„Labas rytas, Lietuva“ I d. Penkiamečių vaikų įgūdžiai šiandien: kalbos raidai kenkiančios technologijos ir vizitai pas logopedą

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ I-osios dalies eteryje – rugsėjo 19-oji, kuri kalendoriuje pažymėta kaip „Kalbėk kaip piratas“ diena. Laidos vedėja Ugnė Siparė, spaudos apžvalgininkė Audra Avižiūtė ir naujausių žinių pranešėjas Ignas Andriukevičius svarstė, kaip reiktų švęsti tokią dieną.

Po tradicinių ryto apžvalgų nusikelsite į VU botanikos sodą, kuris tapo milžiniška žemės ir aplinkos meno galerija. Violetiniai nuspalvintos šakos vidury tvenkinio, lyg iš teatro scenos nužengusios kaukės miške ar dar žolei žaliuojant papuošta kalėdinė eglutė – kasmet Vilniaus universiteto Kairėnų botanikos sode atsiranda netikėčiausių istorijų ir objektų, įkūnijantys tai, ko čia kiekvieno rudens pradžioje jau penkiolika metų ieško įvairių sričių menininkai – ryšio tarp žmogaus ir gamtos, jos savybių ir grožio papildymo žmogaus kūryba. Kaip atrodė menininkų sukurti darbai – Ievos Žigaitės reportaže.

Agnės Kanapeckaitės kelionė prasidėjo nuo pinamų kasų draugėms, tuomet radosi iniciatyvos socialiniuose tinkluose, komerciniai renginiai ir suvokimas, jog norisi daugiau. Kūrėja susikrovė lagaminus ir išsikraustė į Portugaliją mokytis juvelyrikos. Štai tokį gyvenimo perversmą įvykdžiusi juvelyrė sako, kad papuošalų gamyba ne tik užkariavo jos charakterį, bet dabar ji turi daugiau variacijų puošiant nuotakas bei galimybių tobulinti savo įgūdžius.

Ketvirtadienis yra geriausias laikas apžvelgti artėjančius savaitgalio orus. Šįkart savo prognozę pateikia LHMT prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Vida Ralienė. Anot sinoptikės šiandien protarpiais galime sulaukti nedidelio lietaus, paverčiamo sniego gabalėliais, bei stipraus vėjo. Kuriomis dienomis Vida Ralienė įžvelgia, jog galime sulaukti pirmųjų šalnų bei kas mūsų lauks artimiausią savaitę?

Gąsdinanti statistika – penkiamečių vaikų vystymosi bei kalbos raida šiais laikais atsilieka daugiausiai per kelis dešimtmečius. Tam įtaką daro tiek naujosios technologijos, kuriomis piktnaudžiauja vaikai, tiek tėvai, suteikiantys jiems tokią galimybę. Pasak logopedės Liudos Jarošienės – tėvai pamiršta sekti vaikams pasakas bei siekti jų ugdymo. Kada vaikai turi pradėti kalbėti bei kokį lygį įvairaus amžiaus būnant privalo pasiekti – pokalbyje su Ugne Sipare.

I-ąją dalį, kaip ir kiekvieną laidą, užbaigia dar viena spaudos apžvalga.

Ved. Ugnė Siparė.