Panorama. Grėsmė iš visų pusių: kol Lietuva negauna atsakymų dėl saugos iš Astravo, Nausėda gaisro padarinius Alytuje vadina apokaliptiniais

Alytaus gaisro pasekmės. Alytaus padangų perdirbimo įmonės gaisravietėje apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda sako pamatęs apokaliptinį vaizdą ir negailėjo krtitikos – esą tarp valstybės institicijų ir savivaldybės trūko veiksmų suderinamumo. Praėjusį pentadienį užgesinus gaisrą, ryškėja taršos pasekmės: Alytaus rajono ūkininkai, iš kurių nuo penktadienio nesuperkamas pienas, sako patiriantys nuostolių ir tikisi kompensacijų iš valdžios. Toliau tiriamas dirvožemis ir šulinių vanduo.

Po gaisro – klaidų ir kaltųjų paieškos. Vyriausybėje sušauktame Nacionalinio saugumo komisijos posėdyje nuspręsta atlikti Vidaus reikalų ministerijos vidinį patikrinimą dėl institucijų bendradarbiavimo per gaisrą Alytuje. Ministrė teigia pripažįstanti klaidas. Atsakingoms institucijoms teks mokytis koordinuoti veiksmus, bus rengiama daugiau pratybų, o įmonėms griežtinami priešgaisrinės saugos reikalavimai.

Valdančiųjų ginčai dėl vaiko pinigų. Valdantieji socialdarbiečiai skelbia radę iš kur paimti pinigų vaiko išmokoms kelti iki 70 eurų. Jie sako, kad reikia didinti valstybės įmonių dividendus ir geriau organizuoti viešuosius pirkimus. Finansų ministras šiuos pasiūlymus vadina nerealistiškais ir oportunistiškais.

Europos Sąjunga pratęsia „Brexito“ terminą iki sausio 31-osios. Britanijai suteikiama galimybė palikti Europos Sąjungą anksčiau, kai britų parlamentas patvirtins „Brexito“ įstatymą. Tačiau pabrėžiama – dėl susitarimo teksto ES daugiau nesiderės.

Trečias britų premjero Boriso Johnsono bandymas surengti išankstinius rinkimus baigėsi nesėkme. Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmai atmetė premjero siūlymą gruodžio 12-ąją surengti išankstinius rinkimus.

Baltarusijos energetikos ministerija skelbia, kad jau lapkritį į Astravo AE gali būti pristatytas branduolinis kuras. Lietuvos valstybinės atominės energetikos saugos inspekcija sako, kad elektrinės įjungimui pritarti negali: iš Baltarusijos iki šiol ne tik nėra gauta atsakymų į klausimus dėl branduolinės saugos, bet ir nėra pasirašyta sutarties dėl ankstyvojo informavimo nelaimės Astrave atveju. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė konkursą dėl keturių milijonų jodo tablečių įsigijimo, o Vyriausybė pasirašė susitarimą su Raudonojo kryžiaus organizacija dėl bendradarbiavimo krizių ir branduolinių nelaimių atveju.

Anglijoje, Kembridžo mieste, mirė vienas garsiausių sovietinių laikų disidentų Vladimiras Bukovskis. Publicistas, rašytojas Vladimiras Bukovskis buvo vienas balsingiausių Sovietų Sąjungos kritikų, atskleidęs valdžios pastangas nutildyti politinius disidentus, uždarant juos psichiatrinėse ligoninėse.

Žmonių kontrabanda. Britanijos teismas paliko areštinėje vilkiko vairuotoją, kuris kaltinamas dėl 39 žmonių žūties, pinigų plovimo ir dalyvavimo žmonių kontrabandos versle. Sulaikyti dar trys įtariamieji. Nelaimė, kai vilkiko priekaboje Anglijoje buvo rasti 39 migrantų palaikai, dar sykį priminė egzistuojant milžinišką žmonių kontrabandos tinklą.

Prieš 80 metų atgautas Vilnius. Lietuvos nepriklausomybės kovos žymi laikotarpį, kai šalies gyventojai sugebėjo apginti valstybę ir vėl įtvirtino Lietuvos vardą. Vis dėl to, prarastas Vilniaus kraštas Lenkijai priklausęs daugiau nei dešimtmetį. Lygiai prieš 80 metų Lietuvai pavyko susigrąžinti Vilnių. Istorikai sako, kad tąsyk džiaugsmas maišėsi su baime. Atidavę Lietuvai Vilnių, sovietai paklojo pamatus būsimai okupacijai.

Teismas atmetė nugriauto vadinamojo „Vijūnėlės dvaro“ savininkų ieškinį dėl žalos atlyginimo kaip nepagrįstą. Pasak Kauno rūmų teisėjos Astos Urbonienės, griovimo darbai dar nėra baigti, o pateiktus argumentus teismas laikė nepakankamais priteisti žalos atlyginimą avansu.

Vienam kapui – viena žvakė. Prekybininkų skaičiavimu, besiruošiantys Vėlinėms įsigyja vidutiniškai po 10 žvakių. Per metus iš Lietuvos kapinių galėtų išvažiuoti apie 40 vagonų panaudotų žvakių, todėl už ekologiją pasisakantys ragina ir pinigus taupyti, ir gamtą, statant ant mirusiųjų amžinojo poilsio vietos po vieną žvakę.

Kultūros naujienose: Lokomotif erdvė. Šiemet Lentvario geležinkelio stotyje, istoriniame 19-ojo amžiaus pastate atidaryta nauja meno ir susitikimų erdvė „Lokomotif“, šios erdvės kūrėjai sako, erdvė skirta ir vilniečiams, kuriems kelionė traukinių tetruktų keliolika minučių ir vietinius gyventojus.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau