Panorama. Gaisras Alytuje atvėrė ne tik ugnies židinį: miestiečiai piktinasi informacijos sklaida ir savo sveikata, užfiksuotas net vaiko nualpimas

LRT.lt

2019.10.21 21:16

Gaisras Alytuje tęsiasi jau šešta diena. Trečiadienio naktį Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras lokalizuotas, bet ugnies židiniai rusena iki šiol. Į gaisravietę, kurioje po betono nuolaužomis smilksta padangos, įvažiavo sunkioji technika, sprendžiama, kaip greičiau užgesinti židinius. Dėl teršalų, pasklidusių iš gaisravietės, namus paliko dalis šalia Alytaus esančių Miklusėnų gyventojų – šiame priemiestyje ryte kietųjų dalelių ir benzeno koncentracija tebebuvo aukšta.

Trečiadienį Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje kilęs gaisras rusena iki šiol. Ne ką mažiau jis sukelia ir priešpriešos tarp visuomenės ir veikiančių institucijų. Pirmadienį neapsikentęs pasisakė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Prezidentas tikina, kad įdėmiai seka gaisro Alytuje likvidavimo procesą ir, nors šiuo metu vieši Japonijoje, nuolat palaiko ryšį su premjeru, aplinkos, sveikatos apsaugos ir vidaus reikalų ministrais, merais. Apie situacijos pokyčius nuolat informuoja patarėjai.

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono sunkioji technika. Traukiniais į Pabradę atvežti aštuoni tankai „Abrams“ ir 21 pėstininkų kovos mašina „Bradley“. Dar kelios dešimtys tankų bus atgabenti artimiausiomis savaitėmis. Anot krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, JAV dalinio atvykimas demonstruoja, jog tokio dydžio pajėgų dislokavimas nebėra tabu.

Kauno klinikų medikai neigia nepilnametės artimųjų kaltinimus, esą medikai už tylą siūlę pinigų, kai dukrai į veną buvo suleista ne vaistų, o žaizdas dezinfekuojančio skysčio. Medikai žada bylinėtis. Bylinėtis ketina ir merginos artimieji.

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas nebus skiriamas antrai kadencijai, tai patvirtino premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Generaliniu komisaru Linas Pernavas paskirtas prieš penkerius metus. Nuo lapkričio įsigaliojus naujai tvarkai, policijos vadovą skirs Vyriausybė, kandidatūrą pateikus Vidaus reikalų ministrei.

Sausio 13-osios byla. Per 1991-ųjų sausio įvykius tėvo netekęs Robertas Povilaitis generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui skundžia prokurorus, kurie, jo teigimu, neinformavo nukentėjusiųjų apie sprendimus stabdyti vieną iš Sausio 13-osios bylos tyrimų. Šis tyrimas atskirtas nuo pagrindinės bylos, kurioje jau paskelbtas nuosprendis. Anot Povilaičio, apie šiuos sprendimus nebuvo informuoti maždaug pusė tūkstančio bylos nukentėjusiųjų.

Tokijuje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Japonijos ir Lietuvos patirtis atominėje energetikoje yra pamoka pasauliui, kad būtina įvertinti jos grėsmes.

Sirija „išlydėjo“ amerikiečių karines pajėgas. Turkijos prezidentas sako, kad tolesnius žingsnius dėl Sirijos paskelbs po derybų su Rusijos prezidentu. Bet Recepas Tayyipas Erdoganas jau pasiekė pergalę, kai kurdų kovotojai Sirijoje, netekę Donaldo Trumpo užnugario, paskelbė, kad atsitraukė iš pasienio miesto, kuris ir buvo tapęs Turkijos puolimo taikiniu.

Iki „Brexito“ lieka dešimt dienų, bet auga trečio atidėjimo galimybė, kai Britanijos parlamento vadovas atmetė premjero siekį šiandien vėl balsuoti dėl išstojimo susitarimo. Pasak Johno Bercow, jau balsuota užvakar, ir aplinkybės nepasikeitė.

Šiandien Kanadoje prasideda rinkimai į parlamentą, vienas iš nedaugelio liberalų lyderių pasaulyje Justin Trudeau gali prarasti daugumą ir turės burti koaliciją, kad liktų valdžioje. Trudeau patraukė rinkėjus jaunatvišku entuziazmu ir prieš ketverius metus laimėjo tvirtą pergalę, kaip ir tėvas 1968-aisiais. Daugeliui jis tapo atsvara Donaldui Trumpui. Bet įvaizdį ėmė griauti skandalai – nuo kaltinimų dėl spaudimo prokurorams iki rasizmo jaunystėje.

Skiepai – ir vaistinėse? Sveikatos apsaugos ministerija siekia įteisinti skiepus vaistinėse bei numatyti galimybę skiepyti ir akušeriams bei slaugytojams. Nuo 2023-iųjų ministerija taip pat siūlo įvesti licencijas visiems sveikatos priežiūros specialistams.

Rajonų savivaldybės sunerimo gavusios Vyriausybės raštus, kuriuose rekomenduojama nuo kitų metų nebeleisti žmonėms atidirbti už pašalpas. Biržų valdžia sako, kad atsisakius jų darbų, miestas patirtų sunkumų, nes ir taip nėra dirbančių.

Riaušės Čilėje. Čilę purtančių riaušių aukų skaičius išaugo iki vienuolikos, o prezidentas pareiškė, kad šalį ištiko karas ir išplėtė nepaprastąją padėtį į miestus šiaurėje ir pietuose. Riaušės kilo dėl nedidelio metro kainų pakėlimo. Milijardierius prezidentas Sebastianas Pinera jį jau atšaukė, bet protestai virto plačiomis akcijomis prieš skurdą ir aštrią pajamų nelygybę turtingiausioje ir stabiliausioje Lotynų Amerikos šalyje.

Australijoje – laikraščių akcija prieš saugumą. Australijos laikraščiai susivienijo ir šį rytą išėjo su neva išcenzūruotais pirmaisiais puslapiais protestuodami prieš Vyriausybės politiką. Žiniasklaida reikalauja išimčių iš griežtų nacionalinio saugumo įstatymų, dėl kurių jautrias temas tiriantiems reporteriams gresia kalėjimas.

Vilniuje esantis Viršuliškių miško parkas, esantis tarp Šeškinės ir Viršuliškių, ta vieta, kurioje skulptorius Mykolas Sauka nusprendė įgyvendinti savo projektą – sukurti skulptūrų parką. Idėja jam kilo prieš dvejus metus, šiandien parke jau stovi visos 6 skulptūros.

Netektis. Eidamas 74-uosius mirė fotomenininkas, įamžinęs didžiąją dalį Lietuvos kultūros žmonių, Audrius Zavadskis.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau