Panorama. Nei taip, nei ne: vieni ūkininkai stengiasi atsisakyti glifosatų, kai kiti – net naudodami didelius jo kiekius – lieka nebaudžiami

Alytuje penktą parą gesinant gaisrą padangų perdirbimo įmonėje, ekstremali situacija šalies mastu nebus skelbiama. Taip nutarė Alytuje posėdžiavusi valstybinė komisija. Esą gaisras lokalizuotas. Į Alytų siunčiami ekspertai – įvertinsiantys, kaip gesinti toliau ir sumažinti taršą. Padidėjusi momentinė oro tarša vis dar fiksuojama dalyje miesto bei rajono, gyventojai toliau raginami kuo mažiau būti lauke, nevartoti šulinių vandens.

Po vakarykščių balsavimų Parlamente, Jungtinės Karalystės premjeras, Borisas Johnsonas padarė tai, ką įpareigojo parlamentarai – paprašė Europos Sąjungos dar trims mėnesiams atidėti „Brexitą“. Borisas Johnsonas nusiuntė prašymo laišką, tačiau jo nepasirašė. Premjeras nusiuntė ir kitą laišką, kuriame paaiškino, kad, jo manymu, „Brexito“ atidėjimas būtų klaida, iš kurios jokios naudos nebūtų nei Jungtinei Karalystei, nei Europos Sąjungai.

Vyriausybei pasiūlius labiau apmokestinti gyventojų nekilnojamąjį turtą, Seime įregistruotas siūlymas tokį mokestį įvesti ir valstybės nekilnojamam turtui. Tačiau laisvosios rinkos instituto atstovai sako, kad tuomet iškils pavojus, kad valstybės institucijos tiesiog daugiau paprašys pinigų iš biudžeto ir toks mokestis atsisuks prieš gyventojus – jiems tai taps papildoma mokesčių našta.

Lietuvoje vis nustatoma atvejų, kai ekologiškų ūkių produkcija užteršiama piktžoles naikinančiu glifosatu, kuris, dalies mokslininkų nuomone, didina tikimybę susirgti vėžiu. Todėl Vakarų Europos šalyse diskutuojama šį herbicidą drausti, toks siūlymas yra ir Lietuvos Seime, tačiau Žemės ūkio ministerija pasirinko kompromisą: pasirašyta deklaracija dėl saugaus glifosato naudojimo. Nors ūkininkai tikina, kad nesaugiai šią medžiagą naudojantys ūkininkai taip ir lieka nebaudžiami.

Baltarusijos kapitalo ir su šios šalies rinka susijusių įmonių plėtra jūrų uoste bei kituose strateginiuose projektuose gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai teigia, kad gali būti stabdomi kai kurie Vyriausybės palaiminti sandoriai.

Kultūros naujienos: Kaune vykstant Istorijų festivaliui, šįvakar kultūros centre skambėjo „Paskutinis koncertas“, skirtas Kauno geto orkestrui atminti. Jame skamba ne tik muzika, bet ir tragiškos orkestro muzikų istorijos. Koncerte pirmą kartą nepriklausomoje Lietuvoje skamba gete sukurta kompozitoriaus Persio Haido „Geltonoji fantazija“.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau