Panorama. Ramūno Karbauskio dinastijos pabaiga? Opozicija prognozuoja, kad kitą savaitę gali skilti „valstiečių ir žaliųjų“ frakcija

LRT.lt

2019.10.18 21:17

Kai kurie seimo opozicijos nariai prognozuoja, kad jau kitą savaitę gali skilti valstiečių ir žaliųjų frakcija. Opozicijos lyderio Juliaus Sabatausko teigimu, tam įtakos gali turėti ne tik įkaitusi situacija dėl Seimo pirmininko atleidimo, bet ir artėjantys seimo rinkimai, kuriuose dalis valstiečių siektų dalyvauti nebesiejami su Ramūno Karbauskio pavarde.

Mokytojai grasina streiku. Nepatenkinta Vyriausybės kitąmet numatomu finansavimu švietimui, viena didžiausių šalyje mokytojų profsąjungų nusprendė rengti streiką. Pasak Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko Egidijaus Milešino, planuojama, kad mokytojai į darbą neitų antroje lapkričio pusėje.

Vaikų ligų klinikoje Kaune paauglei per klaidą į veną vietoje vaistų suleista dezinfekcinio skysčio. Į Kauną dėl pilvo skausmų paauglė skubiai atvežta iš Jonavos ligoninės. Čia jai pradėtos leisti lašinės ir po kurio laiko pastebėta, kad vietoje vaistų lašintas žaizdų dezinfekcinis skystis. Klaidą, pasak ligoninės vadovo, padarė patyrusi slaugytoja, dėl nuobaudų dar bus sprendžiama.

Raginimai paleisti Seimą. Opozicija ragina Seimą rengti pirmalaikius rinkimus. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako dėl to kitą savaitę rinksianti parašus. Kitos opozicinės frakcijos – konservatoriai ir socialdemokratai – teigia, kad pasiūlymą palaikys, tačiau pačios pripažįsta, kad tai pasiekti nerealu.

Lietuva pirks šešis naujus „Black Hawk“ sraigtasparnius iš JAV. Šis pirkinys atsieis maždaug 300 mln. eurų. Šie universalūs kariniai sraigtasparniai būtų naudojami paieškos ir gelbėjimo darbams, Lietuvos kariuomenės ir šalyje dislokuoto vokiečių vadovaujamo tarptautinio NATO bataliono užduotims vykdyti. Jie pakeis kariuomenėje iki šiol naudojamus tris sovietmečiu pagamintus „Mi-8“.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris „rimta istorine klaida“ vadina Europos Sąjungos vadovų tarybos sprendimą nepradėti derybų dėl narystės Bendrijoje su Šiaurės Makedonija ir Albanija.

Nauji JAV muitai Europos prekėms. Įsigaliojo nauji rekordiniai JAV muitai prekėms iš ES. Papildomai bus apmokestintos Bendrijoje pagamintos prekės, kurių bendra vertė daugiau nei 7 mlrd. eurų. Europos Sąjunga sako neturinti kitos alternatyvos, tik atsakyti tuo pačiu. Nauji tarifai palies europiečių aviacijos milžinę „Airbus“ ir Europos prabangos bei žemės ūkio sektorių, įskaitant prancūziškus vynus ar lietuviškus sūrius.

Trečią dieną gesinamas gaisras Alytuje. Ekstremali padėtis paskelbta jau ne tik Alytaus mieste, bet ir rajone. Nors Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas paskelbė, kad ugnis galutinai suvaldyta ir nebeplinta, dūmus vėjas vis dar neša į šiaurės rytus nuo miesto. Alytaus rajone susidarė smogas, gyventojams dalinami respiratoriai.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, konstatavo Generalinė prokuratūra. Ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, jog Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs visuomeninių organizacijų pateiktus skundus dėl žemesnės instancijos prokuroro sprendimo, pripažino, kad meras viršijo įgaliojimus.

Barselona penktą dieną paralyžiuota masinių protestų ir visuotinio streiko. Policijos duomenimis, daugiau nei pusė milijono žmonių blokuoja kelius ir traukinius. Neišvengta susirėmimų su policija. Protestuotojams užstojus įėjimą, uždaryta pagrindinė miesto turistinė atrakcija – Sagrada Familia bažnyčia.

Pagalbos mygtukas nuo agresyvių pacientų. Nuo agresyvių pacientų nukenčiantys ligoninių darbuotojai ėmė ieškoti būdų kaip apsisaugoti. Ypač sudėtinga situacija rajonuose, kur policijos ekipažų vos keli, o pagalbos laukti tenka keliasdešimt minučių. Biržų rajono ligoninė pasitelkė saugos tarnybą, kuri įrengė pagalbos mygtuką. Kilus pavojui saugos darbuotojai atvyksta per kelias minutes.

Kaune prasideda trečioji grafikos bienalė „Grožis“, skirta rugsėjį mirusiai grafikei Jūratei Rekevičiūtei atminti.

Šeiko šokio teatro šokėjai repetuoja spektaklį, kuris išskirtinai – tik suaugusiesiems. Tai Lewiso Carrollo romano „Alisa Stebuklų šalyje“ interpretacija. Scenarijaus autorė – dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė, režisierė – Monika Klimaitė, o kostiumus kuria dailininkė Giedrė Brazytė. Spektaklyje-pasakoje persipina drama, šokis, žiūrovai kviečiami panirti į siurrealistinį pasaulį.

Ved. Eglė Bučelytė.