„Nacionalinė ekspedicija“. Taktinio ėjimo mįslė Oršos mūšyje ir škotiškos išvaizdos tranzuojantis baltarusis, ėjęs basomis

Nacionalinė ekspedicija“ įpusėjo savo kelionę ir atvėrė rytinės Baltarusijos krašto vaizdus. Čia pat kadaise vyko ir Oršos mūšis, kuriame tarp Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ir Maskvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenių vyko nuožmi kova. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė, vadovaujama etmono Konstantino Ostrogiškio, sumušė Ivano Čeliadnino vadovaujamą Maskvos kariuomenę. Tačiau tam pasipelnė sunkiai suvokiamas etmono manevras, kurio mįslę visą dieną bandė įminti šios ekspedicijos dalyviai su istoriku Alfredu Bumblausku priešakyje.

Po ilgų diskusijų – vėl į kelią. O čia pat – ir nuotykiai. Gamtininko Selemono Paltanavičiaus iniciatyva ekspedicijos transporto priemonės sustojo pagelbėti, iš pirmos pažiūros, škotų kilmės tranzuotojui, kuris ėjo visiškai basas. Pasirodo, kad jis – visai ne škotas, o baltarusis!

Kur istorijos vingiai nuvedė Oršos mūšio laimėtojus ir kokiu tikslu basas keliavo ekspedicijos sutiktas pakeleivingas asmuo?

Vadovas prof. Alfredas Bumblauskas.