Smalsumo genas. Žvaigždžių evoliuciją tyrinėsiantis oro balionas ir astronautų gyvybes nuo mikrobų gelbstintys lietuviai

Rašytojas Žiulis Vernas savo nuotykių romanuose kartais stulbinančiai tiksliai nuspėdavo ateitį – pavyzdžiui, JAV astronautų skrydį į mėnulį ir ypač jų sugrįžimą, nusileidimą vandenyne. Tačiau net jis nemanė, kad kelionė oro balionu gali atskleisti žvaigždžių gimimo ir visatos evoliucijos paslaptis. NASA paskelbė, kad 2021 metais paleis į atmosferą galaktinę observatoriją, specialų balioną, kuriame mokslininkai sumontuos fotoninių vielų lazerius, skirtus nustatyti deguonies, anglies ir azoto molekules tarpžvaigždinėje erdvėje. Šie duomenys bus skirti suprasti žvaigždžių evoliucijos mechanizmus.

Kita laidos tema. Kaip tvirtina lietuvių liaudis – mažas akmenėlis didelį vežimą verčia. Įvairioms valstybėms ir Elonui Maskui kuriant naujas mėnulio ir Marso kolonizavimo programas, galima drąsiai sakyti, kad maži mikrobai gali sužlugdyti kosminę ekspediciją. Kaip užtikrinti astronautų gyvybes ir jų sveikatą? Tuo rūpinasi ir lietuviai!

Ved. Rolandas Maskoliūnas.