniniai ryšiai. Buvęs ministras tikina, kad Karbauskio sąrašas – yra politinis valstiečių lyderio ir premjero Sauliaus Skvernelio planas išstumti jį iš politikos ir baimė dėl galimo jo liudijimo aiškinantis Skvernelio gatvės asfaltavimo detales. Premjeras sako, kad Masiulis skleidžia melagingas kalbas apie mistinį sąmokslą.

Kinijoje užfiksuotas didžiausias mirčių nuo koronaviruso šuolis – per parą užgeso 38 žmonių gyvybės, iš viso jau mirė 170. Uhano mieste gyvenantis lietuvis mūsų žinių tarnybai sako, kad tokio tylaus šio milijoninio miesto dar nėra matęs. Lietuvoje įtartinų atvejų nenustatyta, tačiau atsakingos institucijos tęsia prevenciją: Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją jau pasiekė reikalingi reagentai koronavirusui nustatyti, svarstoma oro uostuose ir pasienyje naudoti termovizorius keleivių temperatūrai nustatyti.

Britai skaičiuoja paskutines valandas iki akimirkos, kai oficialiai pasitrauks iš ES. Šiandien vis dar nėra aišku, ką per pereinamąjį laikotarpį jiems pavyks susitarti derybose su bendrija. Šiandien nuotaikos Londone dvejopos: vieni neslėpdami džiaugsmo sako, kad šalis atgims, kiti – protestuoja ir širsta. Lietuviai savo ruožtu sako lauksiantys ir stebėsiantys, kaip viskas klostysis ir ką jiems atneš 2020-ieji, bet prasitaria – „Brexitas“ jau įgriso.

Lietuvos ekonomika pateikė dvi staigmenas: pernykštis jos augimas viršijo visas prognozes, bet kartu išaugo ir nedarbas. Iki šiol būdavo priešingai – ūkio augimas nedarbą automatiškai mažindavo. Ekonomistų nuomonės, kodėl taip atsitiko, skirtingos. Bet viena bendrai įvardijamų galimų priežasčių – darbo vietas Lietuvoje užima už pigiau dirbantys imigrantai iš Ukrainos, Baltarusijos, kitų trečiųjų šalių.

Vilniuje, Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje, palaidotas istorijos profesorius Edvardas Gudavičius. Jis tyrinėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, buvo vienas Lietuvos moderniosios istoriografijos kūrėjų.

Likus porai dienų iki Jungtinės Karalystės skyrybų su Europos Sąjunga, Londone lankosi Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike Pompeo. Pagrindinės susitikimų temos – ateities prekyba ir saugumas. Pompeo bandys įtikinti britų vyriausybę, kad leidimas Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ dalyvauti kuriant 5G mobilųjį ryšį kelia grėsmių.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu lankėsi Maskvoje, kur siekė pritarimo Baltųjų rūmų pristatytam Artimųjų Rytų taikos planui. Į Izraelį parskraidins 26-erių Amerikos ir Izraelio pilietę Naamą Isachar, kuriai Netanjahu vizito išvakarėse Vladimiras Putinas suteikė malonę. Mergina pusaštuntų metų turėjo kalėti už narkotikų gabenimą – iš Indijos per Maskvą į Izraelį skridusios moters bagaže buvo rasti devyni gramai marihuanos. Praėjusią savaitę, lankydamasis Jeruzalėje, Putinas susitiko su merginos motina ir užtikrino, kad „viskas bus gerai“, nors Rusijos aukštesnės instancijos teismas gruodį patvirtino nuosprendį izraelietei. Nežinia, kaip Isachar paleidimas paveiks Netanjahu šansus iškovoti pergalę kovo 2 dieną vyksiančiuose rinkimuose.

Paukščių gripui plintant Europoje didėja grėsmė ir Lietuvos paukštininkystės ūkiams. Ši pavojinga liga šiemet užfiksuota 7 Europos šalyse. Todėl Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrina, kaip nuo pavojingo užkrato saugosi mūsų paukščių augintojai. Mažieji paukščių augintojai taip pat raginami laikytis saugos reikalavimų.

Dėl netinkamai atliktų pareigų nušalintas Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovas Algirdas Bautronis ir vyriausiasis specialistas Saulius Mockevičius. Prokurorai nustatė, kad perdirbimo įmonė „Ekologistika“, kurioje pernai spalį kilo gaisras, trejus metus nė karto nebuvo tikrinta ir net neįtraukta į tikrinamų pavojingų objektų sąrašus. Pareigūnai jiems pareikštų kaltinimų nepripažįsta. Dar dviems pareigūnams suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Paaiškėjo, kad prieš gaisrą jie lankėsi „Ekologistikoje“, bet apie ten matytus pažeidimus nutylėjo.

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl Vidmanto Bartulio netekties, kompozitoriui buvo 65-eri. „Man patinka beprotystės, vėliau virstančios kūnu“, taip kompozitorius Vidmantas Bartulis kalbėjo apie kūrybą ir gautą pasiūlymą sukurti kūrinį 3 automobiliams, 5 smuikams ir violončelei. Per visą kūrybinį kelią Bartulis sukūrė įvairių žanrų kūrinių, nuo stambios formos iki liaudies ar popdainų aranžuočių, buvo žinomas kaip beprotiškų projektų autorius, nesistengęs prisitaikyti ar tilpti į žanro rėmus, neaukojęs idėjos vardan „normalumo“.

Pirmą kartą Lietuvoje surengti etiškos žiniasklaidos rinkimai. „Juodojo veidrodžio“ statulėlė du kartus įteikta LRT. Televizijos kategorijoje etiškiausia pripažinta LRT TELEVIZIJAI. Radijo kategorijos apdovanojimas atiteko LRT RADIJUI. Pernai tarptautinio judėjimo „Media4Change“ už aukščiausius standartus žurnalistikoje analitikai stebėjo kaip televizijoje, radijuje, spaudoje ir naujienų portaluose atspindėtos temos apie žmonių psichikos sveikatą, seksualinę orientaciją, migraciją, religiją bei tautines bendrijas. Vertintas tikslumas, objektyvumas ir poveikis auditorijai. 7 iš 10 Lietuvos gyventojų mano, kad LRT prisideda prie demokratijos Lietuvoje – tai rodo pernai lapkričio-gruodžio mėnesiais atlikta reprezentatyvi apklausa.

Kuršių nerijoje savanoriai ir Nacionalinio parko darbuotojai surinko rekordinį kiekį, kaip įtariama, parafino. Kol kas neaiškios medžiagos gabalai nusėjo visą nerijos pajūrį.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau