„Labas rytas, Lietuva“ I d. Salvadoras Sobralis: kai laimėjau „Euroviziją“, gavau tik neigiamą pergalės pusę – mėgautis pradedu tik dabar

Rugsėjo 25-oji, trečiadienis, įpusėjo savaitė, įpusėjo darbai, o šiandien dar ir minima sapnų ir svajonių diena. „Labas rytas, Lietuva“ komanda paruošė:

Žinios su Jovita Vitkauske:

Prezidentas Gitanas Nausėda šią naktį Lietuvos laiku sakydamas kalbą Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje sieks atkreipti dėmesį į agresyvius Rusijos veiksmus kaimynystėje.

Kitą savaitę į Lietuvą pusmečiui atvyksta Junginių Valstijų rotacinės pajėgos.

Niujorke dvišalio pokalbio šiandien susitiks Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministrai. Linas Linkevičius ir Vladimiras Makejus dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos renginiuose.

Akcija „Metų knygos rinkimai“ penkioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams.

Spaudos apžvalga: Modestas Naudžius pristato šio ryto aktualijas portalų ir dienraščių puslapiuose.

Nepažintas Vilnius: Šį rytą kviečiame pasivaikščioti pėsčiųjų zona, kuri kadaise vadinta Didžiąja Šnipiškių gatve. Pėstiesiems skirta promenada prasideda nuo Žaliojo tilto ir Šventojo archangelo Rapolo bažnyčios prieigų. Seniau tai buvo Didžiosios Ukmergės gatvės pradžia, ja vyko intensyvus eismas. Iš pradžių kartu, o vėliau ir savarankiškai pasivaikščioti kviečia gidas Albertas Kazlauskas.

Įdomybės: Ant Milano mados savaitės podiumo – Jennifer Lopez. Dainininkė pristatė „Versace“ kolekcijos modelį. Kolekcija skirta 2020 m. pavasariui ir vasarai.

Pokalbis su Salvadoru Sobraliu: jau antrą kartą Lietuvoje viešintis portugalų muzikos kūrėjas ir atlikėjas Salvador Sobralis, sako, kad Lietuva jam labai svarbi ir reikšminga. Anot jo paties, suprantama, kad Portugalijoje jį žino ir klauso jo muzikos, tačiau čia, Rytų Europoje jį maloniai stebina toks susižavėjimas jo muzika: „Nesvarbu, kokia kalba – žmonės tiesiog jaučia muziką“ – sako Salvadoras.

Akcija „Metų knygos rinkimai“: penkioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams. Paskelbtos keturių kategorijų geriausios metų knygos. Studijoje vieši Vaikų ir paauglių knygų komisijos pirmininkas Kęstutis Urba ir Neringa Butnoriūtė, suaugusiųjų ir poezijos knygų komisijos pirmininkė. Pašnekovai plačiau pristato nominuotas knygas ir kriterijus, kuriais vadovaujantis bus išrinktos geriausios metų knygos.

Bijoma kreiptis dėl neapykantos nusikaltimų: vis dar neretai susiduriame su nukentėjusiais socialiniuose tinkluose ar tiesiog gatvėje, kai yra užgauliojami, pašaipiai niekinami ar kitaip tyčiojamasi iš žmonių asmeninių laisvių pasirinkimo. Daugiausiai smurtinių pranešimų, grasinimų ir patyčių sulaukia visuomenės mažumos. Šiandien į studiją atvyko Žmogaus teisių centro atstovė Jūratė Juškaitė. Ji pasakoja, kad kreipimosi į teisėsaugą dėl smurtinių užpuolimų mažėja, tačiau tai tikrai nerodo pagerėjusios būklės šalyje.

Lietuvė Viktorija Mickutė nominuota prestižiniuose „Emmy“ apdovanojimuose: „AJ Contrast“ prodiuserė prodiuserė buvo nominuota už interaktyvų dokumentinį filmą apie Jameną ir ten gyvenančius žmonės. Nominantė sako, kad sunkiausia buvo komunikuoti su ten gyvenančiais žurnalistais, nes interneto ryšys prastas, o patiems keliauti ten buvo uždrausta. Po ilgų paieškų ir kantrybės – filmas galiausiai buvo sukurtas ir sužavėjo daugybę žmonių.

Įdomybės: Daugiau nei 100 m. šiame Vietnamo kaime išgaunamas šilkas. Šilkverpystės tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Kokonai verdami karštame vandenyje, iš jų ištraukiamas siūlas. Tada jis ištempiamas ant medinių baslių ir džiovinamas saulėje. Per dieną žmogus taip „perdirba“ 30 kg kokonų. Iš čia šilkas pasiekia visą pasaulį.

Dar viena spaudos apžvalga ir pirmosios dalies pabaiga. Ved. Ugnė Siparė.